Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Zwrot nadpłaconego podatku VAT w zaledwie 25 dni. Projekt noweli VAT Nowoczesnej

19
Podziel się:

Nowoczesna przekonuje, że dziś jest tak, że państwo ma prawo przez 60 dni przetrzymywać pieniądze firmy, a jeśli firma chce wcześniej swoje pieniądze musi wystąpić z wnioskiem.
Nowoczena ma pomysł na VAT. Znacznie krótszy termin na zwrot

Zwrot nadpłaconego podatku VAT w zaledwie 25 dni. Projekt noweli VAT Nowoczesnej
(Beata Zawrzel/REPORTER)

Zwrot nadpłaconego podatku VAT w 25 zamiast 60 dni. To główne założenia projektu noweli ustawy o podatku VAT, do którego dotarł WP money.pl. Partia Ryszarda Petru przekonuje, że nadwyżka podatku powinna być zwracana jak najszybciej, by płynność firm nie była zagrożona.

Nowoczesna wskazuje, że przedsiębiorcy często muszą zaciągać kredyty bankowe, aby być w stanie zapłacić podatek VAT. "W tym czasie rząd obraca tymi pieniędzmi poprawiając płynność kasy państwa, to rzecz niedopuszczalna" - czytamy w uzasadnieniu poselskiego projektu ustawy.

Kluczową zmianą jest nowe brzmienie art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług: "Zwrot różnicy podatku, następuje w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika (...)".

Według autorów proponowanych przepisów, 25 dni jest wystarczająco długim czasem na zwrot nadpłaconych środków "w sposób zabezpieczający interes skarbu państwa". W tym czasie urząd skarbowy powinien zdążyć przeprowadzić kontrolę rzetelności i poprawności rozliczenia podatnika.

Nowoczesna przekonuje, że dziś jest tak, że państwo ma prawo przez 60 dni przetrzymywać pieniądze firmy, a jeśli firma chce wcześniej swoje pieniądze, musi wystąpić z wnioskiem.

"W naszej ocenie termin 25 dni na zwrot jest właściwy. Państwo musi działać sprawnie, jeśli nie jest sprawne, uczciwie pracujący obywatel nie może płacić za to ceny, jeśli istnieje podejrzenie, że podatek nie jest należny, skarbówka i tak ma możliwość wstrzymania wypłaty" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podstawowym terminem zwrotu nadpłaconego podatku VAT jest 60 dni. Istnieje jednak także skrócony termin 25 dni, ale podatnik - oprócz złożenia odpowiedniego wniosku - musi w takim przypadku spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi wykazać się opłaceniem wszystkim faktur w danym okresie rozliczeniowym.

Warto jednak zaznaczyć, że od początku bieżącego roku obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące zwrotu VAT w terminie 25 dni, które zdecydowanie ograniczają krąg przedsiębiorców, którzy mogą z tej możliwości skorzystać.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Kiskus
7 lat temu
To nic nie zmieni!!! To tylko chwyt pod co głupszą publiczkę. VAT jest podatkiem rozliczanym miesięcznie, więc co miesiąc składasz deklarację - gdy wykazujesz stałe zwroty to i tak co miesiąc otrzymujesz zwrot nadwyżki - co prawda sprzed 2 miesięcy ale co miesiąc. Jeżeli zwrot będzie wynosił 25 dni to i tak firma będzie dostawała zwrot raz w miesiącu. Efektem będzie tylko to, że US nie będzie miał czasu sprawdzić poprawności deklaracji i zasadności zwrotu - 25 dni kalendarzowych to jest ok 18 dni roboczych. Procedura: przyjecie deklaracji, przekazanie do działu obsługi, dekretacja na pracownika, wprowadzenie do Poltaxu (beznadziejny, wrogi użytkownikowi system - ten co go wprowadził powinien zostać rozstrzelany lub przynajmniej skazany za zdradę narodową), segregacja na deklaracje z podatkiem do zapłaty, przeniesienia lub zwroty, opisanie deklaracji, sprawdzenie pełnomocnictw, sprawdzenia podatnika, itp - czynności techniczno proceduralne swoje zajmują. Na pracownika w US miesięcznie przypada od kilkudziesięciu (w małych US) do kilkuset (w większych US) zwrotów do obsłużenia. Oczywiście dają radę w miesiąc - w końcu za miesiąc podatnicy złożą następne deklaracje. Dlaczego więc czekać 60 dni? - Ano dlatego, że można dzięki temu zrobić czynności sprawdzające u kontrahenta - czy to aby nie jest słup lub nieistniejący podatnik, można wysłać kontrolę podatkową lub zapytanie do administracji podatkowej innych krajów. Czekanie na odpowiedź trochę trwa. Czyli można zadbać o to, żeby nasze wspólne pieniądze nie trafiły do złodziei i mafiosów. Zrealizujmy to co postuluje Petru a znowu zaczną się wyłudzenia polegające na szybkiej rejestracji na słupa, jednorazowym wykazaniu zwrotu i zniknięciu "przedsiębiorcy" - razem z naszymi pieniędzmi. W obecnej chwili tez jest możliwość otrzymania zwrotu w 25 dni - na wniosek (gdy zaistnieją szczególne okoliczności) lub dla sprawdzonych podatników. Petru chce tylko szeroko otworzyć furtkę dla złodziei!!!!!!
pytek...
7 lat temu
A gdzie podziały się dwie kurki ,które do sylwestra zawsze towarzyszyły kogutowi przed kamerami ???
Johnny
7 lat temu
Firmy nie mają na zapłatę VAT-u, dlatego należy im zwrócić VAT w 25 dni. Logika godna ekonomisty Petru.
nick 12345
7 lat temu
Jest prostszy mechanizm - zlikwidować VAT między firmami i ostatnia kt ora wprowadza do sprzedaży nalicza go !!!! Koniec z uszczelnieniami - tylko co państwo zrobi wtedy bez tej kasy ?????? co zrobią urzedy skarbowe ????????? Proste i szybkie rozwiazanie !!!
takipietru
7 lat temu
Państwo uszczelnia system VAT-owski i zmniejsza wyłudzenia, to Rysio już dostał sygnał, żeby coś z tym zrobić, bo nie da się żyć bez przekrętów. Lobbowanie przez Rysia wprowadzenie obligatoryjnego terminu 25 dni na zwrot nadpłaconego VAT-u, to przy obecnych możliwościach urzędów kontrolnych miód dla wszystkich krętaczy.