Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatki: PIS chce uproszczenia deklaracji podatkowych

0
Podziel się:

Wielu podatników, którzy uczciwie płacą podatki jest przez organy skarbowe karana.

Podatki: PIS chce uproszczenia deklaracji podatkowych
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PiS proponuje wprowadzenie jednolitej regulacji powszechnego podatku dochodowego. Projekt ustawy o podatku dochodowym, którego pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie przewiduje między innymi wyłączenie z podstawy opodatkowania wydatków inwestycyjnych, uproszczenie składania deklaracji podatkowych, brak obligatoryjnych załączników i progresywną ulgę na wychowywanie dzieci.

Aktualizacja 19:38

Wiceprezes Beata Szydło uważa, że projekt PiS likwiduje negatywne dla podatników skutki kolejnych nowelizacji ustaw i kilkuset interpretacji przepisów podatkowych. - _ Wielu podatników, którzy uczciwie płaca podatki jest później przez organy skarbowe przez państwo karana. Potem są procesy, a kiedy stracą swoje firmy okazuje po wielu latach, że jednak byli ukarani niezgodnie z prawem. To wszystko należy zmienić _- uważa posłanka Szydło.

Według profesora Jerzego Żyżyńskiego nowa, przejrzysta ustawa o podatku dochodowym traktuje obywatela z szacunkiem i przez to wspiera autorytet państwa. Poseł podkreślił, że projekt PiS przywraca i porządkuje pojęcie dochodu.

- _ Stwarzamy w tej ustawie bodźce dla rozwoju gospodarczego, ponieważ proponujemy aby wydatki inwestycyjne, które ponoszą przedsiębiorcy były odjęte od podstawy opodatkowania, czyli po prostu nieopodatkowane. Cały zysk, który jest inwestowany jest zwolniony z opodatkowania _ - tłumaczy Żyżyński.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/36/m25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/dlug;u;fiskusa;beda;wyzsze;odsetki,81,0,1084241.html) *Zalegasz u fiskusa? Będą wyższe odsetki * Od 10 maja 2012 r. obowiązują nowe, wyższe odsetki od zaległości podatkowych. Przedstawiciele innych klubów dostrzegli w projekcie dobre rozwiązania prorozwojowe, ale też wytykali brak szczegółowego omówienia skutków budżetowych proponowanych zmian.
Taki zarzut postawiła w imieniu Klubu PSL posłanka Genowefa Tokarska. - _ Ocena skutków regulacji to podstawowy dokument, który powinien otwierać jakąkolwiek dyskusję nad nowym aktem prawnym tak istotnym dla sektora finansów publicznych, a w tym dla budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego _ - stwierdziła Tokarska.

Kluby PO i PSL opowiedziały się za odrzuceniem projektu PiS w pierwszym czytaniu. Projekt ustawy o podatku dochodowym negatywnie oceniło też Biuro Analiz Sejmowych. Według BAS projekt zawiera przepisy sprzeczne z prawem UE.

Krystyna Skowrońska (PO) złożyła wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Jej zdaniem po wysłuchaniu wystąpienia Szydło można by odnieść wrażenie, że projekt zawiera dobre rozwiązania, ale w rzeczywistości tak nie jest. Według Skowrońskiej 90 proc. proponowanych przez PiS regulacji to przepisy przeniesione z obecnych ustaw, a 10 proc. to przepisy rozszczelniające system podatkowy.

- _ Autorzy projektu nie przedstawili rzetelnego oszacowania skutków fiskalnych z wprowadzenia nowej ustawy _ - mówiła. - _ Podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów do 30 proc. w 2016 r. przy założeniu, że z proponowanej regulacji skorzystają wszyscy pracownicy, to kwota 21 mld zł ubytków dla budżetu _ - argumentowała. Dodała, że jeżeli 5 proc. firm skorzystałoby z ulgi inwestycyjnej, to skutkowałoby to ubytkiem dla budżetu kolejnych 3 mld zł.

Jej zdaniem na zmianach skorzystaliby najbogatsi. - _ Proponujecie zmianę opodatkowania menadżerów poprzez umożliwienie opodatkowania ich przychodów w ramach działalności gospodarczej z podatkiem 19 proc. Czy taki był wasz zamysł? _ - pytała Skowrońska.

Wincenty Elsner z Ruchu Palikota oświadczył, że jego klub opowiada się za prowadzeniem dalszych prac nad projektem. - _ Twierdzimy, że jest źle i podatek dochodowy wymaga przebudowy. Dlatego poprzemy ten projekt, mimo że do niektórych zapisów jesteśmy krytycznie nastawieni _ - mówił.

Ryszard Zbrzyzny z SLD oświadczył, że jego klub chce dalej pracować nad doskonaleniem prawa podatkowego i nie poprze wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. - _ Chcemy poważnie debatować i będziemy debatować na temat tego projektu. Kolejnym elementem, który należy wesprzeć, to rozbudzenie dyskusji na temat polskiego systemu podatkowego _ - wskazał.

Jacek Bogucki z Solidarnej Polski powiedział, że obecny system podatkowy jest zagmatwany i nieczytelny, a zamiast prawa podatkowego obowiązuje system interpretacji. Jego zdaniem propozycje PiS zasługują, by dalej nad nimi pracować - choćby dlatego, że w wyniku ich przyjęcia liczba stron ustaw o podatkach dochodowych spadłaby o połowę.

Zdaniem wiceministra finansów Macieja Grabowskiego, przygotowane przez PiS przepisy prowadzą do większego skomplikowania systemu, dramatycznie zwiększają ryzyko podatkowe dla podatników, ograniczają pewność prowadzenia działalności gospodarczej, rozszczelniają system. - _ To propozycje wątpliwe; prowadzą do braku pewności stosowania prawa, do niepożądanych skutków społecznych, albo są wręcz szkodliwe _ - mówił. - _ Napędziłby pracę doradcom podatkowym _ - dodał.

Grabowski wskazał, że w wyniku zmian zwolnione z opodatkowania byłyby wszystkie fundusze inwestycyjne z państw UE działające w Polsce, co oznaczałoby, że polskie fundusze byłyby w gorszej sytuacji. Ponadto Polska straciłaby prawo do opodatkowania dochodów firm osiąganych poza naszym terytorium. Z kolei likwidacja zwolnienia podatkowego dla jednostek samorządu terytorialnego oznaczałaby, że ich wpływy z PIT, czy CIT należałoby opodatkować.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycja: Rząd szykuje podatek katastralny Posłowie PiS zarzucają rządowi, że zamierza wprowadzić podatek od wartości nieruchomości, czyli podatek katastralny.
Prezydent podpisał ustawy. Co z podatkami? Bronisław Komorowski zgodził się na ratyfikację kilku umów podatkowych między Polską a Wyspą Jersey oraz między Polską a Baliwatem Guernsey.
Wynajmujesz mieszkanie? Musisz to wiedzieć Umowa najmu to jedna z umów cywilnoprawnych. Nie podlega ona jednak podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)