Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczePodatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?
2014-01-30 08:26

Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

Autor: (IAR), (DM)

Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?
na zdj. Mateusz Szczurek [fot: PAP/Radek Pietruszka]

Minister finansów przekonuje, że polskie podatki nie są wysokie, a w tym roku Polacy zapłacą ich relatywnie najmniej od 20 lat. Mateusz Szczurek podkreślił w radiowej Jedynce, że mimo to system podatkowy wymaga zmian.
aktualizacja: 8:42

- Obciążenia podatkowe w Polsce w 2014 roku będą najniższe według ustawy budżetowej od przynajmniej dwudziestu lat i są jednymi z najniższych w Europie. Jeśli chodzi o wysokość podatków, to na pewno nie mamy się czego wstydzić, ale jeśli chodzi o ich skomplikowanie, proces poboru, to na pewno jest jeszcze wiele do zrobienia - mówi minister finansów.

Mateusz Szczurek pytany o szykowanie nowych podatków, na przykład dla rolników, zapewnił, że w liczeniu dochodów tej grupy zawodowej nigdy nie chodziło o zwiększenie ich obciążeń podatkowych.

Dzisiejsza Rzeczpospolita pisze, że państwo szuka nowych sposobów wyciągnięcia pieniędzy od obywateli. Ma to być średnio ponad 600 złotych nowych danin. Według gazety najnowszy sposób na sięgnięcie do kieszeni Polaków to rozszerzenie dwuprocentowego podatku od czynności cywilno-prawnych. Szerzej stosowany będzie też podatek od nieruchomości, a już wcześniej państwo wbrew obietnicom, utrzymało podwyższone stawki VAT. Piąty rok zaniżone są progi podatku od dochodów osobistych, zniknęły też ulgi w PIT.

Giełda na żywo

Moody's obniżył rating PGNiG

Obniżenie ratingu odzwierciedla zmianę profilu ryzyka spółki.

Giełda na żywo

Santander sprzedaje dwa miliony akcji BZ WBK

Kurs banku na dzisiejszym zamknięciu wyniósł 395 zł. Co dalej?

Giełda na żywo

Nerwowy koniec kwartału na Wall Street

Indeks S&P 500 zyskał w trzecim kwartale mniej niż 1 proc. Słaby dla...

Minister finansów przekonywał w radiowej Jedynce, że przyszłoroczny termin zmian w rozliczeniach PIT jest niezagrożony. Zeznanie podatkowe z 2014 roku ma zostać rozliczone przez urzędy skarbowe na podstawie danych uzyskiwanych od płatników.

Mateusz Szczurek podkreślił, że przygotowywane przez urzędników zeznania będą deklaracjami wstępnymi. - Podatnik będzie mógł zalogować się do portalu podatkowego na swoje konto i tam zobaczy już wstępnie wypełnione zeznanie, które będzie mógł zmodyfikować przed ostatecznym zatwierdzeniem i wysłaniem w sposób elektroniczny do urzędu. Oczywiście dla tych, którzy z internetu korzystać nie chcą, stara metoda będzie nadal dostępna - tłumaczy minister.

Minister dodał, że dzięki zmianom uda się uwolnić ręce urzędników. - Pozwalamy pracownikom administracji podatkowej zająć się czymś o wiele pożyteczniejszym niż przerzucanie papierów, choćby pomocą podatnikowi w wypełnianiu swoich obowiązków, wspieraniu go także przy wypełnianiu zeznania rocznego - zaznacza Mateusz Szczurek.

Minister zapowiedział, że przedstawiciele urzędów skarbowych już w trakcie tegorocznego okresu wypełniania PIT-ów wyjdą do ludzi i pojawią się w centrach handlowych, gdzie będą służyć pomocą. Mateusz Szczurek zapowiada też, że częściowa zmiana ordynacji podatkowej, która ma uprościć nasz system obciążeń wobec państwa, jest już przygotowywana.


Czytaj więcej w Money.pl

(IAR) , (DM)
Tagi:pit, podatki, mateusz szczurek
Zobacz więcej:Podatki w Polsce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

ert / 212.91.11.* / 2014-02-04 15:35
O umowie o prace 40% to podatki to jakim sposobem jest to najnizej w europie . Liczyc juz zapomniał!!
Z odsetek na koncie podatek niedługo od wypłaty z bankomatu będzie podatek, jak coś kupie 23% podatku to ile faktycznie zostaje bezopodatkownia?!!!!!!!!

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

sołtys spiczki / 46.205.160.* / 2014-02-03 17:23
na rencie chorobowej mam za dużo aby zdechnac a za mało żeby żyć a miniser pływa w luksusach nakładając jeszcze wieksze podatki.brawo PO uduś biedotę bo psuje wizerunk waszej partji i statystyki

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

funio / 80.150.85.* / 2014-02-03 14:54

Minister finansów przekonuje, że polskie podatki nie są wysokie,

dobrze ze przekonuje a nie twierdzi, bo ja nie dam sie przekonac VAT23% polska(bidoki) niemcy(nie bidoki) 19% to mi wystarczy panie ministrze, dziekuje
Niech w to wierzy dalej naiwny elektorat PO.....

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

T.J. / 83.8.92.* / 2014-02-03 08:28
[...] każdy zarobiony zł jest wielokrotnie przy każdej transakcji opodatkowany. Podatek od wynagrodzenia + podatek VAT + podatki od różnych czynności np. zakup samochodu (jego sprzedaż), domu, + każda czynność urzędowa + od pożyczenia komuś pieniędzy + podatek od nieruchomości + akcyzy + ..... !!!
A po zatem niech on (celowo piszę przez małą literę)lepiej porówna ile Polakowi pozostaje po tych wszystkich podatkach wolnych pieniędzy a ile innemu Europejczykowi.

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

Leming / 109.199.23.* / 2014-02-01 15:23
Proponuję podatki od POsłów co głupszy tym podatek wyższy .

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

ll_l / 89.78.214.* / 2014-02-01 01:15
Od dwudziestu lat prowadzę działalność gospodarczą. Niedawno usuwałem najstarsze dokumenty i stwierdziłem, że chociaż obroty wtedy były znacząco większe to poziom płaconych podatków był podobny do obecnego. Myślę, że jest to skutek ograniczenia możliwości odliczania kosztów. Oznacza to, że od tamtych czasów obciążenia podatkowe wzrosły. Pan Szczurek sobie kpi.

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

bukajj2 / 91.94.203.* / 2014-01-31 23:16
Co kolejny to głupszy

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

michal519 / 5.172.248.* / 2014-01-31 20:29
Jedne z najniższych obciążeń?! Kwota wolna od podatku w Polsce to 3000 PLN, w W.Brytanii 40000 PLN... Szczurek ma nas za idiotów albo sam jest idiotą.

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

sdffa / 93.179.224.* / 2014-01-30 11:18
Panie Szczurek, a może by tak zamiast sciagac z ludzi ostatni grosz, ograniczyć rzadowe wydatki
To studnia bez dna.

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

Mańkakudłata / 91.215.34.* / 2014-01-30 10:00
Pan minister nie ma pojęcia lub nie chce go mieć o realności w Polsce. Połowa nie płaci podatków, molochy i spółki zagraniczne w większości też nie. Płaci parę mln polskich małych firm tworzących 80 % PKB. Nie płacą prywatni lekarze, tartaki, składy drewna,i wielu wielu innych.
Ci co płaca solidnie sa cały czas okradani o obarczani nowymi i większymi daninami, pan minister to typowy urzędniczyna więc nic się nie zmieni.Małe firmy padną lub przejdą do szarej strefy co jest standardem od lat. No chyba że ten system działa tak aby specjalnie to zlikwidować bo biedota i ciemnota się łatwo rządzi co chyba miałby zrobić PIS a nie obecni włodarze.

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

Jeszcze myślący / 109.243.192.* / 2014-01-30 09:29
Kłania się nieśmiertelny Bareia, który w komedii "Miś" ukazuje różne scenariusze dla rządzących. Naród się śmieje a rządzący realizują przedstawiony scenariusz. Brawo, brawo i jeszcze raz brawo.

spadł śnieg , pora na podatek od śniegu i zapomnieliście o podatku od deszczówki !

antre / 94.42.189.* / 2014-01-30 09:24
Może klimatyczne w Warszawie, a szczególnie w Trójmieście wprowadzić, bo zapach mafijny jednym szkodzi ale inni są wniebowzięci.

a co z szarą strefą ? czy gras już sie rozliczył z fiskusem za sprzątanie willi niemcowi ?

MUSIMY PRZECIEŻ Z CZEGOŚ POKRYWAĆ KOSZTY KORUPCJI W POLSCE, TO TAKI PIĘKNY KRAJ, ELDORADO DLA WSZELKIEJ MAŚCI CWANIAKÓW.

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

FD / 89.67.125.* / 2014-01-30 09:18
Nie jest źle - a do tego jeszcze dochody "na boku". Jakiś sowizdrzał wpadł na "pomysł" opodatkowania PGL "Lasy Państwowe" akcyzą w wysokości 2%od wartości sprzedanego drewna."Lasy" mają zysk - no to Lasy można rżnąć i rżnąć (na kasie też). Za 2012 r przychody "Lasów" wyniosły 7,9 mld zł a zysk netto 260 mln.zł. Lasy płaciły CIT 41,5 mln zł, odprowadziły VAT(!!) 755 mln zł, plus PITy od zatrudnionych 24.828 pracowników.
No bo desantowe firmy jak PGNiG, Lotos, Orlen, PGE już dalej nie mozna. Pecunia non olet - z przyrody na pewno.
atelie / 94.42.189.* / 2014-01-30 09:29
w ciągu 26 godzin uchwalili okradanie Lasów, nocne czytanie i poranne głosowanie.

ale przecież tak chciała pajdokracja, która takie rządy wybrała. a co londyńczycy, którzy tak ochoczo popierali tuska a dzisiaj jakoś nie chcą wracać do tej zielonej krainy miodem płynącej.

15 lutego staruje na multipleksie TV TRWAM, wreszcie pojeni kłamstwem będziecie mogli zobaczyć prawdziwa Polskę i jej problemy.
wybierzecie, czy chcecie być widownia Dzieci Resortowych, czy prawdy o Polsce.

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

eldorado / 193.108.194.* / 2014-01-30 09:16
nieopodatkowane są śluby, chrzciny, pogrzeby - uważam, że tutaj jest duże pole do popisu dla nieudaczników z Po/PSL. Proponuje także wprowadzić opłaty uzdrowiskowe dla wszystkich, ktorzy przeprowadzili się na wieś z dużych miast.

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

Nam nie zwiejesz / 87.205.37.* / 2014-01-30 09:12
Pogrzeby,pogrzeby są stanowczo za tanie.

kolejne kłamstwa, Mniejsze podatki to chyba ma na myśli że firmy zagraniczne od czasów tuska transferują miliardy za granice. W 2012 było tego 60 miliardów zł. !

rezystor / 94.42.189.* / 2014-01-30 09:03
może ma na myśli liczne zwolnienia koncernów zagranicznych z podatków, w końcu może ma na myśli podatki płacone przez galerie handlowe.?

To wszystko jedna wielka kpina z ludzi !

struktura PKB
49 % dochody budżetowe w których partycypuje około miliona ludzi
26% dochody z kapitału w których partycypuje kilkaset tysięcy ludzi
25% dochody pracowników najemnych w których partycypuje 15 milionów Polaków.
Nędza zarobkowa dla milionów Polaków i głodujące dzieci, wystarczy poczytać nawet statystyki GUS-u. Ale czy wam się chce czytać ?

Re: Podatki w Polsce. Rząd szykuje kolejne daniny?

B_7 / 195.35.80.* / 2014-01-30 08:48

Minister finansów przekonuje, że polskie podatki nie są wysokie, a w tym roku Polacy zapłacą ich relatywnie najmniej od 20 lat

Trzeba być idiotą aby tak próbować Polakom robić wodę z mózgu...
To tak jakby tłumaczyć, że zabierając komuś przykładowo 100zł podatków nie zabieramy Ci dużo lecz zapominając wspomnieć że zarabia on aż 200zł...
.
No i przekonuj Szczurek dalej ludzi,aż do momentu kiedy Ci uwierzą...