Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy zadowoleni z prezydenta, źli na Sejm

0
Podziel się:

CBOS: zadowolenie ze sposobu sprawowania urzędu przez Bronisława
Komorowskiego wyraża blisko dwie trzecie Polaków. Z posłami jest coraz gorzej.

Polacy zadowoleni z prezydenta, źli na Sejm
(Patryk Ptak/REPORTER)

Zadowolenie ze sposobu sprawowania urzędu prezydenta przez Bronisława Komorowskiego wyraża blisko dwie trzecie Polaków (63 proc.), natomiast 22 proc. wystawia ocenę negatywną. Źle o działalności Sejmu wypowiada się 67 proc., dobrze - 17 proc. badanych z sondażu CBOS.

CBOS zwraca uwagę, że notowania prezydenta są niemal takie same, jak miesiąc temu i z dłuższej perspektywy stabilne; o 1 punkt proc. zmniejszył się odsetek respondentów wystawiających Komorowskiemu negatywną ocenę, nie zmienił się odsetek badanych mających o prezydencie opinię pozytywną.

We wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych - podaje CBOS - dominują osoby dobrze oceniające działalność prezydenta Komorowskiego. Pozytywnym ocenom sprzyja wyższe wykształcenie, zamieszkiwanie w największych aglomeracjach, dobra sytuacja finansowa, a także lewicowe lub centrowe poglądy polityczne. Z kolei relatywnie więcej krytyków obecnej prezydentury jest wśród osób źle sytuowanych oraz deklarujących prawicową orientację polityczną.

W każdym z wyodrębnionych elektoratów partyjnych, z wyjątkiem PiS, dominują dobre opinie o działalności prezydenta. Sympatycy PiS są pod tym względem podzieleni - nieznacznie przeważają wśród nich ci, którzy oceniają ją źle (45 proc. ocen negatywnych, 41 proc. pozytywnych).

Tylko nieliczni z głosujących na Komorowskiego w II turze wyborów w 2010 roku są rozczarowani obecną prezydenturą (81 proc. ocen pozytywnych, 11 proc. negatywnych). Ówczesny elektorat jego kontrkandydata - Jarosława Kaczyńskiego - ma podzielone opinie na temat pracy prezydenta, z tym, że negatywne są nieznacznie częstsze niż pozytywne (39 proc. ocen pozytywnych, 44 proc. negatywnych).

W styczniu, podobnie jak miesiąc temu, negatywnie o działalności Sejmu wypowiada się dwie trzecie respondentów (67 proc. - spadek o 1 punkt proc. w porównaniu z grudniem 2013), a o funkcjonowaniu Senatu - ponad połowa (52 proc. - wzrost o 2 punkty proc.). Relatywnie niewielu badanych dobrze ocenia pracę posłów (17 proc. - więc o 1 punkt proc. niż w grudniu ub.r.) i senatorów (20 proc. - więcej o 1 punkt proc. niż w grudniu). Opinii o Sejmie i Senacie nie wyraziło 28 proc. ankietowanych (mniej o 3 punkty proc. w porównaniu do grudnia 2013).

Na opinie o pracy obu izb parlamentu wpływa przede wszystkim sytuacja materialna ankietowanych. Osoby dobrze sytuowane rzadziej oceniają ją negatywnie niż badani niezadowoleni z materialnego poziomu życia.

Poglądy polityczne nie różnicują w istotny sposób ocen działalności Sejmu i Senatu. Według CBOS można jednak zauważyć, że pewien wpływ na postrzeganie pracy posłów i senatorów mają identyfikacje partyjne. Relatywnie częściej dobrze oceniają ją zwolennicy koalicyjnych ugrupowań PO i PSL, natomiast znacznie rzadziej wyborcy partii opozycyjnych - PiS i SLD.

Nie zmienia to jednak faktu, że niezależnie od sympatii partyjnych we wszystkich analizowanych elektoratach, z wyjątkiem wyborców PSL, wśród których opinie o Sejmie są stosunkowo przychylne, przeważa krytycyzm wobec działalności obu izb.

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo w dniach 9-15 stycznia 2014 roku na liczącej 1067 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)