Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityka energetyczna. Amerykanie muszą skończyć z protekcjonizmem

0
Podziel się:

Waszyngton powinien włączyć kwestie eksportu amerykańskiej ropy i gazu do umowy o wolnym handlu z UE.

Polityka energetyczna. Amerykanie muszą skończyć z protekcjonizmem
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

USA muszą skończyć z energetycznym protekcjonizmem. Waszyngton powinien włączyć kwestie eksportu amerykańskiej ropy i gazu do umowy o wolnym handlu z UE (TTIP). Zmniejszy to energetyczną zależność UE od Rosji - pisze _ Financial Times _ w weekendowym wydaniu.

Prezydent Barack Obama, który bardzo ambicjonalnie podchodzi do projektu _ zbudowania transatlantyckiego partnerstwa na miarę XXI wieku _ powinien - ze względów gospodarczych i politycznych - włączyć kwestie energetyczne do toczących się właśnie negocjacji o TTIP - apeluje brytyjski dziennik.

Od lat 70., kiedy to kraje arabskie nałożyły embargo na ropę, w USA obowiązuje zakaz eksportu surowców energetycznych - przypomina _ FT _. Niedawno amerykański _ resort energetyki zezwolił dwóm firmom na eksport "skondensowanej", ultralekkiej ropy, po niewielkiej obróbce _. Należałoby w ramach TTIP zdecydować się na wydanie większej liczby takich licencji na sprzedaż za granicę ropy i gazu.

_ Najwyższy czas skończyć z amerykańskim protekcjonizmem energetycznym. Najważniejszy przemawiający za tym argument ma charakter gospodarczy (...) Ale jest też argument strategiczny _ - wylicza brytyjski dziennik.

_ Europa jest głęboko uzależniona od rosyjskich gazociągów. Putin zaś nie cofnął się przed użyciem groźby odcięcia dostaw lub podbicia cen gazu _ - argumentuje dalej _ FT _.

Przeciwne liberalizacji eksportu surowców energetycznych mogą być w USA dwa lobby: energetyczne i ekologiczne, a Obama zapewne nie chce ich drażnić przed listopadowymi wyborami uzupełniającymi do Kongresu - wyjaśnia dziennik finansowy.

_ FT _ pisze dalej, że niektóre firmy sektora przemysłowego w USA również nie chcą zniesienia ograniczeń eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG), obawiając się, że obniży to ich przewagę konkurencyjną wynikającą z dostępu do taniego gazu łukowego.

_ Te argumenty są chybione. Gaz jest paliwem, które w najmniejszym stopniu przyczynią się do emisji gazów cieplarnianych; a jeśli chodzi o drugą kwestię, to amerykańscy producenci nadal będą się cieszyć niższymi cenami gazu _ - pisze dziennik.

Ponadto, włączając te kwestie do negocjacji na temat TTIP, Obama podniesie rangę tych rozmów; w tej chwili rozbijają się one o opór tych Europejczyków, którzy obawiają się - na przykład - że na rynek UE trafi amerykańska żywność o niższych standardach niż unijne. Jeśli Waszyngton _ rozszerzy TTIP o rozdział energetyczny, to doda wigoru słabnącym zwolennikom tego układu _ - konkluduje brytyjski dziennik.

Czytaj więcej w Money.pl
Najważniejsza dla Polski inwestycja na Litwie Szacowana na 1,8 mld zł budowa została uznana przez UE za priorytetową, unijne dofinansowanie wynosi 725 mln zł.
"Wspólne zakupy gazu nic Unii nie dadzą" - _ To mogłoby nawet zwiększyć zależność UE od rosyjskiego paliwa _ - ocenia ekspert.
Sueddeutsche Zeitung krytykuje Tuska Największa opiniotwórcza gazeta niemiecka komentuje słowa polskiego premiera, który powiedział, że niemiecka polityka energetyczna, szczególnie uzależnienie od rosyjskiego gazu, może ograniczać suwerenność Europy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)