Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Polityka samorządowa to koncentracja na codziennym życiu"

0
Podziel się:

Warszawska konwencja Ruchu Palikota rozpoczęła dzisiaj kampanię samorządową tej partii.

"Polityka samorządowa to koncentracja na codziennym życiu"
(PAP/Jacek Turczyk)

Warszawska konwencja Ruchu Palikota rozpoczęła dzisiaj kampanię samorządową tej partii. Polityka samorządowa musi koncentrować się na codziennym życiu ludzi - mówił lider RP Janusz Palikot. Działacze partii przedstawili m.in. swoją diagnozę sytuacji w Warszawie.

Palikot zapowiedział na briefingu prasowym po konwencji, że partia planuje szereg konwencji samorządowych w całym kraju. Poinformował także, że rozpoczynają się w Ruchu Palikota prawybory, w wyniku których ma zostać wyłoniony kandydat partii na stanowisko prezydenta stolicy.

Pod hasłem _ Warszawa+ _ politycy Ruchu przedstawili na konwencji diagnozę obecnego stanu stolicy, od której formacja chce wyjść przy tworzeniu obywatelskiego programu dla tego miasta. Zawiera ona m.in. propozycje zmian w Warszawie - postulaty autonomii dzielnic, lepszej jakości pracy urzędniczej, budżetu partycypacyjnego czy rozbudowania systemu konsultacji społecznych z mieszkańcami.

Podczas konwencji przedstawiono warszawskich działaczy Ruchu. Lider RP podkreślił, że to ludzie, wyznający zasadę _ pokochać zwykłe życie, zwykłego człowieka, z jego codzienną ścieżką do domu, komunikacji miejskiej _.

_ - Przez lata myśmy się ciągle nie potrafili wyzbyć jakichś wielkich ideologii, wielkich idei związanych z państwem, zadaniami samorządu, (...) a cała prawda i siła tego programu polega na tym, że właśnie on się koncentruje na codziennym, zwykłym życiu. Po prostu chcemy się skoncentrować na codziennym życiu i możemy to zrobić bez wielkich pieniędzy, aby to życie było znacznie lepsze _ - mówił Palikot.

Przekonywał, że dzięki Ruchowi Palikota możliwe będzie zwycięstwo Warszawy _ humanistycznej, konkretnego człowieka, Warszawy pokochania zwykłego życia _. _ Trzymam za was kciuki, jesteście świetną ekipą, dacie radę _ - mówił do warszawskich działaczy Ruchu.

_ Mamy farta, bo mamy fajne miasto, (...) natomiast potrzebuje zmian, bo mogłoby być dużo lepsze, przyjaźniejsze, bardziej transparentne _ - powiedział rzecznik RP Andrzej Rozenek. Przekonywał, że stolica powinna być _ miastem dla ludzi _. _ Z diagnozy (Ruchu Palikota - PAP) wynika, że Warszawa to miasto od 6 lat rządzone przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, które jest bardzo przyjazne dla bankowców, deweloperów, (...) ale nie jest przyjazne dla mieszkańców _ - mówił.

Podczas konwencji przedstawiono m.in. filmik, na którym mieszkańcy stolicy opowiadają o problemach, z jakimi borykają się w konkretnych dzielnicach. Konwencji towarzyszył utwór _ Sen o Warszawie _ Czesława Niemena.

_ Po pierwsze - mówimy władza dla mieszkańców miasta. (...) Jeśli mówimy, że wszyscy płacący w Warszawie podatki powinni mieć z tego tytułu przywileje, to mamy na myśli projekt, nad którym razem z wami chcemy przez najbliższy rok pracować - projekt przywileju warszawskiego _ - powiedział warszawski działacz Ruchu Marcin Rzońca. Podkreślił, że RP opowiada się za stolicą nowoczesną i neutralną światopoglądowo z rozbudowanym systemem konsultacji społecznej z mieszkańcami.

Ruch chce także decentralizacji miasta, autonomii poszczególnych dzielnic oraz budżetu partycypacyjnego, aby to mieszkańcy decydowali na co publiczne środki będą przeznaczane. _ Dlaczego nie zrobić budżetu partycypacyjnego w całym mieście? Nie przeznaczyć procenta, dwóch, trzech na inwestycje czy przedsięwzięcia, które są realnie potrzebne mieszkańcom? _ - pytał Rzońca. Podkreślał też, że np. tereny zielone czy drogi powinny podlegać jednemu zarządcy. _ My mówimy - jedno miasto, jeden gospodarz przestrzeni publicznej _ - tłumaczył.

Zdaniem Palikota, niezależnie od tego typu pomysłów, potrzeba także w Polsce zmian dotyczących ustroju samorządu. Przypomniał, że Ruch złożył w Sejmie m.in. projekt ograniczenia kadencyjności burmistrzów i prezydentów miast do maksymalnie dwóch kadencji, jednak został on odrzucony. Zapowiedział, że projekt zostanie złożony ponownie.

Zwrócił również uwagę, że partia opowiada się także za zmniejszeniem liczby radnych w całym kraju o 20 proc. oraz likwidacją powiatów. _ Na koniec duża zmiana ustrojowa - to przekazanie kompetencji urzędów wojewódzkich do sejmików wojewódzkich. Nie dotyczy to bezpośrednio oczywiście każdej gminy, ale jest istotnym uporządkowaniem tych zadań administracji rządowej i samorządowej _ - powiedział. Jego zdaniem, nie ma obecnie potrzeby dublowania bardzo wielu zadań na poziomie i urzędu wojewódzkiego i sejmików marszałkowskich. Zapowiedział, że odpowiednie projekty Ruchu w tym zakresie trafią do Sejmu do końca roku.

Palikot pytany był przez dziennikarzy o program Europy Plus oraz czy b. prezydent Aleksander Kwaśniewski będzie jeździł po kraju, by zachęcać do współtworzonej przez niego centrolewicowej listy. Według Palikota Kwaśniewski po tym, jak ogłosi swą decyzję, czy sam będzie kandydował do PE, czy nie, może zaangażować się w objazd kraju. Zaznaczył także, że przedstawiony zostanie program Europy Plus.

Szef RP nie chciał mówić o szczegółach powstającego programu; zachęcił jednak w tym kontekście do zapoznania się z tematyką konwersatoriów _ Dialog i przyszłość _ organizowanych przez Kwaśniewskiego w ostatnich miesiącach.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot proponuje im współpracę. Pomogą? Janusz Palikot proponuje współpracę programową Unii Pracy. Oba ugrupowania mają opracować wspólne stanowiska programowe m.in. w sprawie polityki prorodzinnej i walki z bezrobociem.
Ruch Palikota walczy o młodzież i samorządy Działacze Ruchu Palikota mają zdiagnozować problemy polskich gmin, powiatów oraz województw i znaleźć ich rozwiązanie.
Pozew dla posłanki PiS? Za "język faszystów" Lider RP Janusz Palikot poinformował dzisiaj, że jego formacja chce skierować do sądu sprawę faszystowskich wypowiedzi m.in. posłanki PiS Krystyny Pawłowicz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)