Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska dostanie dwa dodatkowe lata na zbicie deficytu. Uda się sprostać wymaganiom?

0
Podziel się:

Jest ryzyko, że Polska nie osiągnie takiego poziomu, jaki wskazuje Komisja Europejska. Oto dlaczego.

Polska dostanie dwa dodatkowe lata na zbicie deficytu. Uda się sprostać wymaganiom?
(Reporter)

Polska powinna zlikwidować nadmierny deficyt najpóźniej do końca 2014 roku. Jeszcze w tym roku powinien być na poziomie 3,6 procent PKB, a później osiągnąć 3 procent. Tak wynika ze wskazań Komisji Europejskiej, która zaleciła między innymi stałą regułę wydatkową. Czy jest w ogóle szansa na taki wynik?

Rekomendacje Komisji Europejskiej muszą jeszcze zatwierdzić kraje UE, co stanie się prawdopodobnie w czerwcu.

_ - Polska i pięć innych krajów uzyskało przedłużenie o dwa lata możliwości uzdrawiania finansów publicznych, czyli w przypadku Polski do roku 2014 _ - poinformował polskich dziennikarzy w Brukseli komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski. Oznacza to, że KE nie zarekomendowała jeszcze zamknięcia procedury nadmiernego deficytu wobec Polski.

Wydłużenie czasu na zbicie deficytu sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB o dwa lata poza Polską przyznano Francji, Słowenii i Hiszpanii; o rok dłużej deficyt będą mogły zbijać Belgia, Holandia i Portugalia. Belgia nie wywiązuje się z dotychczasowych zobowiązań i grożą jej sankcje. Lewandowski poinformował, że w środę KE zarekomendowała zamknięcie procedur nadmiernego deficytu wobec Węgier, Włoch, Łotwy, Litwy i Rumunii.

_ - Szesnaście krajów pozostaje nadal w procedurze nadmiernego deficytu, zagrożona jest Malta jako siedemnasty kraj. Polska powinna wykorzystać czas na reformy wskazane w rekomendacjach tak, aby w 2014 r. obniżyć swój deficyt do 3 proc. _ - zaznaczył Lewandowski. Wśród wymaganych przez KE reform wymienił m.in. reformę KRUS-u. Dodał, że wśród problemów zauważono też wysoki poziom bezrobocia wśród młodzieży i jakość administracji publicznej i infrastruktury.

W swoich rekomendacjach dla Polski na lata 2013-2014 KE wymieniła wzmocnienie strategii budżetowej, zminimalizowanie cięć w inwestycjach publicznych pobudzających wzrost gospodarczy, lepsze ukierunkowanie polityki społecznej oraz zwiększenie efektywności wydatków na opiekę zdrowotną. Ponadto KE zaleca poprawę przestrzegania przepisów prawa podatkowego, szczególnie przez zwiększenie skuteczności administracji skarbowej.

KE zauważyła też potrzebę kontynuowania wysiłków na rzecz zwiększenia udziału kobiet w rynku pracy, przedsięwzięcie dodatkowych środków w celu stworzenia otoczenia biznesu sprzyjającego innowacjom. Wskazała też na potrzebne _ odnowienie i rozbudowę mocy produkcyjnych oraz poprawę wydajności w całym łańcuchu energii _.

W sferze fiskalnej KE podkreśliła, że Polska powinna wprowadzić dodatkowe środki konsolidacji finansów publicznych i szybko przyjąć stałą regułę wydatkową, ograniczającą wydatki rządu i samorządów. Do 1 października br. Polska ma podjąć _ skuteczne działania _ oraz przedstawić _ szczegółowe sprawozdania na temat planowanej strategii konsolidacji budżetowej, która ma służyć osiągnięciu wyznaczonych celów _. Chodzi o zbicie deficytu finansów publicznych do 3,6 proc. PKB w 2013 r. i 3,0 proc. PKB w 2014 r.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/131/m269699.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkb;w;polsce;w;tym;roku;wyniesie;1;2;proc;-;prognozuje;mfw,67,0,1307459.html) *MFW radzi Polsce obniżanie stóp procentowych * _ - Doceniamy cięcia stóp procentowych i nalegamy, by RPP kontynuowała luzowanie monetarne bez zwłoki _.

KE wskazała, że utrzymanie stawek VAT na dotychczasowym poziomie (a nie ich obniżenie) ograniczyłoby deficyt polskiego sektora finansów publicznych do 3,7 proc. PKB w 2014 r. Utrzymanie stawek VAT przewiduje polski program konwergencji. Tym samym KE zaktualizowała swoją wiosenną prognozę gospodarczą, w której przewidywała deficyt Polski w wys. 4,1 proc. PKB w 2014 r.

Choć zdaniem Lewandowskiego rekomendacja KE wobec Polski to wynik m.in. docenionego wysiłku w poprzednich latach na rzecz uzdrawiania finansów publicznych, komisarz UE ds. gospodarczych Olli Rehn powiedział podczas konferencji, że Polska mogła lepiej wykorzystać względnie dobry okres gospodarczy, by zrównoważyć finanse publiczne. Wyjaśnił, że Polsce przyznano dwa dodatkowe lata na zredukowanie nadmiernego deficytu ze względu na spowolnienie gospodarcze i niższe dochody podatkowe.

Główny ekonomista w Ministerstwie Finansów Ludwik Kotecki uważa, że decyzja KE o wydłużeniu Polsce o dwa lata czasu na redukcję nadmiernego deficytu jest właściwym, sprzyjającym gospodarce posunięciem. Jego zdaniem decyzja ta umożliwia zachowanie równowagi między wzrostem gospodarczym a dyscypliną fiskalną. _ Pomimo nie osiągniętego w 2012 roku planowanego obniżenia deficytu, KE przyznała Polsce absolutorium za tempo i strukturę konsolidacji fiskalnej, które oceniła jako prawidłowe _ - zaznaczył.

W maju KE prognozowała, że deficyt polskiego sektora finansów publicznych wyniesie w 2013 r. 3,9 proc. PKB - tyle samo, ile w ubiegłym roku. Tymczasem zgodnie z procedurą nadmiernego deficytu nałożoną na nasz kraj w 2009 r., Polska powinna zbić ubiegłoroczny deficyt do dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB. KE sygnalizowała wcześniej, że uwzględniając koszty reformy emerytalnej w Polsce, zaakceptowałaby nieco wyższy deficyt, np. 3,4 proc. PKB.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że teoretycznie jest możliwe wcześniejsze obniżenie relacji deficytu do PKB, ale wszystko zależy od tempa wzrostu gospodarczego:

- _ Jest szansa na to, że ta procedura może zostać zdjęta w roku 2014 pod warunkiem, że zrealizowana zostanie prognoza Ministerstwa Finansów deficytu w 2013 roku na poziomie 3,5 procent. Biorąc pod uwagę, że póki co, dane z gospodarki za I kwartał były jednak słabsze od wcześniejszych przewidywań, niestety istnieje ryzyko, że deficyt finansów publicznych w 2013 roku będzie wyższy niż te 3,5 procent w relacji do PKB _ - uważa Kurtek.

Główny ekonomista banku Nordea Piotr Bujak wyjaśnia, że Komisja Europejska bada całość zadłużenia danego kraju i wszystkie jego zobowiązania:

- _ Deficyt fiskalny oceniany przez KE to zarówno deficyt budżetu centralnego, czyli te środki którymi zarządza Ministerstwo Finansów, ale także ewentualny deficyt, który powstaje w jednostkach samorządu terytorialnego oraz w tak zwanym sektorze ubezpieczeń społecznych, czyli w przypadku Polski jest to głównie Fundusz Ubezpieczeń Społecznych _ - wyjaśnia Bujak.

W 2012 deficyt sektora finansów publicznych wyniósł 3,9 procent PKB. Komisja wymaga obniżenia wskaźnika przynajmniej do 3 procent. Jest jednak szansa, że procedura zostanie z Polski zdjęta, jeśli uda się obniżyć deficyt do 3,5 procent.

Co dalej z budżetem?

W czerwcu rząd przejrzy budżet pod kontem jego nowelizacji. Premier zapowiedział, że po takiej lustracji zapadnie decyzja, czy w związku ze słabymi danymi z gospodarki, są potrzebne zmiany w ustawie budżetowej. Donald Tusk na konferencji prasowej z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem, pochwalił decyzję Komisji Europejskiej o dodatkowych dwóch latach dla Polski na redukcję nadmiernego deficytu:

- _ Cieszę się, że dla Komisji to także jest oczywiste, że dzisiaj w Europie uzyskanie maksymalnych celów jeśli chodzi o redukcję deficytu nie będzie możliwe. Nie zmienia to faktu, że w roku 2013 po to, żeby w 2014 uzyskać ten poziom deficytu, i tak czekają nas decyzje nie na wydawanie dodatkowych pieniędzy, tylko na oszczędności _ - twierdzi premier.

Donald Tusk podkreślił, że mimo wzrostu gospodarczego bliskiego zeru, wyniki polskiej gospodarki są wciąż dobre na tle innych krajów Unii Europejskiej:

- _ To zero i pół jest o wiele za mało, żeby się cieszyć w Polsce, to ciągle sytuuje nasz kraj wśród pięciu, może sześciu krajów UE które są na plus a nie na minus _ - zaznacza Donald Tusk.

Premier zapewnił, że będzie pilnował, aby oszczędności nie były zbyt mocno odczuwalne przez zwykłych obywateli.

Zgodnie z zaleceniami Komisji w 2013 roku Polska powinna zredukować nadmierny deficyt do poziomu 3,6 procent PKB, a rok później powinien on wynieść 3 procent. Ponadto Bruksela zarekomendowała rządowi w Warszawie między innymi zmiany w kasie rolniczego ubezpieczenia społecznego - KRUS, skuteczniejszą walkę z wysokim bezrobociem wśród młodzieży.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska usłyszy wyrok w ważnej sprawie Jesteśmy pod ścisłym nadzorem Komisji Europejskiej i grożą nam sankcje finansowe.
Ministerstwo pomyliło się o 50 mln złotych Deficyt w budżecie państwa za marzec wyniósł więcej niż się spodziewano.
Eurodeputowani stawiają ultimatum: 11 mld euro Warunkiem rozpoczęcia negocjacji jest nowelizacja budżetu Unii na 2013 rok.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)