Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarka jest w kryzysie? Tak uważają Polacy

0
Podziel się:

Większość Polaków (67 procent) uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest jedna piąta badanych (19 procent).

Polska gospodarka jest w kryzysie? Tak uważają Polacy
(Creatista/Dreamstime)

Większość Polaków (67 procent) uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest jedna piąta badanych (19 procent), a pozostałe 14 procent respondentów nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii - wynika z listopadowego sondażu TNS Polska.

Najwięcej, bo aż 75 proc. respondentów jest zdania, że polska gospodarka znajduje się w kryzysie, przy czym 22 proc. badanych określa go jako głęboki. W ocenie blisko jednej piątej ankietowanych (19 proc.) gospodarka się rozwija, ale zaledwie 1 proc. określa ten rozwój jako dynamiczny, a 6 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Zdaniem ponad dwóch piątych Polaków (44 proc.) w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludzi pogorszą się. Przeciwnego zdania jest 13 proc. respondentów, a ponad jedna trzecia (38 proc.) uważa, że będzie mniej więcej tak samo jak obecnie. Z kolei 5 proc. badanych nie wypowiada się jednoznacznie w tej sprawie.

Według TNS Polska, w porównaniu z październikiem, nastroje społeczne Polaków poprawiły się o 4 punkty procentowe, przy jednoczesnym spadku o 9 pkt proc. pesymistycznych opinii na ten temat. Liczba osób nie mających zdania w tej sprawie zwiększyła się o 5 punktów procentowych.

W listopadzie opinie na temat obecnego stanu polskiej gospodarki - jak podkreśla TNS Polska - nie zmieniły się znacząco w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca prognozy sytuacji materialnej są bardziej optymistycznie. O 7 punktów proc. zmniejszył się odsetek osób uważających, że nastąpi pogorszenie warunków życia ludności, przy jednoczesnym wzroście o 3 punkty proc. odsetka osób wierzących, że nastąpi poprawa.

Sondaż został zrealizowany przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska w dniach 8-13 listopada tego roku na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Im słabiej wykształceni są respondenci, z tym większym pesymizmem patrzą na kierunek, w jakim zmierzają sprawy w Polsce (od 77 proc. wśród osób z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym do 59 proc. wśród osób z wykształceniem wyższym). Zmian na gorsze w Polsce spodziewają się także, częściej niż pozostali, badani w wieku 40-49 lat oraz mieszkańcy wsi (po 73 proc.).

O tym, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku, częściej niż pozostali respondenci, przekonane są osoby w wieku 15-19 lat, z wyższym wykształceniem (po 24 proc.), a także badani z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (28 proc.).

Mężczyźni częściej niż kobiety (22 proc. wobec 17 proc.) uważają, że polska gospodarka się rozwija. Zdanie to podzielają, częściej od innych, badani w wieku 30-39 lat (23 proc.). Ponadto im lepiej wykształceni są badani, tym częściej optymistycznie oceniają polską ekonomię (od 14 proc. wśród osób z wykształceniem podstawowym do 27 proc. wśród osób z wykształceniem wyższym).

O kryzysie w polskiej gospodarce, częściej niż inni, mówią ankietowani w wieku 50-59 lat, z podstawowym wykształceniem (po 79 proc.), a także mieszkańcy miast do 100 tys. ludności (78 proc.).

O rozwoju polskiej gospodarki częściej niż inni mówią respondenci o poglądach lewicowych (31 proc.), sympatycy PO (40 proc.) oraz osoby raczej zainteresowane polityką (25 proc.). Zwolennicy PiS (81 proc.) i Ruchu Palikota (77 proc.) częściej niż pozostali twierdzą, że gospodarka znajduje się w stanie kryzysu.

Czytaj więcej w Money.pl
Sondaż: Polacy uznają wiodącą rolę Niemiec Ponad połowa ankietowanych uważa, że Niemcy, dążąc do realizacji swoich celów, szanują interesy innych państw.
Zobacz, jak Polacy oceniają swoją przyszłość Aż 70 proc. respondentów uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Tylko 20 proc. jest przeciwnego zdania.
Mamy lepiej niż w Słowacji i na Węgrzech? Z badania wynika, że 36 proc. Polaków sytuację gospodarczą kraju ocenia jako przeciętną.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)