Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska i Szwajcaria mają umowę. Chodzi o władzę w ważnych instytucjach

0
Podziel się:

Polska i Szwajcaria na równych prawach obejmą funkcje dyrektora wykonawczego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Grupie Banku Światowego.

Polska i Szwajcaria mają umowę. Chodzi o władzę w ważnych instytucjach
(Grupo P7 - Mais Europa/CC BY-NC-SA/Flickr)

Polska i Szwajcaria na równych prawach obejmą funkcje dyrektora wykonawczego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Grupie Banku Światowego - przewiduje porozumienie Polski i Szwajcarii.

Porozumienie dotyczy nowych zasad współpracy i przewodnictwa w konstytuancie w MFW i BŚ.

_ Istotna część porozumienia dotyczy wprowadzenia zasady rotacji na stanowisku Dyrektora Wykonawczego konstytuanty MFW na równych prawach, wymiennie co dwa lata, a także - w przyszłości - na stanowisku Dyrektora Wykonawczego konstytuanty BŚ _ - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Podkreślono, że _ zmiany w konstytuancie MFW wejdą w życie po zaakceptowaniu przez członków MFW reformy zarządzania Funduszem, przewidzianej w rezolucji Rady Gubernatorów Funduszu nr 66-2, przewidującej także wzrost kwoty członkowskiej, a zatem i siły głosu Polski _. _ Porozumienie jest wyrazem rosnącej roli naszego kraju na arenie międzynarodowej _ - dodano.

Wskazano, że porozumienie jest częścią zmian w instytucjach Bretton Woods, oddających ewolucję w gospodarce światowej, polegającej przede wszystkim na rosnącej roli państw rozwijających się i gospodarek wschodzących.

Porozumienie przewiduje zmniejszenie liczby dyrektorów wykonawczych reprezentujących rozwinięte kraje europejskie o dwóch dyrektorów na rzecz gospodarek wschodzących i rozwijających się.

Resort finansów poinformował, że Szwajcarii obecnie w obydwu instytucjach przypada stałe stanowisko dyrektora wykonawczego, a Polsce - zastępcy dyrektora.

Członkami naszej konstytuanty są także Republika Azerbejdżanu, Republika Kazachstanu, Republika Kirgiska, Republika Serbii, Republika Tadżykistanu i Turkmenistan.

Czytaj więcej w Money.pl
Finansowy gigant dostanie od nas 8 mld dolarów Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Polska zdecydowała dofinansować Międzynarodowy Fundusz Walutowy kwotą 8 miliardów dolarów.
Polska nie wykorzystuje środków z MFW Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL).
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)