Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska liderem amerykańskich inwestycji

0
Podziel się:

W firmach z USA, które zainwestowały nad Wisłą pracuje 180 tys. Polaków.

Polska liderem amerykańskich inwestycji
(Nejron/Dreamstime)

Około 20 mld dolarów zainwestowały w Polsce przez ostatnie 20 lat amerykańskie firmy. Zatrudniły 180 tys. pracowników - tak wynika z raportu opracowanego przez Amerykańską Izbę Handlową i KPMG.

Z raportu _ 20 lat amerykańskich inwestycji w Polsce _ wynika, żew Polsce działa ponad 760 firm z kapitałem amerykańskim.

Na nasz kraj przypada aż 57 proc. wszystkich inwestycji zza oceanu w regionie. Następne są Węgry (19 proc.) i Czechy (17 proc.). Aż 67 proc. badanych firm chce w najbliższym czasie więcej zainwestować i rozwijać działalność na polskim rynku.

Dane podane przez autorów raportu są znacząco odmienne od szacunków Narodowego Banku Polskiego. Według danych NBP na koniec 2008 r. firmy z kapitałem amerykańskim wyłożyły u nas 7,1 mld euro.

źródło: NBP

Amerykanie są u nas już od lat

Ponad połowa amerykańskich firm rozpoczęła w Polsce działalność w latach 1989-1995. Jak podkreśla Stacy Ligas z KPMG, jest to dowód na to, jak bardzo przedsiębiorcy ze Stanów Zjednoczonych są zainteresowani polskim rynkiem.

Z raportu wynika, że największymi atutami naszego kraju są dla Amerykanów położenie geograficzne, wykształcone kadry i duży rynek wewnętrzny. Głównymi wadami według nich są fatalne drogi, zaniedbana kolej, biurokracja i nieprzejrzysty system podatkowy.

Zagraniczni przedsiębiorcy nie wskazują na korupcję jako istotny problem w prowadzeniu działalności. Nie jest też tak - jak się powszechnie uważa - że koszty pracy w Polsce są niskie, ponieważ coraz bardziej zbliżają się do europejskich.

- _ To dowodzi, że nie jesteśmy już rynkiem wschodzącym, tylko dojrzałym państwem europejskim. I jako tacy zaczynamy być postrzegani na świecie _ - powiedział Jacek Siwicki, prezydent Enterprise Investors Corporation, firmy świadczącej usługi finansowe.

Jakwynika z raportu Money.plw 1990 r. wszyscy zagraniczni inwestorzy wydali u nas zaledwie 88 mln euro. Niemal 257 razy mniej niż w rekordowym roku 2007.

źródło: PAIiZ

  • - dane za okres styczeń -październik 2009

ZOBACZ TAKŻE:

inwestycje
kapitał
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)