Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska ma plan na wypadek kryzysu w dostawach surowców

0
Podziel się:

Wicepremier Janusz Piechociński zwrócił uwagę, że w kwestii dostaw gazu, Polska istotnie wzmocniła możliwości reagowania na kryzys.

Polska ma plan na wypadek kryzysu w dostawach surowców
(Skraba/REPORTER)

_ - Ministerstwo Gospodarki ma plan na wypadek kryzysu w dostawach surowców w przyszłości _ - przekonuje Małgorzata Szymańska, dyrektor Departament Ropy i Gazu w MG.

[Aktualizacja: 11:47]_ - Polski system przesyłowy jest zmieniany w sposób bardzo radykalny. Zmieniamy kierunki dostaw i możliwości przesyłu. Dzięki temu nasza odporność na wszelkie kryzysy (w dostawach surowców ) zwiększa się radykalnie _ - zaznaczyła Szymańska podczas debaty _ Bezpieczeństwo dostaw ropy i gazu do Polski _ w PAP.

Podkreśliła, że zużycie gazu w Polsce nieznacznie rośnie. - _ Zatem nowe zdolności przesyłu są wykorzystywane dla nowych dostaw _ - powiedziała. Oceniła, że sytuacja na rynku gazu jest stabilna i kontrolowana. _ Posiadane zdolności magazynowe (gazu) sprawiają, że możemy spokojnie przygotowywać się do kolejnego sezonu zimowego _ - zapewniła Szymańska.

Wiceprezes zarządu Grupy Lotos Zbigniew Paszkowicz mówił, że ropa jest niezbędnym surowcem dla funkcjonowania jego zakładu. _ - Takiego krytycznego znaczenia nie ma dla nas gaz. Dla funkcjonowania naszej rafinerii ma on natomiast dwie zasadnicze role do spełnienia. Jest źródłem wodoru, niezbędnego dla procesów technologicznych, oraz źródłem ciepła, które jest niezbędne dla funkcjonowania zakładu. Obie te funkcje możemy jednak zastąpić w razie jakiegokolwiek zakłócenia nawet w stu procentach _ - wyjaśnił.

Paszkowicz zwrócił uwagę, że strategia Lotosu zakłada rozwój działalności poszukiwawczo - wydobywczej. _ - Dominującym obszarem naszego funkcjonowania jest Morze Bałtyckie. Posiadamy tam dziewięć koncesji poszukiwawczych. Jesteśmy w trakcie realizacji intensywnych działań inwestycyjnych _ - podkreślił.

Wiceprezes zarządu Grupy Lotos poinformował, że na ten rok przewidziano inwestycje na Morzu Bałtyckim na kwotę miliarda złotych. Jak mówił, kluczowe dla grupy jest zwiększanie wydobycia węglowodoru, ropy naftowej oraz gazu z terenu Morza Bałtyckiego.

Wiceprezes zarządu PGNiG Zbigniew Skrzypkiewicz poinformował, że spółka na 2014 r. zaplanowała 10 odwiertów związanych z poszukiwaniem gazu z łupków. Zapowiedział, że na koniec 2016 r. będzie wiadomo, które złoża będą najbardziej perspektywiczne, czyli z których będzie można wydobywać gaz.

Żadnych problemów z ropą i gazem ze wschodu

Wiceprezes Lotosu Zbigniew Paszkowicz podkreślał, że spółka nie jest uzależniona od ropy rosyjskiej, bo jej rafineria leży zaledwie 11 km od naftoportu w Gdańsku i może korzystać z innych kierunków importu, niż tylko przez rurociąg _ Przyjaźń _. Dodatkowo dzięki ostatniej wielkiej rozbudowie rafinerii Lotos może przerabiać inne niż rosyjskie gatunki ropy. Przetestowaliśmy ich już ponad 100 - podkreślił.

_ - Z punktu widzenia rafinerii najważniejsza nie jest cena ropy, tylko jej skład. To on definiuje, ile można uzyskać poszczególnych składników, z których sprzedaży są zyski _ - zaznaczył wiceprezes Lotosu.

Paszkowicz zauważył też, że coraz częściej rosyjscy dostawcy wolą drogę morską przez naftoport zamiast rurociąg _ Przyjaźń _. Zastrzegł, że dla Lotosu jest to neutralne, bo dodatkowe koszty droższego transportu tankowcami ponosi dostawca.

Z kolei gaz dla rafinerii nie jest surowcem krytycznym, bo służy tylko do ogrzewania i wytwarzania wodoru. W skrajnej sytuacji możemy działać bez gazu - podkreślił Paszkowicz.

Dyrektor ds. handlu ropą i gazem PKN Orlen Grzegorz Markiewicz ocenił, że na rynku ropy panuje zupełny spokój. _ - Mamy pełen komfort i bezpieczeństwo współpracy. Rynek europejski jest najbardziej zyskowny dla producentów, dlatego kierują na niego swoje produkty _ - mówił.

Wicepremier Janusz Piechociński zwrócił uwagę, że w kwestii dostaw gazu, Polska istotnie wzmocniła możliwości reagowania na kryzys. _ - Ewentualne zakłócenia z kierunku ukraińskiego nie są problemem przy dobrych relacjach z partnerem rosyjskim _ - zauważył.

Również wiceprezes Gaz-Systemu Sławomir Śliwiński uważa, że sytuacja z punktu widzenia operatora systemu przesyłowego wygląda dość dobrze. Wskazał połączenia transgraniczne i uruchamiany we wtorek fizyczny rewers na gazociągu jamalskim w Mallnow. - _ W przypadku drastycznym - całkowitego wstrzymania dostaw ze wschodu - z zachodu możemy odebrać około 5,5 mld m sześc. gazu rocznie _ - podkreślił. Dodał, że operator nie ma żadnych sygnałów o ewentualnych problemach z dostawami ze wschodu.

Ławrow o Ukrainie: Nie może funkcjonować jako jednolite państwo

Podobną deklarację złożył Zbigniew Skrzypkiewicz. - _ Kontaktujemy się na bieżąco z Gazpromem i strona rosyjska zapewnia o realizowaniu kontraktu _ - powiedział. Dodał, że spółka prowadzi rozmowy o harmonogramie dostaw LNG z Kataru. _ Z początkiem roku 2015 r. będą istniały techniczne możliwości przyjęcia pierwszych dostaw rozruchowych _ - mówił w kontekście budowy terminalu LNG.

Marcin Jędrzejewski z Boston Consulting Group ocenił, że i Polska, i Europa znajdują się z w znacznie lepszej sytuacji jeśli chodzi o bezpieczeństwo dostaw w porównaniu np. z rokiem 2009 r. Zauważył, że dla Europy pojawiły się pewne alternatywy dla tranzytu gazu przez Ukrainę, np. Nord Stream; w samej UE jest znacznie więcej połączeń oraz możliwości sprowadzenia ponad 200 mld m sześc. gazu w formie LNG przez europejskie gazoporty. Zauważył, że sprowadza się nimi tylko 50-60 mld m sześc. rocznie. Od 2011 r. zapotrzebowanie na gaz w UE spada o 5 proc. rocznie - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia energetyczna uwzględni polski węgiel? - _ Nowa unia energetyczna to zacieśnienie integracji połączeń infrastrukturalnych _- powiedział wicepremier Janusz Piechociński.
_ Nie ma alternatywy dla gazu z Rosji _ Wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD) nie dostrzega - w przeciwieństwie do kanclerz Angeli Merkel - żadnej rozsądnej alternatywy dla gazu i ropy z Rosji.
Startuje budowa terminalu naftowego w Gdańsku _ Europejska solidarność jest najważniejsza dla niezależności energetycznej UE _ - powiedział podczas wmurowania kamienia węgielnego premier Donald Tusk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)