Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska może nie podpisać paktu fiskalnego

0
Podziel się:

Premier ocenił, że popierają nas w tej sprawie szefowie instytucji unijnych, a także kanclerz Niemiec i premier Włoch. Z kolei prezes PiS widzi w postępowaniu premiera zmianę.

Polska może nie podpisać paktu fiskalnego
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Premier Donald Tusk poinformował, że Polska nie podpisze unijnej umowy w sprawie paktu fiskalnego, jeśli główną zasadą działania paktu miałyby być spotkania krajów strefy euro. O tym, że nie należy podpisywać paktu, przekonany jest prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Aktualizacja 19:11

_ - Kluczowe jest dzisiaj - i o to będzie bój - czy spotkania krajów tylko strefy euro będą czymś rzadkim, nadzwyczajnym i poświęconym bardzo specyficznym problemom w strefie euro - wtedy możemy rozważyć akceptację dla tego formatu, czy też te spotkania strefy euro będą główną zasada działania paktu fiskalnego - na to naszej zgody nie będzie. Wtedy naszego podpisu pod paktem nie będzie _ - oświadczył premier.

Zaznaczył, że Polska musi być _ uczestnikiem procesu decyzyjnego, jeśli chodzi o prace i działania paktu fiskalnego, a więc grupy euro plus państwa, które podpiszą pakt _. - _ Jeśli ocenimy, że ostateczne propozycje nie gwarantują nam wpływu na decyzje, nie podpiszemy tego paktu i o tym poinformowałem wszystkich zainteresowanych _ - dodał szef rządu.

Nowy międzynarodowy traktat o _ Stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej _, czyli tzw. pakt fiskalny, ma być uzgodniony 30 stycznia.

Jak poinformował Tusk, rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął stanowisko na ten szczyt. Premier powiedział też, że na temat paktu rozmawiał też dziś z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Premier deklarował, że Polska będzie bardzo stanowczo domagała się zachowania jedności Unii Europejskiej. - _ Pakt fiskalny nie może doprowadzić do trwałego podziału UE na dwa kluby: euro i reszta _ - zaznaczył. Jak dodał, Polska opowiada się za rozwiązaniem, które umożliwi strefie euro sprawniejsze zarządzanie i nie spowoduje takiego podziału.

Jak ocenił, poparcie dla polskiego punktu widzenia jest _ dość powszechne _. Jak dodał, popierają nas szefowie instytucji unijnych - Rady i Komisji, a także kanclerz Niemiec i premier Włoch.
Komorowski jest optymistąBronisław Komorowski przekonuje w Davos zagranicznych polityków do polskiej wersji paktu fiskalnego, zakładającej uczestnictwo Polski w spotkaniach eurogrupy. Prezydent uważa, że obecność na Światowym Forum Ekonomicznym tuż przed szczytem Unii będzie w oczywisty sposób wykorzystywana przez polityków do przeforsowania swojego stanowiska.

Bronisław Komorowski zapowiedział, że on również postara się dobrze wywiązać z tego zadania. - _ Podobnie jak wystąpienie Pani kanclerz Merkel w Davos miało istotne znaczenie dla upowszechnienia pewnej argumentacji, tak i moja rolą jest mówienie o Polskim punkcie widzenia na nasz udział w integracji europejskiej, a także w pakcie fiskalnym _- stwierdził prezydent Komorowski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREZYDENTA:

Źródło: IAR

Bronisław Komorowski jest przekonany, że Unia Europejska przetrwa obecny kryzys i wyjdzie z niego wzmocniona. - _ Dobrze, że tutaj w Davos patrzy się też na ten fundament ekonomiczny. Jestem przekonany, że Unia Europejska ten kryzys przetrwa i wyjdzie z niego wzmocniona. Tak jak to było do tej pory. Być może mój optymizm budowany jest na polskim doświadczeniu, ale wydaje mi się, że w Davos możemy wiele z tego doświadczenia przekazać innym _- dodał Komorowski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDŹ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Źródło: IAR

Prezydent chce też w Davos przekonywać zagranicznych inwestorów do zainteresowania Polską jako miejscem, gdzie można prowadzić interesy nie odczuwając zbytnio skutków światowego kryzysu.

Kaczyński też jest przeciwJarosław Kaczyński uważa, że przystąpienie do paktu fiskalnego nie jest dla Polski opłacalne ani politycznie ani ekonomicznie. Prezes PiS powiedział, że nawet gdybyśmy zostali dopuszczeniu do udziału w szczytch Unii, to byłaby to bardzo słaba pozycja.

Według Jarosława Kaczyńskiego Polska musi walczyć o to, żeby powróciły procedury z Traktatu Lizbońskiego i by Unia Europejska zaczęła działać jako całość. - _ W tej chwili po prostu Unię, w tym traktatowym znaczeniu, się likwiduje. Wprowadza się zamiast tego jakieś instytucje, które tak naprawdę służą wyłącznie najsilniejszym. Mówię to z żalem ale nie należymy do najsilniejszych w Unii ale i nie jesteśmy też tacy słabi, żeby się musieć na wszystko zgadzać _- ocenił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński powiedział, że sposób uprawiania polityki przez Donalda Tuska doprowadził do degradacji Polski, ale zauważył, że kiedy premier zmienił język to zaczęto mu nieco ustępować. - _ Polska powinna być na czele tych państw, które mówią: istnieje traktat, który wszystkich obowiązuje, wracamy do rozwiązań traktatowych. Wszelkie decyzje dotyczące Unii, niezależnie od tego czy odnoszą się do wszystkich państw czy tylko do części, muszą być podejmowane w tym samym trybie _ - zaznaczył Kaczyński.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:

Źródło: IAR

Prezes PiS wyjaśnił, że mówiąc o koszcie udziału Polski w pakcie fiskalnym miał na myśli między innymi pożyczkę dla MFW w wysokości 6 miliardów euro. Jego zdaniem jest to przykład stosowanej w Unii praktyki _ wrzutki _, czyli łączenia rzeczy, które formalnie powiązane nie są. - _ To jest to się od wielu już lat dzieje w Unii Europejskiej, że się po prostu stosuje różnego rodzaju chwyty, że nie ma uczciwej polityki, uczciwego stawiania spraw, tylko właśnie na posiedzeniu dotyczącym rolnictwa i rybołówstwa stawia się sprawę odnoszącą się do internetu i są one przyjmowane przez ministrów, którzy w gruncie rzeczy nie bardzo wiedzą o czym decydują _ - stwierdził prezes PiS.

_ Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej _ będzie przedmiotem obrad Rady Europejskiej 30 stycznia. Celem umowy jest zwiększenie dyscypliny budżetowej w krajach strefy euro.

Ponieważ Londyn zablokował zmianę traktatu UE, nowe zasady wzmacniania dyscypliny finansowej - które mają zapobiec powtórce kryzysu zadłużenia w przyszłości - mają być wdrożone umową międzyrządową _ 17 _ oraz chętnych państw spoza strefy euro.

Główne elementy umowy to wzmocnienie dyscypliny budżetowej oraz automatyczne sankcje za jej naruszenie dla państw strefy euro. Umowa wprowadza nową regułę wydatkową, która zakłada, że roczny deficyt strukturalny nie przekracza 0,5 proc. nominalnego PKB.

Czytaj więcej na temat paktu fiskalnego
Van Rompuy przekona Polaków do paktu? Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy będzie dziś przekonywał w Warszawie polskich polityków do nowej propozycji paktu fiskalnego.
Nie chcą nas w pakcie fiskalnym. Tusk macha ręką Z nowego projektu umowy wynika, że Polska ani inne kraje spoza strefy euro, nie będą brały udziału w szczytach Eurolandu.
Tusk liczy się z fiaskiem paktu fiskalnego UE Premier uważa, że jeśli umowa międzyrządowa zostanie zawarta przez polski rząd, to będzie musiała być głosowana przez parlament.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)