Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska "nastraszyła" Gazprom łupkami

0
Podziel się:

Według rosyjskiej prasy polski rząd wykorzystuje argument gazu łupkowego negocjując ceny z rosyjskim koncernem.

Polska "nastraszyła" Gazprom łupkami
(kprm.gov.pl)

_ Nastraszyli Gazprom _ - ocenia w tytule rosyjski dziennik _ Wiedomosti _, informując o przedwczorajszej wizycie premiera Donalda Tuska (na zdjęciu) na jednym z próbnych odwiertów gazu łupkowego prowadzonego przez PGNiG w Lubocinie koło Wejherowa.

Powołując się na komunikat Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, gazeta przekazuje, że _ Polska rozpoczęła technologiczną produkcję gazu łupkowego _. _ Wiedomosti _ zauważają, że _ jest to ważne wydarzenie dla całej polskiej gospodarki: z pomocą gazu łupkowego kraj ma nadzieje ograniczyć, a w przyszłości całkowicie uwolnić się od dyktatu energetycznego rosyjskiego Gazpromu _.

Dziennik podkreśla, że pochodnia nad odwiertem w Lubocinie ma znaczenie wyłącznie symboliczne. - _ PGNiG dopiero prowadzi przygotowania do wiercenia i szczelinowania hydraulicznego. Zajmie to około roku. Komercyjną produkcję gazu łupkowego Polska rozpocznie w 2014 roku _ - wyjaśnia.

_ Wiedomosti _ przytaczają wypowiedź premiera Tuska, który oświadczył, że od 2035 roku Polska we własnym zakresie będzie zaspokajać swoje zapotrzebowanie na gaz.

Gazeta zaznacza zarazem, że _ w Polsce nie ma jednomyślności co do ekologii projektów łupkowych _. - _ Obawy o środowisko naturalne są silne w wielu krajach Unii Europejskiej. Na przykład, we Francji niedawno całkowicie zakazano wydobycia gazu łupkowego z powodu potencjalnej szkodliwości dla środowiska _ - pisze.

_ - Tak więc nie można wykluczyć, że uroczyste podpalenie "łupkowej" pochodni w Polsce, to nic innego, jak straszak dla Gazpromu, z którym PGNiG od lutego nie może porozumieć się w sprawie obniżenia ceny na dostawy rosyjskiego gazu _ - konkludują _ Wiedomosti _.

Polska może mieć największe złoża gazu łupkowego w Europie. W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że mamy 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

Czytaj więcej o gazie łupkowym
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/to;moze;ograniczyc;wplywy;rosji;w;europie,99,0,902755.html) To może ograniczyć wpływy Rosji w Europie Gaz łupkowy może zmniejszyć zależność Europy od dostaw gazu z Rosji i ograniczyć rynkowe i polityczne wpływy Gazpromu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i państwach bałtyckich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t86629.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/tusk;to;my;bedziemy;dyktowac;gazowe;warunki,234,0,914410.html) Tusk: To my będziemy dyktować gazowe warunki Eksploatacja komercyjna gazu łupkowego rozpocznie się prawdopodobnie w 2014 r. - twierdzi premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t111360.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/shell;europa;prawdopodobnie;nie;bedzie;potrzebowac;gazu;z;lupkow,237,0,906477.html) "Europa nie potrzebuje gazu łupkowego" Dzięki gazociągom i terminalom LNG Stary Kontynent ma dostęp do 70 proc. światowych zasobów gazu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)