Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska nie ograniczy deficytu do 2007 roku

0
Podziel się:

Rząd przyjął w środę aktualizację programu konwergencji, który zakłada obecnie, że do 2007 roku Polska nie ograniczy nadmiernego deficytu do limitu wynoszącego 3,0% PKB, choć w 2005 roku fiskalne kryteria konwergencji zostały spełnione./ ISB /

Rząd przyjął w środę aktualizację programu konwergencji, który zakłada obecnie, że do 2007 roku Polska nie ograniczy nadmiernego deficytu do limitu wynoszącego 3,0% PKB, choć w 2005 roku fiskalne kryteria konwergencji zostały spełnione, wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) po posiedzeniu Rady Ministrów.

„Zgodnie z tymi prognozami, w 2005 roku deficyt w relacji do PKB wyniósł 2,9%, czyli o 1 pkt proc. mniej niż prognozowano w aktualizacji programu konwergencji z 2004 roku, a dług osiągnął 41,9% i był o 5,1 pkt proc. niższy niż poprzednio przewidywano” – podało CIR w komunikacie w środę.

„Prognozy, uwzględniające decyzję Eurostatu z 2 marca 2004 roku o klasyfikowaniu kapitałowych funduszy emerytalnych poza sektorem instytucji rządowych i samorządowych, wskazują jednak, że Polska nie ograniczy nadmiernego deficytu do 2007 roku” – czytamy dalej.

Pierwotnie program konwergencji został przyjęty w maju 2004 roku. Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej (tzw. Rada EcoFin) zatwierdzili wówczas ten dokument, ale zalecili zlikwidowanie nadmiernego deficytu do 2007 roku.

W listopadzie ówczesna minister finansów w rządzie Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Teresa Lubińska, mówiła, że ograniczenie deficytu do poniżej 3% PKB wydłuży się w stosunku do zakładanego przez PiS roku 2009 i potrwa do 2011-2012 roku, jeśli wzrost gospodarczy Polski nie przyspieszy do bardzo wysokiego poziomu.

W listopadowym expose premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że Polska będzie negocjować z Unią Europejską (UE) sprawę klasyfikacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
w systemie finansów publicznych.

W marcu na szczycie Unii Europejskiej zaakceptowano plan reformy Paktu stabilizacji i wzrostu. Reforma polega m.in. na jedynie stopniowym wyłączaniu OFE z sektora finansów publicznych, co w konsekwencji oznacza, że Polska będzie musiała ograniczyć deficyt budżetowy (tzw. general government deficit) do unijnego limitu poniżej 3,0% PKB dopiero w 2009 roku.

Zaproponowana przez byłego ministra finansów Mirosława Gronickiego strategia zarządzania finansami publicznymi na lata 2005-2008 zakłada ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych do 2,8%PKB w 2007 roku, według unijnej metodologii ESA 95, zakładając, iż OFE nie stanowiłyby części sektora finansów publicznych.

Program konwergencji przed ostatnią aktualizacją zakładał stopniową obniżkę deficytu do 2,2% PKB w 2007 roku z 4,8% w roku 2004 (włączając do obliczeń OFE).

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)