Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska szósta od końca w UE. Dystans rośnie

0
Podziel się:

W rankingu innowacyjności państw Unii Europejskiej jesteśmy daleko z tyłu.

Polska szósta od końca w UE. Dystans rośnie
(Soleilc/Dreamstime)

Osiągnięcia innowacyjne Polski są wciąż poniżej unijnej średniej - wynika z dorocznego raportu KE. Unia Europejska ma coraz większe trudności, by w innowacyjności dogonić USA, zaś Chiny doganiają UE w bardzo szybkim tempie.

W dorocznym rankingu innowacyjności Komisja Europejska zaliczyła Polskę do liczącej 10 krajów UE grupy _ umiarkowanych innowatorów _. Oznacza to znaczny dystans wobec plasujących się w czołówce takich krajów jak: Szwecja, Dania, Finlandia i Niemcy.

Ranking bierze pod uwagę 25 wskaźników, takich jak: wykwalifikowana kadra, publiczne i prywatne finansowanie innowacyjnych projektów, powiązanie badań z biznesem, nowe patenty czy aktywność małych i średnich firm. Razem składają się one na unijny wskaźnik innowacyjności.

W rankingu Polska jest szósta od końca, ale sytuuje się powyżej unijnej średniej, jeśli chodzi o dostęp do zasobów ludzkich. W większości dziedzin Polska zbyt wolno nadrabia zaległości, by wejść do grupy _ doganiającej liderów _, gdzie są kraje, które osiągają wyniki zbliżone do unijnej średniej.

Ogółem pod względem innowacyjności Unia Europejska wciąż pozostaje daleko za swymi głównymi rywalami światowymi - USA i Japonią. Wprawdzie przewaga nad gospodarkami wschodzącymi takimi jak Indie i Rosja jest wciąż wyraźna, to już w przypadku Brazylii jest ona coraz mniejsza, zaś Chiny szybko nadrabiają dystans - przyznaje KE.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t89823.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trzykrotnie;wiecej;pieniedzy;na;badania;naukowe;za;10;lat,249,0,642553.html) Trzykrotnie więcej pieniędzy na badania naukowe za 10 lat?

_ - Wyniki jasno pokazują: żeby dogonić głównych rywali i powrócić na drogę silnego i trwałego wzrostu, musimy zintensyfikować wysiłki na rzecz poprawy innowacyjności Europy _ - oświadczył komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani.

UE od głównych światowych rywali dzieli największy dystans w działaniach przedsiębiorstw takich jak: wspólne publikacje sektora publicznego i prywatnego, wydatki firm na działalność badawczo-rozwojową oraz, w porównaniu z Japonią, patenty.

Dlatego KE chce jako priorytet potraktować stworzenie ram prawnych dających zachęty dla inwestycji sektora prywatnego oraz łatwiejszego wykorzystania wyników badań przez sektor prywatny, w szczególności dzięki sprawniejszemu systemowi patentowemu.

Dystans dzielący UE od rywali szybko powiększa się w dziedzinie dochodów uzyskiwanych z zagranicy z tytułu licencji i patentów, co obrazuje dynamikę gospodarek UE i USA. W porównaniu z USA i Japonią UE rejestruje mniej patentów generujących znaczne dochody z państw trzecich. Dzieje się tak, choć UE wyprzedza USA w obszarach takich jak: wydatki sektora publicznego na badania naukowe i rozwój oraz eksport usług opartych na wiedzy.

Czytaj w Money.pl

innowacje
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)