Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska w strefie euro. Wiadomo, kiedy rozpoczniem

0
Podziel się:

Kondycja polskich finansów publicznych w latach 2015-2016 powinna pozwolić naszemu krajowi na rozpoczęcie drogi do przystąpienia do strefy euro.

Polska w strefie euro. Wiadomo, kiedy rozpoczniem
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

_ - Kondycja polskich finansów publicznych w latach 2015-2016 powinna pozwolić naszemu krajowi na rozpoczęcie drogi do przystąpienia do strefy euro _- zapowiedział premier Donald Tusk.

_ - Powiedzmy rok 2015, może 2016 wydaje się bardzo realistyczną perspektywą, jeśli chodzi o taką kondycję polskich finansów publicznych, która pozwalałaby nam z czystym sumieniem na rozpoczęcie drogi do euro i bezpieczne traktowanie Polski przez różne przepisy paktu fiskalnego _ - powiedział Tusk. _ Nie jest to zapowiedź, że w roku 2015 czy 2016 r. zaczniemy drogę do euro _ - zastrzegł premier.

Premier dodał, że nie znaczy to także, iż _ sytuacja makroekonomiczna w wymiarze europejskim kazałaby nam już wówczas wstępować do strefy euro _. Zaznaczył, że nie tylko spełnienie przez Polskę kryteriów przystąpienia do strefy euro będzie rozstrzygało o tym, czy uznamy, że przyjęcie euro będzie dla naszego kraju bezpieczne.

Szef rządu podkreślił, że kluczowym zadaniem dla polskiego rządu nie jest wskazanie daty przyjęcia wspólnej waluty, tylko takie prowadzenie polskich spraw, _ żeby możliwie szybko Polska była w takiej kondycji, że jeśli uznamy to za stosowne, będziemy gotowi do podjęcia tego wyzwania _.

Tusk poinformował ponadto, że ratyfikacja paktu fiskalnego zakończy się, gdy prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę, którą w środę uchwalił Sejm. _ - Byłem w stałym kontakcie z prezydentem Bronisławem Komorowskim także w tej sprawie i nie mam żadnych wątpliwości, że ratyfikacja paktu fiskalnego od początku cieszyła się jego wsparciem. Inaczej nie forsowalibyśmy - bez tego wsparcia, bez tego przekonania - tego projektu z taką determinacją _ - powiedział Tusk.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach eurolandu. Ustanawia nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister ujawnia na co pójdą pieniądze z Unii - _ Pieniądze z unijnego budżetu na lata 2014-2020 będą wydawane nieco inaczej niż te z obecnego _ - zapowiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Polska dostanie od Unii jednak więcej pieniędzy Premier zapowiadał, że do 2020 roku otrzymamy z funduszy unijnych około 440 mld złotych. Okazuje się, że środków ma być więcej.
Gminy chcą 75 mln złotych. Mogą dostać 30 Do pomorskiego urzędu marszałkowskiego wpłynęły 54 wnioski o dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)