Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska w światowej czołówce najbardziej zglobalizowanych gospodarek

0
Podziel się:

Według rankingu polska gospodarka wyprzedziła takie kraje, jak Włochy, Korea Południowa, Rosja i Chiny.

Polska w światowej czołówce najbardziej zglobalizowanych gospodarek
(Stachnik/Reporter)

Polska zajęła 27. miejsce w rankingu najbardziej zglobalizowanych gospodarek na świecie, wyprzedzając m.in.: Włochy, Koreę Południową oraz Japonię. Kraje BRIC znalazły się na dużo dalszych pozycjach: Brazylia na 45. miejscu, Rosja na 48., Indie na 54., a Chiny na 44. Na podium rankingu znalazły się Hong Kong, Singapur i Irlandia - podał w raporcie Ernst & Young oraz Economist Intelligence Unit.

Z raportu wynika, że mimo niskiego tempa wzrostu PKB odnotowanego w 2012 roku i niepewnych perspektyw ekonomicznych, globalizacja w dalszym ciągu postępuje. Przede wszystkim dzięki rozwojowi technologii oraz transgranicznemu przepływowi wiedzy. Raport zwraca również uwagę na to, że lepiej zglobalizowane są średniej wielkości rynki z wysoką dynamiką wzrostu, takie jak: Wietnam, Malezja, Tajlandia i Filipiny, a także mniejsze kraje europejskie: Belgia, Słowacja i Węgry.

Nadal państwa BRIC są traktowane jako główne miejsce inwestycji, ale ryzyko wzrostu protekcjonizmu powoduje, że coraz atrakcyjniejsze stają się inne regiony świata. Kraje, które są postrzegane jako lepiej zintegrowane z globalną gospodarką niż BRIC to przede wszystkim Turcja, Meksyk oraz Indonezja.

Ich dynamika wzrostu PKB w latach 2000-2015 jest nieznacznie tylko niższa od Chin czy Indii. Peru, Kolumbia, Wenezuela, Malezja i Wietnam, a także niektóre kraje i regiony Afryki, zwłaszcza sub-saharyjskiej, dołączają do grona najdynamiczniejszych i najatrakcyjniejszych inwestycyjnie części świata.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/19/m198163.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eboir;obnizyl;prognozy;wzrostu;gospodarczego;polski,188,0,1236156.html) *Wielki bank ostro tnie prognozy dla Polski * Powody to między innymi: słabszy eksport wraz ze słabszymi inwestycjami prywatnymi oraz niższe nakłady na inwestycje publiczne. Aż 82 proc. respondentów badania przyznało, że spodziewa się zwiększenia inwestycji w Afryce Południowej, Indonezji, Meksyku i Turcji, czyli na najbardziej konkurencyjnych rynkach spoza BRIC.

4 na 10 planuje zwiększenie inwestycji o ponad 10 proc. Za atuty tych gospodarek uważają m.in. dostęp do pobliskich rynków, stabilność polityczną, koszty pracy oraz infrastrukturę technologiczną. Jednocześnie w raporcie wskazuje się na konieczność dostosowania inwestycji do warunków i potrzeb lokalnych klientów. _ _

_ Działaj globalnie, myśl lokalnie staje się podstawą funkcjonowania międzynarodowych przedsiębiorstw _- piszą analitycy w raporcie. - _ Zmienny charakter biznesu, rozwój technologii oraz możliwości inwestycyjne na rynkach szybkiego wzrostu będą sprzyjać globalizacji; wyzwaniem dla Polski, jako kraju przyjaznego dla biznesu, będzie podnoszenie konkurencyjności inwestycyjnej na tle innych państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Bezterminowe funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych z pewnością przyczyniłoby się do zwiększenia napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski. Natomiast poszerzanie kierunków ekspansji i struktury eksportu pozwoli nam na jeszcze większe umocnienie pozycji Polski na rynkach międzynarodowych _ - twierdzi Paweł Tynel, dyrektor w Ernst & Young.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/180/m208564.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sytuacja;gospodarcza;polski;to;wyzwanie;dla;rzadu,52,0,1222708.html) *Piechociński chce wstrząsnąć inwestycjami * Wicepremier podkreślił, że trudna sytuacja gospodarcza stanowi wyzwanie dla rządu. Jak zamierza z tym walczyć? Raport pokazuje, że właśnie w kategorii otwartości na handel wypadamy najlepiej. Najsłabiej zostaliśmy ocenieni w kwestii technologii i wiedzy. Małe inwestycje w badania i rozwój i związany z tym niski poziom wymiany handlowej pokazuje kierunek, w którym polska gospodarka i przedsiębiorstwa powinny się rozwijać.

Badanie podkreśla również, że wysoki poziom innowacyjności, wymiany myśli oraz rozwój technologii może dawać w przyszłości rynkom rozwiniętym przewagę nad konkurującymi z nimi, szybko rozwijającymi się gospodarkami. Rozpowszechnienie szerokopasmowego internetu, technologii mobilnych jest na rynkach rozwiniętych znacznie większe, co wciąż pozwala im zachować wysoki udział w światowym eksporcie towarów i usług.

Tak wyglądają wahania polskiej waluty w stosunku do dolara:

Ponadto respondenci badania wskazują, że Stany Zjednoczone, dzięki inwestycjom w gaz łupkowy i wynikającej z tego niezależności energetycznej, mogą znów stać się atrakcyjnym miejscem inwestycji zagranicznych.

Tak wyglądają wahania polskiej waluty w stosunku do euro:

Opracowany ranking mierzy powiązania 60-ciu największych gospodarek świata (pod względem PKB) z innymi państwami, biorąc pod uwagę takie kryteria jak otwartość na handel, przepływ kapitału, mobilność siły roboczej, wymianę technologii i wiedzy oraz integrację kulturową. Badanie przygotowano w oparciu o rozmowy z 750 menedżerami globalnych firm.

Czytaj więcej w Money.pl
To jemu zawdzięczamy uniknięcie katastrofy 1 marca 1938 r. w Warszawie zmarł prof. Władysław Grabski, ekonomista, minister skarbu, dwukrotny premier RP, autor reformy walutowej i skarbowej.
Hausner o szybszym odbiciu w gospodarce Członek Rady Polityki Pieniężnej, skomentował dane GUS o sprzedaży detalicznej w styczniu tego roku.
PKB Polski mocno w górę? Zaskakujące prognozy Eksperci mówią o wielkich szansach dla polskiej gospodarki. Jak Chiny wyhamują, to my... zyskamy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)