Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska wzorem w dziedzinie deregulacji?

0
Podziel się:

Uproszczenie przepisów i deregulacja to szansa na podtrzymanie wzrostu gospodarczego - uważa pełnomocnik premiera do spraw ograniczenia biurokracji Adam Jasser.

Polska wzorem w dziedzinie deregulacji?
(kprm.gov.pl)

Uproszczenie przepisów i deregulacja to szansa na podtrzymanie wzrostu gospodarczego - uważa pełnomocnik premiera do spraw ograniczenia biurokracji Adam Jasser (na zdjęciu), który wziął udział w konferencji prasowej razem z przedstawicielami unijnej Grupy ds. Obciążeń Administracyjnych. Jego zdaniem, nasz kraj ma już duże osiągnięcia na tym polu.

Przez ostatnie dwa dni członkowie Grupy ds. Obciążeń Administracyjnych gościli w Warszawie. Poza wyjazdowym spotkaniem jej członkowie wzięli udział w konferencji zorganizowanej wspólnie przez KPRM, Ministerstwo Gospodarki oraz PKPP Lewiatan.

_ - W deregulacji, w uproszczeniu przepisów widzimy największe pole do tego, żeby podtrzymać wzrost gospodarczy, żeby Europa odzyskała wigor i była w stanie zapanować nad kryzysem zadłużenia _ - powiedział dziennikarzom pełnomocnik premiera do spraw ograniczenia biurokracji Adam Jasser.

Przewodniczący Grupy Wysokiego Szczebla ds. Obciążeń Administracyjnych, były premier Bawarii Edmund Stoiber podkreślał, że w UE nie brakuje obciążeń administracyjnych, z którymi trzeba walczyć. - _ Do końca 2012 r. chcemy zredukować koszty biurokracji o 25 proc. To jest bardzo ważny cel _ - powiedział Stoiber.

Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak zwrócił uwagę na to, że przede wszystkim trzeba uruchomić rezerwy tkwiące w gospodarce. Podkreślił też, że Polska ma już osiągnięcia na polu walki z obciążeniami administracyjnymi, do których - jego zdaniem - należy zaliczyć m.in. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy deregulacyjne.

Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz mówiła o konieczności zmiany systemu stanowienia prawa, gdyż bez tego wszystkie działania deregulacyjne będą miały mierne efekty. - _ Chodzi o to, żeby kolejny polski parlament powiedział, że zmniejszył liczbę ustaw o 100. I oby podobnie było w Unii Europejskiej _ - podkreśliła.

_ - Świadomość, że negatywne skutki wynikające z przeregulowania prawa da się przełożyć na bardzo konkretne pieniądze jest coraz większa. Na przykład w Wielkiej Brytanii wprowadzono w tej chwili moratorium - na trzy lata - na jakiekolwiek nowe przepisy dotyczące małych i średnich przedsiębiorstw. Trzeba iść tym tropem _ - stwierdziła Bochniarz.

Grupa Wysokiego Szczebla ds. Obciążeń Administracyjnych jest ciałem utworzonym przez Komisję Europejską. W jej skład wchodzą eksperci z państw członkowskich UE, doradzający w zakresie poprawy jakości unijnej legislacji. Ważnym zadaniem Grupy jest działalność na rzecz rozwoju strategii _ najlepszych regulacji _. Jej członkowie są mianowani przez KE. Ich głównym zadaniem jest kreowanie polityki legislacyjnej w stosunku do przedsiębiorców, przemysłu i konsumentów. W pracach Grupy uczestniczy Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Czytaj więcej o deregulacji w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pracodawcy;do;pawlaka;chcemy;dalszych;deregulacji,108,0,919404.html) Firmy narzekają na bariery. Co na to Pawlak? Ułatwienia podatkowe, zmniejszenie biurokracji, możliwość załatwiania spraw związanych z prowadzeniem biznesu drogą elektroniczną - takie postulaty zgłaszają przedstawiciele organizacji pracodawców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t74619.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szejnfeld;chwali;ustawe;wyraz;zaufania,243,0,816883.html) Szejnfeld chwali ustawę: wyraz zaufania Przewodniczący sejmowej komisji Przyjazne Państwo Adam Szejnfeld z PO uważa, że ustawa deregulacyjna jest wyrazem zaufania państwa do obywateli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t110146.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koszty;administracji;dusza;firmy;jest;coraz;gorzej,183,0,966327.html) Policzyli, ile firmy kosztuje złe prawo. Za dużo Koszty administracyjne polskich firm sięgają 15 mld euro rocznie - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)