Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski eksport. Wicepremier chce otworzyć nowy duży rynek dla biznesu

0
Podziel się:

Wicepremier Janusz Piechociński leci dziś z misją biznesową do Iranu. W Teheranie spotka się między innymi z ministrami ds. ropy.

Polski eksport. Wicepremier chce otworzyć nowy duży rynek dla biznesu
(Newseria)

Janusz Piechociński leci w piątek z misją biznesową do Iranu. W Teheranie spotka się między innymi z ministrami ds. ropy, gospodarki i finansów, przemysłu, górnictwa i handlu, a także wiceprezydent Masoumeh Ebtekar, kierującą urzędem Ochrony Środowiska.

Poza tym weźmie udział w Forum Gospodarczym. Odwiedzi też Polski Cmentarz Wojenny Dulab w Teheranie, gdzie znajduje się ponad 1900 mogił żołnierzy armii generała Andersa i polskiej ludności cywilnej.

Janusz Piechociński podkreśla, że wizyta jest okazją do promocji polskiego przemysłu, naszych towarów za granicą, bo zależy nam na otwieraniu nowych rynków. Od stycznia mogą zniknąć sankcje nałożone na ten kraj przez Zachód, do czego powinniśmy się przygotować.

Misja biznesowa do Teheranu to część zapowiedzianego ostatnio przez resort gospodarki programu "Go Iran". Minister gospodarki zwraca uwagę, że Iran to potencjalnie duży rynek dla polskiej przedsiębiorczości.

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski zgadza się z oceną, że rynek irański jest bardzo atrakcyjny. Polskie firmy wysyłają do tam najczęściej pompy wtryskowe do paliwa lub oleju, aparaturę do transfuzji czy przyrządy medyczne. Do Polski importujemy za to między innymi: rodzynki, śliwki i pistacje oraz podroby.

W pierwszej połowie tego roku sprzedaliśmy Irańczykom towary o wartości około 18,5 miliona euro. Obroty handlowe Polski i Iranu systematycznie spadają. Jeszcze w 2011 roku wymiana handlowa między krajami była warta prawie 167 milionów euro. W ubiegłym roku wartość wymiany handlowej spadła do 57 milionów euro.

W lipcu w Wiedniu doszło do porozumienie między sześcioma światowymi mocarstwami a Iranem na temat programu nuklearnego tego kraju. Rozmowy trwały od listopada 2013 roku, głównie w Szwajcarii i Austrii. Celem porozumienia jest ograniczenie prowadzonego przez Teheran programu nuklearnego w zamian za złagodzenie, a nawet zniesienie sankcji wymierzonych w gospodarkę Iranu.

Zobacz także: Zobacz także: Polskie firmy ruszają do Iranu. Co zaoferują?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)