Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie firmy będą budować w Afryce. Dziś podpisano pierwsze porozumienie

0
Podziel się:

Docelowa wartość kontraktu to 5,5 miliona euro.

Polskie firmy będą budować w Afryce. Dziś podpisano pierwsze porozumienie
(Reporter)

Polska chce być partnerem dla takich państw jak Zambia. Mają to być relacje nastawione na wspólny biznes - powiedział premier Donald Tusk, który podczas wizyty w Lusace wziął udział w Forum Gospodarczym.

CIR poinformowało, że podczas Forum doszło do zawarcia pierwszego porozumienia między firmami z Polski i Zambii - Memorandum of Understanding podpisały: firma Izodom (producentem materiałów budowlanych do domów energooszczędnych) i dwie firmy zambijskie - GladRich Investments Limited (deweloper) oraz Alinaswe Developments (firma architektoniczna).

Według informacji CIR _ planując uruchomienie lokalnej wytwórni elementów budowlanych Izodom, firmy postanowiły pilotażowo wybudować 20 domów na przedmieściach Lusaki; wartość projektu pilotażowego to 500 tys. USD, docelowa wartość projektów - fabryki i budowy osiedli mieszkalnych to 5,5 mln EUR _.

Tusk - cytowany w komunikacie CIR - powiedział podczas Forum, że chce przekonać partnerów z Zambii, że _ Polacy będą dla nich optymalnym partnerem, nie tylko w biznesie _.

Szef polskiego rządu mówił, że _ Zambia podobnie jak wiele innych afrykańskich państw ma negatywne doświadczenie w kontaktach z państwami, które oferując współpracę zajmowały się eksploatacją _. Podkreślił przy tym, że _ Polska jest państwem, którego historia przypomina historię Zambii i innych afrykańskich państw, które w XX wieku wybiły się na niepodległość _.

_ - Kiedy mówimy o wartościach, które są wpisane w nasze tradycje mówimy o tym serio. Z Polski do Afryki, także do Zambii, nie przyjeżdżali żołnierze ani eksploratorzy. Z Polski do Afryki przyjeżdżali i dziś także przyjechali, przedsiębiorcy, misjonarze, lekarze i inżynierowie. To jest ta forma współpracy z Zambią, która nam najbardziej odpowiada _ - podkreślił premier. Dodał, że relacje Polski i Zambii _ mogą kształtować się pod znakiem współpracy i partnerstwa, a nie dominacji i eksploracji _.

CIR przypomina, że wraz z premierem do Zambii udało się kilkudziesięciu przedstawicieli polskiego biznesu, którzy są zainteresowani ekspansją na rynki afrykańskie; przedsiębiorcy reprezentują m.in. branżę wydobywczą, transportową, obronną, meblarską, budowlaną - Forum Gospodarcze było okazją do rozmów i nawiązywania kontaktów biznesowych.

Premier - podał CIR - na wszystkich dzisiejszych spotkaniach _ podkreślał rolę polskich misjonarzy w budowaniu porozumienia między oboma krajami _. Tusk stwierdził, że _ misjonarze są prawdziwą wizytówką Polski w Zambii _; w kraju tym przebywa ponad 100 polskich misjonarzy i sióstr zakonnych.

Kończąca się dziś wizyta w RPA i Zambii - czytamy w komunikacie CIR - to _ kolejna wizyta premiera, po Nigerii, Chinach, Indiach i krajach arabskich, której celem jest otwarcie się polskiej gospodarki na nowe, szybko rozwijające się rynki _. CIR zaznaczył, że ważną inicjatywą w tej dziedzinie będzie również Forum Poland Africa 2013 w listopadzie tego roku w Łodzi, które jest organizowane w ramach ogłoszonego przez polski rząd programu Go Africa.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)