Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie firmy są gotowe dawać łapówki

0
Podziel się:

Co trzeci przedstawiciel dużej firmy w Polsce jest gotów wręczyć łapówkę dla utrzymania klienta bądź zdobycia nowego kontraktu. 75 procent pracowników uważa, że korupcja w ich otoczeniu gospodarczym jest powszechna.

Polskie firmy są gotowe dawać łapówki

Co trzeci przedstawiciel dużej firmy w Polsce jest gotów wręczyć łapówkę dla utrzymania klienta bądź zdobycia nowego kontraktu. 75 procent pracowników uważa, że korupcja w ich otoczeniu gospodarczym jest powszechna. Dla porównania w Europie ten wskaźnik wynosi średnio 62 procent - wynika z Europejskiego Badania Nadużyć Gospodarczych 2011, przeprowadzonego przez Ernst & Young.

Jeśli chodzi o przypadki znaczących nadużyć w Europie Polska sytuuje się na siódmym miejscu, między innymi za Rosją, Węgrami, Portugalią i Grecją. Mariusz Witalis z Ernst & Young zaznaczył, że do korupcji gospodarczej dochodzi na wielu poziomach.

POSŁUCHAJ PRZEDSTAWICIELA ERNST&YOUNG:

Najbardziej narażone na korupcję są branże budowlane, związane z usługami finansowymi czy szeroko rozumianym handlem. Praktyki korupcyjne szerzą się w miejscach stykania się biznesów prywatnego i publicznego. Takie wyniki badań nie dziwią Mariusza Witalisa. Według niego, spowolnienie gospodarcze _ poluzowało hamulce moralne _ w wielu firmach.

POSŁUCHAJ** **OPINII MARIUSZA WITALISA:


Z kolei Anna Wojciechowska-Nowak z Programu przeciw Korupcji Fundacji Batorego uważa, że polityka antykorupcyjna w firmach w Polsce jest mało wyrazista.

POSŁUCHAJ EKSPERTA FUNDACJI BATOREGO:

Eksperta zaznaczyła, że do wysokiego poziomu korupcji gospodarczej w Polsce przyczynia się także prawo. Jej zdaniem, należy się teraz skupić na zapobieganiu, a nie zwalczaniu korupcji.

POSŁUCHAJ ANNY WOJCIECHOWSKIEJ-NOWAK:

56 procent pracowników firm organy ścigania postrzega jako nieskuteczne. Jest to drugi wynik w Europie po Włoszech. 23 procent ankietowanych odpowiedziało, że prokuratorzy w Polsce nie chcą zajmować się korupcją.

Europejskie Badanie Nadużyć Gospodarczych zostało przeprowadzone przez Ernst & Young w 25 europejskich krajach. Wzięło w nim udział blisko 2400 osób, w tym 108 z Polski. Respondenci badania pochodzili z firm zatrudniających ponad 1000 pracowników spółek notowanych na giełdzie lub należących do międzynarodowych korporacji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/philips;korumpowal;polskie;szpitale,77,0,831309.html) Philips korumpował polskie szpitale? Holenderskie media powołując się na polską prokuraturę w Poznaniu i w Warszawie poinformowały dzisiaj, że Philips jest podejrzewany o systematyczne przekupywanie polskich szpitali. W zamian placówki te kupowały aparaturę i sprzęt elektroniczny produkowany przez ten holenderski koncern.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t75695.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/berlusconi;przed;sadem;za;korupcje,254,0,825598.html) Berlusconi przed sądem. Za korupcję Premier Włoch oskarżony jest o przekupienie brytyjskiego adwokata Davida Millsa w zamian za złożenie korzystnych dla niego zeznań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t138426.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;walbrzycha;odchodzi;przez;korupcje,200,0,825544.html) Prezydent Wałbrzycha odchodzi. Przez korupcję Po aferze z kupowaniem głosów w mieście trzeba będzie przeprowadzić nowe wybory.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)