Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawia się koniunktura gospodarcza w Polsce. Co na to konsumenci?

0
Podziel się:

Sytuacja poprawiła się w trzech działach gospodarki.

Poprawia się koniunktura gospodarcza w Polsce. Co na to konsumenci?
(MAN Truck & Bus)

Poprawia się koniunktura w polskim budownictwie, handlu detalicznym i przemyśle - takie wnioski płyną z raportu GUS. Według urzędu, Polacy coraz lepiej oceniają też swoją sytuację finansową.

Wskaźnik koniunktury osiągnął wartość -12,7 pkt. dla budownictwa, -0,4 pkt. dla handlu detalicznego i 0,8 pkt. dla przemysłu. Wynik poprawił się w wszystkich trzech przypadkach w stosunku do danych z grudnia.

Główny Urząd Statystyczny wylicza wymienione wskaźniki na podstawie badań ankietowych przeprowadzanych wśród szefów wybranych firm reprezentujących dane sektory gospodarki. Wynik stanowi różnicę pomiędzy odpowiedziami pozytywnymi i negatywnymi.

"W styczniu dyrektorzy przedsiębiorstw z większości badanych sekcji zgłaszają pozytywne oceny koniunktury. Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa od września do grudnia 2015 roku formułowały coraz bardziej pesymistyczne opinie na temat koniunktury, ale oceny ze stycznia tego roku są nieco mniej negatywne" - czytamy w komunikacie.

Dodano, że od początku 2014 roku opinie dotyczące koniunktury handlu hurtowego są pozytywne. Z kolei oceny z zakresu handlu detalicznego są nieznacznie lepsze niż przed miesiącem.

Firmy należące do sekcji "transport i gospodarka magazynowa" od lutego 2015 roku oceniają koniunkturę gospodarczą pozytywnie. W styczniu tego roku sytuacja się lekko pogorszyła, choć wyglądała lepiej niż w analogicznym miesiącu w ostatnich siedmiu latach.

Poprawa nastrojów konsumentów

GUS opublikował w piątek również dane dotyczące oceny stanu gospodarki przez konsumentów. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej osiągnął wartość -7 pkt. wobec -9,3 pkt. miesiąc wcześniej.

W komunikacie czytamy, że najbardziej poprawiły się opinie Polaków dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Nieznacznie pogorszyły się jedynie oceny dotyczące możliwości dokonywania ważnych zakupów.

Nieco lepsze są również prognozy konsumentów dotyczące najbliższych miesięcy. Największy wzrost wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej dotyczy ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych i zmiany poziomu bezrobocia.

Wyższa sprzedaż i produkcja przemysłowa

Piątkowe dane kończą serię opublikowanych w tym tygodniu informacji z polskiej gospodarki - w czwartek poznaliśmy lepsze od oczekiwań dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Sprzedaż w grudniu wzrosła o 4,9 procent w porównaniu z analogicznym miesiącem 2014 roku. Wynik zaskoczyły rynek, który spodziewał się zaledwie 3,5-procentowego wzrostu. W porównaniu grudniowej sprzedaży z danymi z listopada, wzrost był jeszcze bardziej imponujący. Okazało się, że w ostatnim miesiącu zeszłego roku kupiliśmy o 21,5 procent więcej w stosunku do miesiąca wcześniejszego. Co ciekawe, najbardziej urosła sprzedaż książek (+23 procent).

Produkcja przemysłowa w grudniu urosła z kolei o 6,7 procent rok do roku. W tym przypadku odczyt również pokonał prognozy. GUS opublikował wynik na poziomie 6,7 procent, wobec prognozowanych 5,6 procent. W stosunku do grudnia 2014 roku największy wzrost odnotowano w przypadku produkcji sprzętu transportowego (+61,8 proc.). W sumie wzrost dotyczył 27 na 34 działów przemysłu.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)