Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawia się kondycja polskich firm

0
Podziel się:

Wskaźnik PMI w pierwszym kwartale był na najwyższym poziomie od dwóch lat.

Poprawia się kondycja polskich firm
(Stangot/Dreamstime)

Wskaźnik PMI w marcu 2010 roku wyniósł 52,5 pkt wobec 52,4 pkt odnotowanych w lutym - wynika z danych Markit przygotowanych dla HSBC. Najnowsza wartość wskaźnika była powyżej średniej z badań długoterminowych, która wynosi 49,6. Wynik za I kwartał tego roku (52,0) był najlepszym od I kwartału 2008 roku.

_ Dane HSBC dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego za marzec wskazują na dalszy ogólny wzrost w sektorze, wydłużając obecny okres wzrostów do pięciu miesięcy. Zarówno wielkość produkcji, jak i ilość nowych zamówień rosły w tempie szybszym niż średnia z badań długoterminowych _ - napisano w komentarzu do badań.

_ Natomiast w obszarze zapasów wyrobów gotowych ponownie zarejestrowano wyraźny spadek. Poziom zatrudnienia w sektorze kontynuował spadek, jednak jego tempo było niewielkie. Badania dostarczyły także dowodów na zniżkową presję inflacyjną w obszarze kosztów produkcji i cen wyrobów gotowych, co wynika przede wszystkim z umacniającego się złotego _ - dodali autorzy badania.

Z danych Markit wynika, że w marcu największy składnik głównego wskaźnika PMI - nowe zamówienia, odnotował dalszy wyraźny wzrost.

_ W marcu polscy producenci kontynuowali ograniczanie liczby miejsc pracy. _
_ Poziom nowych zamówień wzrasta nieprzerwanie od października ubiegłego roku, a tempo tego wzrostu w ostatnim okresie badań pozostało większe niż średnia z badań długoterminowych. Najnowsze dane zasygnalizowały podobny wyraźny wzrost nowych zamówień zarówno z rynku krajowego, jak i rynków eksportowych. Popyt z rynków zagranicznych był odporny na ostatnie umocnienie złotego _ - głosi komunikat.

_ Większa liczba nowych zamówień w marcu spowodowała wyraźny wzrost produkcji przemysłowej. Obecny okres wzrostów produkcji wydłużył się tym samym do ośmiu miesięcy, a tempo tego wzrostu w marcu było drugim najszybszym od lipca 2007 roku _ - napisano.

Zdaniem autorów badań wyraźny wzrost produkcji częściowo odzwierciedlił wysiłki przedsiębiorców zmierzające do ograniczenia zaległości produkcyjnych, które spadły przez kolejny dwudziesty czwarty miesiąc z rzędu.

_ W marcu polscy producenci kontynuowali ograniczanie liczby miejsc pracy, co jest zgodne z trendem rozpoczętym w drugiej połowie 2008 roku. Tempo spadku zatrudnienia było jednak zdecydowanie słabsze, odzwierciedlając trwające ożywienie warunków gospodarczych _ - podkreślili ekonomiści Markit.

W marcu zapasy środków zarówno przedprodukcyjnych, jak i poprodukcyjnych ponownie spadły.

_ Spadek zapasów środków przedprodukcyjnych, który był najmniejszy od czerwca 2008 roku, odzwierciedlił niewielki wzrost zakupów. Według respondentów badania zapasy wyrobów gotowych spadły głównie w wyniku wzrastającej sprzedaży _ - napisano.

W ubiegłym miesiącu ósmy miesiąc z rzędu odnotowano inflację kosztów produkcji.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)