Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie gospodarcze Rosji, Białorusi i Kazachstanu coraz bliżej

0
Podziel się:

Trzy państwa zamierzają w maju 2014 r. podpisać umowę o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej - oświadczył dzisiaj w Mińsku prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.

Na zdj. Nursułtan Nazarbajew
Na zdj. Nursułtan Nazarbajew (Mheidegger/cc/wikimedia)

_ - Uzgodniliśmy, że decydujemy się podpisać porozumienie o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, która powinna zacząć działać 1 stycznia 2015 r. W tym celu w maju przyszłego roku powinniśmy mieć projekt dokumentu i go podpisać, żeby zdążyć w ciągu pół roku ratyfikować go w swoich parlamentach _ - oznajmił Nazarbajew po posiedzeniu kierowniczego organu Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu, Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej.

Dodał, że na dzisiejszym spotkaniu doszło do poważnych rozmów na temat wypełniania obowiązujących już umów i likwidacji istniejących ograniczeń w Unii Celnej. Wcześniej w czwartek Nazarbajew wskazywał na bariery w przepływie towarów wewnątrz Unii Celnej wskazał. _ - Utrzymują się trudności w dostępie kazachskiej produkcji na rynki partnerów, stosowane są pozataryfowe bariery techniczne, zawyżane wymogi sanitarne i fitosanitarne, warunki certyfikacji i licencji. (...) Czasem stawiane są z góry nierealne warunki, z wykorzystaniem norm, których nie ma w sanitarnych certyfikatach naszych krajów. Zauważamy spadek dostaw białoruskiej produkcji i towarów na rynek Rosji, tak samo jak naszego mięsa _ - zaznaczył.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział jednak po rozmowach, że uzgodniono, iż bariery na drodze do wolnego handlu towarami, usługami, kapitałem, technologią i siłą roboczą na terenie Unii Celnej zostaną usunięte. W zamyśle Kremla Eurazjatycka Unia Gospodarcza będzie wzorowana na Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef spółki nawozowej nadużył władzy? Baumgertner jest podejrzewany o nadużycie władzy - wynika z oświadczenia Komitetu Śledczego FR.
Rosja znów szantażuje Białoruś gazem Rosyjski koncern naftowy Rosnieft utrzyma poziom dostaw ropy naftowej na Białoruś - oświadczył szef spółki Igor Sieczyn. Wcześniej strona rosyjska zapowiadała ich zmniejszenie o 400 tysięcy ton.
Ten konflikt jest Kremlowi na rękę? Białoruś może liczyć na pewne poparcie administracji prezydenta Rosji w konflikcie wokół rosyjskiego koncernu Urałkalij.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)