Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porozumienie na Ukrainie. Włosi: porozumienie jest, pokój - kto wie

0
Podziel się:

- Podpis niewiele zatrzymuje, tylko przemoc - pisze dziennik Corriere della Sera.

Porozumienie na Ukrainie. Włosi: porozumienie jest, pokój - kto wie
(PAP/EPA)

Włoska prasa pisze dziś o udanej mediacji Unii Europejskiej, która w zgodnej opinii komentatorów daje nadzieje na zakończenie krwawych starć na Ukrainie. _ Porozumienie jest, pokój - kto wie _ - podkreśla się jednak na łamach gazet.

Dziennik _ Corriere della Sera _ nazywając w tytule relacji z Kijowa unijną mediację sukcesem, stwierdza, że _ o krok od katastrofy _, przeciwnicy polityczni Wiktor Janukowycz i Witalij Kliczko, których określa jako _ Romulusa i Remusa _, zdecydowali się na podpis pod porozumieniem. Dodaje, że do zgody doszło, gdy wysłannicy Unii, szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji, stracili już prawie nadzieję.

_ Podpis niewiele zatrzymuje, tylko przemoc _ - zastrzega mediolański dziennik przypominając podziały wśród opozycji i olbrzymie problemy ekonomiczne i etniczne kraju, a także problemy związane z zarządzaniem. Gazeta ocenia, że teraz należy zapytać, kto zapłaci za wszystko, co dzieje się na zadłużonej, pogrążonej w kryzysie Ukrainie, którą nazywa _ kopią Grecji _ ze względu na jej sytuację gospodarczą.

_ Kiedy skończy się olimpiada i zgasną reflektory na placu, Putinowi i Janukowyczowi nie pozostanie nic, jak czekać. Pokój uratowany, ale co zrobi Europa, by wypełnić brzuchy Ukraińcom? _ - podsumowuje _ Corriere della Sera _.

Pełna sceptycyzmu jest _ La Repubblica _, która kładzie nacisk na to, że mimo ugody między prezydentem a opozycją, bunt trwa, wznoszone są barykady na Majdanie, a pokój nie nastał.

Porozumienie - stwierdza - zostało uznane przez wielu ludzi na Majdanie za _ robotę dyplomatów, ministrów będących przejazdem _. Ukraińcy zaś chcą - podkreśla rzymski dziennik - by zamiast wyborów w grudniu odbył się natychmiast proces prezydenta Janukowycza. Gazeta zauważa, że Unia Europejska zaoferowała pośrednictwo w negocjacjach, ale jej pomoc finansowa dla Ukrainy jest skromna. Dlatego obserwując kryzys ukraiński należy brać pod uwagę aspekt ekonomiczny; _ nie zawsze widoczny, gdy śledzi się go zza barykad _ - ocenia dziennik.

Włoska prasa zwraca też uwagę, że uwięziona była premier Julia Tymoszenko, która dzięki piątkowej decyzji parlamentu może niedługo odzyskać wolność, szykuje _ wielki powrót _ na scenę polityczną.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)