Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portfel kredytowy banków. Komisja Nadzoru Finansowego ma dobre wiadomości

0
Podziel się:

Pomimo silnego osłabienia tempa wzrostu gospodarki, Komisja Nadzoru Finansowego ma dobre wiadomości.

Portfel kredytowy banków. Komisja Nadzoru Finansowego ma dobre wiadomości
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Jakość portfela kredytowego w pierwszym półroczu 2013 r. była stabilna - poinformowała KNF w raporcie o sytuacji polskiego sektora bankowego.

_ Pomimo silnego osłabienia tempa wzrostu gospodarki, jakość portfela kredytowego pozostawała w I połowie br. względnie stabilna, co przejawiało się w ograniczonym przyroście kredytów zagrożonych oraz nieznacznym obniżeniem ich udziału w portfelu _ - napisano w raporcie. Zgodnie z danymi KNF kredyty zagrożone stanowiły na koniec czerwca 7,5 proc. wszystkich kredytów (wobec 7,7 proc. na koniec 2012 r.)

Według KNF, wynik ten należy łączyć m.in. z silną redukcją stóp procentowych, która w znaczący sposób ogranicza koszty obsługi kredytów i działa stabilizująco na lub prowadzi do poprawy sytuacji finansowej części kredytobiorców. _ Pomimo generalnie korzystnego obrazu, w niektórych obszarach doszło do nieznacznego pogorszenia jakości kredytów _ - zaznaczono.

Komisja wskazała, że przyrost kredytów zagrożonych nastąpił w obszarze kredytów dla firm (udział takich kredytów na koniec czerwca wyniósł 11,8 proc.), kredytów mieszkaniowych (2,9 proc. kredytów) oraz tzw. pozostałych kredytów dla gospodarstw domowych (ich udział wyniósł 10,9 proc.). KNF zaznaczyła, że jakość kredytów mieszkaniowych wskazuje cechy stopniowej stabilizacji, co należy łączyć m.in. ze wzmocnieniem procedur kredytowych w ostatnich latach.

Z raportu KNF wynika, że w pierwszym półroczu zaobserwowano natomiast wyraźną poprawę jakości kredytów konsumpcyjnych, która wynikała głównie z kilku transakcji sprzedaży części portfela _ złych _ kredytów, jakie zostały przeprowadzone w II kw. 2013 r. Udział kredytów zagrożonych w tym segmencie wyniósł 16,1 proc., a udział kredytów opóźnionych w spłacie powyżej 30 dni wyniósł 17,7 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)