Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalczycy zapowiedzieli strajk generlany

0
Podziel się:

Do takiej formy protestu wezwały dwie główne portugalskie centrale związków zawodowych.

Portugalczycy zapowiedzieli strajk generlany
(freddie boy/CC/Flickr)

Do takiej formy protestu wezwały dwie główne portugalskie centrale związków zawodowych opowiadające się przeciwko polityce drastycznych oszczędności prowadzonej przez centroprawicowy rząd.

_ - Postanowiliśmy zaproponować organom kierowniczym CGTP i UGT organizację strajku generalnego _ - oświadczył sekretarz generalny CGTP Manuel Carvalho de Silva po spotkaniu ze swoim odpowiednikiem z UGT Joao Proenca. Jak podano, termin strajku zostanie wkrótce ustalony.

Proenca oświadczył, że _ nowe środki wprowadzone przez rząd nie wyprowadzą kraju z kryzysu, lecz spowodują zwiększenie ubóstwa, bezrobocia i nierówności _.

Ostatni strajk generalny w Portugalii miał miejsce 24 listopada 2010 roku, również przeciwko planowi drastycznych oszczędności wprowadzonemu wówczas przez socjalistyczny rząd premiera Jose Socratesa.

13 października wieczorem szef centroprawicowego rządu Pedro Passos Coelho przedstawił założenia budżetowe na 2012 rok; przewidują one _ zdecydowanie większe cięcia _ w stosunku do umowy kredytowej, jaką Portugalia zawarła z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Premier przyznał, że dodatkowe cięcia są niezbędne, aby uratować finanse publiczne. Obejmą one służbę zdrowia, oświatę, a także przedsiębiorstwa. Pracownicy spółek prywatnych zobowiązani będą do pracy dłuższej o 30 minut dziennie, natomiast zatrudnieni w sektorze publicznym, którzy zarabiają powyżej 1000 euro, stracą prawo do dodatku bożonarodzeniowego i wakacyjnego. Każdy z nich stanowi równowartość miesięcznego wynagrodzenia.

W 2012 roku rząd zamierza podnieść stawkę VAT z 13 do 23 proc. Jedynie stawka na podstawowe produkty żywnościowe zostanie utrzymana na poziomie 6 proc.

W porozumieniu zawartym z UE i MFW Portugalia zobowiązała się, w zamian za 78 mld euro pożyczki, do obniżenia do końca 2011 roku deficytu budżetowego z 8,9 proc. do 5,9 proc. PKB. W 2012 roku ma on wynieść 4,5 proc., a rok później 3 proc. Według szacunków, dziura budżetowa Portugalii przekracza obecnie 4 mld euro, czyli jest prawie dwukrotnie wyższa od pierwotnie zakładanej przez rząd.

Czytaj więcej na temat problemów Portugalii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t161110.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;portugalii;nie;chca;oszczedzac;groza;rozlewem;krwi,166,0,936358.html) Nie chcą oszczędzać i grożą rozlewem krwi W Portugalii wzbudziły oburzenie zapowiedzi kolejnych drastycznych cięć budżetowych. O oszczędnościach poinformował premier Pedro Passos Coelho.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t92234.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalska;policja;o;podwyzki;chce;walczyc;w;sadzie,78,0,922190.html) Policjanci chcą pozwać państwo. Za co? Liderzy policyjnych związków zawodowych zapowiedzieli podczas manifestacji w Lizbonie skierowanie pozwów przeciwko portugalskiemu państwu i kierownictwu komendy głównej policji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t148967.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mfw;dobrze;ocenia;oszczednosci;portugalii,143,0,890511.html) Portugalia prymusem cięć. Dużo za to dostaje Pożyczkodawcy pozytywnie oceniają cięcia w Portugalii, a Vitor Gaspar zapowiada kolejne cięcia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)