Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie zasypali premiera pytaniami

0
Podziel się:

Donald Tusk przed uzyskaniem wotum zaufania w Sejmie musi odpowiedzieć posłom na pytania.

Posłowie zasypali premiera pytaniami
(Piotr BLAWICKI/East News)

Donald Tusk przed uzyskaniem wotum zaufania w Sejmie musi odpowiedzieć 130 posłom na pytania. Posiedzenie Sejmu zaczyna się o godz. 10, a o godz. 12 odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Tuska.

Anna Fotyga (PiS) zarzuciła Tuskowi, że na szefa kancelarii premiera ponownie wybrał Tomasza Arabskiego, który - jak stwierdziła - brał udział w _ przemyśle nienawiści _ wobec byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego - przypomniała m.in. sprawę odmowy samolotu rządowego dla Lecha Kaczyńskiego podczas jednego ze szczytów UE.

Fotyga zaznaczyła, że Arabski startując w wyborach z drugiego miejsca na liście PO w Gdańsku, czyli w _ mateczniku PO _, nie zdołał uzyskać mandatu poselskiego, co - jak oceniła - była negatywną weryfikacją jego dokonań. Pytała Tuska, jakie atuty Arabskiego spowodowały, że premier zdecydował się zignorować nie tylko opozycję, ale też wolę elektoratu.

Marzena Wróbel (Solidarna Polska) pytała Tuska, dlaczego w expose nie powiedział ani słowa o nauczycielach. Skrytykowała też zapowiedź podwyższenia wieku emerytalnego, argumentując, że utrudni to wejście na rynek pracy ludziom młodym.

Jerzy Rębek (Solidarna Polska) - w kontekście zapowiadanych zmian w KRUS - pytał, czy rząd zna trudną sytuację mieszkańców wsi. Pytał też, czy prawdą jest, iż dojdzie do zamrożenia środków z Funduszu Pracy. Jacek Bogucki (Solidarna Polska) zarzucił premierowi, że proponuje rolnikom jedynie nowe obciążenia, nie mówi natomiast nic o zrównaniu dopłat ani o ochronie polskiego rynku żywności.

Andrzej Romanek (Solidarna Polska) pytał premiera, czy poprze _ legalizację sutenerstwa _, co - według niego - proponował Ruch Palikota. Wystąpienie Romanka wywołało wesołość wśród posłów klubu, któremu szefuje Janusz Palikot.

Zobacz kim są ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Posłowie PiS pytali, czy rząd ma pomysł na tzw. umowy śmieciowe i na bezrobocie w woj. świętokrzyskim (Krzysztof Lipiec)
, domagali się szybkiej budowy obwodnic w swoich okręgach wyborczych (m.in. Kazimierz Gołojuch)
, pytali o termin modernizacji linii kolejowej Lublin-Warszawa (Małgorzata Sadurska)
i powody wysokich kosztów budowy stadionów na Euro 2012 (Jan Tomaszewski). Leszek Dobrzyński pytał, _ czemu premier stchórzył _ i prawdziwy program rządu przedstawił dopiero w piątek, a nie przed październikowymi wyborami.

Antoni Macierewicz (PiS) pytał, kto _ skorzystał z wystąpienia _ premiera mówiącego o podatku od kopalin i _ kto wiedział, że premier użyje tej informacji _. Według Macierewicza spowodowała ona spadek wartości KGHM o 2,5 mld zł. Marek Balt (SLD) mówiąc o spadku wartości akcji KGHM, podał kwotę 4 mld zł i pytał, ile stracił na tym Skarb Państwa.

Robert Biedroń i Anna Grodzka (Ruch Palikota) pytali, kiedy Polska zacznie przestrzegać unijnej konwencji o zakazie dyskryminacji i konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Zbigniew Dolata (PiS) chciał wiedzieć, czy Tuskowi _ wystarczy odwagi _, aby wprowadzić podatek obrotowy od wielkich sieci handlowych, a także czy rząd zwiększy subwencję oświatową dla szkół wiejskich.

Marcin Witka (PiS) dopytywał, czy likwidacja stanowiska pełnomocnika ds. walki z korupcją oznacza, że korupcji już w Polsce nie ma. Pytał też, czy zniknął problem wykluczenia, skoro Bartosz Arłukowicz - nowy minister zdrowia - nie jest już pełnomocnikiem ds. osób wykluczonych.

Politycy PiS pytali też o kompetencje nowych ministrów. Annę Paluch (PiS) ciekawiło, dlaczego ministrem transportu został Sławomir Nowak, czyli - jak mówiła - _ człowiek, którego jedynym kontaktem z realnym życiem było prowadzenie firmy PR-owskiej _.

Tadeusz Iwiński (SLD) pytał Tuska, dlaczego nie powołał rządu fachowców, za to mianował ministrami trzech dziennikarzy, archeologa - ministrem skarbu, filozofa - ministrem sprawiedliwości, a 30-letniego lekarza - ministrem pracy i polityki społecznej.

Roman Kotliński (Ruch Palikota) zastanawiał się, czy nowy minister sprawiedliwości Jarosław Gowin jest w stanie _ wymodlić tak postępowe zmiany w prawie _ jak wykreślenie z kodeksu karnego artykułu o obrazie uczuć religijnych oraz o zniesławieniu, a z ustaw oświatowych - zapisu zobowiązującego nauczycieli do poszanowania w procesie dydaktycznym wartości chrześcijańskich.

Bartosz Kownacki (Solidarna Polska) również poświęcił swe wystąpienie nowemu ministrowi sprawiedliwości. Zarzucił Gowinowi brak kwalifikacji do kierowania tym resortem. _ Czy w Platformie Obywatelskiej jest już taka pustynia intelektualna, że nie ma żadnego prawnika, że nie ma tam żadnej osoby związanej z wymiarem sprawiedliwości, która odważyłaby się podjąć to wyzwanie? _ - pytał Kownacki.

Były też pytania o to, jak rząd ma zamiar przeciwdziałać bezrobociu i czy ma pomysł na zagospodarowanie osób pozostających bez pracy, a także o to, czy gabinet Tuska ma zamiar działać na rzecz tego, by młodzi dobrze wykształceni i przedsiębiorczy ludzie nie wyjeżdżali z Polski.

Rzecznik klubu Solidarnej Polski Patryk Jaki dowodził z kolei, że dotowane przez rząd lewicowe czasopismo _ Krytyka Polityczna _ i wynajmowany przez nią w Warszawie lokal stał się 11 listopada _ przechowalnią niemieckich bandytów _ i ich _ składem broni: kijów, noży, kastetów _. Pytał więc, czy w tej kadencji Sejmu rząd Tuska ma _ zamiar sponsorować inne składy broni _. Zadał też pytanie, dlaczego Tusk dzień po wydarzeniach 11 listopada _ wypuścił niemieckich bandytów _ na wolność.

Klubowy kolega Jakiego, Piotr Szeliga, zadał pytanie, czy pomysł włączenia księży do powszechnego systemu ubezpieczeniowego, który pojawił się w piątkowym expose, premier ustalił ze Stolicą Apostolską i czy nie było tak, że podsunął mu go Janusz Palikot.

Przemysław Wipler (PiS) przywołał słowa Tuska sprzed kilku lat, kiedy apelował do Polaków, aby _ uważali na swoje portfele _. W tym kontekście pytał premiera m.in., czy rząd rozważa zmianę progów ostrożnościowych, a także, o ile wzrośnie akcyza i na jakie towary.

Barbara Bubula (PiS) pytała Tuska, ile wyniesie kwotowa waloryzacja emerytur w 2012 roku i kolejnych latach, czy wyklucza wprowadzenie podatku katastralnego, a także, czy rząd zamierza podjąć działania ograniczające prawo do zgromadzeń i wolność słowa.

Andrzej Duda (PiS) przypominał sytuację, kiedy minister finansów Jacek Rostowski nie wziął udziału w posiedzeniu eurogrupy. Pytał, czy Polska zamierza stać się głównym graczem w Europie właśnie poprzez rezygnację z udziału w takich spotkaniach.

Beata Mazurek (PiS) pytała z kolei o perspektywę podwyższenia zasiłku pielęgnacyjnego. Chciała też wiedzieć, dlaczego premier różnicuje służby mundurowe w zakresie podwyżek. Marek Suski (PiS) pytał wręcz premiera, czego się boi, skoro _ daje policjantom po 300 złotych, a innym zabiera _.

Anna Sobecka (PiS) chciała natomiast wiedzieć, czy rząd rozważa zwiększenie kontroli KNF i NBP nad działającymi w Polsce bankami, które - jak mówiła - transferują fundusze poza nasz system bankowy.

Tomasza Kaczmarka (PiS) interesowało z kolei, czy Tusk zamierza poprzeć projekt depenalizacji posiadania marihuany. Pytał też, czy premier odwoła szefa BOR gen. Mariana Janickiego w związku z toczącym się w prokuraturze dochodzeniem na temat niedopełnienia obowiązków przez BOR przy przygotowaniu wizyt w Katyniu 7 i 10 kwietnia 2010 roku.

Opinie po expose czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t160860.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;nie;udzieli;wotum;zaufania;nowemu;rzadowi,140,0,969868.html) Nie poprą rządu Donalda Tuska Głosowanie nad udzieleniem Radzie Ministrów wotum zaufania zaplanowane jest na sobotę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t134892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent;bardzo;mocne;i;odwazne;expose;premiera,124,0,969852.html) Prezydent chwali premiera za odwagę W ocenie prezydenta wystąpienie Donalda Tuska było _ jednoznaczne, opowiadające się za głęboką reformą _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rostowski;ujawnia;kiedy;nastapia;zmiany;w;podatkach,103,0,969831.html) Zobacz, kiedy nastąpią zmiany w podatkach Donald Tusk w expose zapowiedział zmiany w podatkach dochodowych i ulgach oraz podniesienie składki rentowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)