Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powtórka egzaminów na studia w Hawanie. Nauczyciele sprzedawali testy

0
Podziel się:

Na Kubie edukacja, również uniwersytecka, jest darmowa. Uważana jest za jeden z filarów kubańskiej rewolucji z 1959 r.

Powtórka egzaminów na studia w Hawanie. Nauczyciele sprzedawali testy
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Na Kubie zatrzymano osiem osób zamieszanych w skandal związany ze sprzedażą egzaminów wstępnych na studia - poinformowały w władze. Z powodu afery tysiące uczniów w stolicy kraju Hawanie musiały ponownie podejść do egzaminu.

Wśród zatrzymanych jest pięciu nauczycieli, metodyczka, pracownik drukarni ministerstwa szkolnictwa wyższego, który wykradł arkusze egzaminacyjne, oraz osoba niezwiązana z oświatą.

_ Potwierdzono, że pięciu nauczycieli bez skrupułów komercjalizowało materiały, które wyciekły. Niektórzy sprzedawali egzaminy, a inni przeglądali ich treść ze studentami, pobierając za to opłaty _ - głosi oświadczenie władz, podpisane przez ministrów szkolnictwa wyższego, oświaty i spraw wewnętrznych. Komunikat opublikował dziennik _ Granma _, który jest organem Komunistycznej Partii Kuby.

_ Końcowe wyniki śledztwa zostaną wkrótce podane do wiadomości publicznej, gdyż takie działania wymierzone w prestiż naszego systemu oświaty nigdy nie pozostaną bezkarne i zawsze będą potępiane przez nauczycieli, rodziców i uczniów _ - dodano.

Ogólnokrajowe egzaminy wstępne na studia rozpoczęły się 6 maja. Krótko po ich zakończeniu pojawiły się plotki, z których wynikało, że wcześniej można było kupić za ok. 60 dolarów testy z matematyki, języka i historii.

20 maja władze publicznie przyznały, że doszło do skandalu. Anulowano wyniki testów tysięcy uczniów z Hawany, którzy po sześciu dniach musieli jeszcze raz podjeść do egzaminu.

W ostatnich tygodniach sprawa była szeroko opisywana przez państwowe media.

Na Kubie edukacja, również uniwersytecka, jest darmowa. Jak pisze agencja AP, uważana jest ona za jeden z filarów kubańskiej rewolucji z 1959 r.

Mimo to powszechne jest sprzedawanie stopni przez nauczycieli, którzy w ten sposób chcą zwiększyć swoje skromne zarobki. W przeszłości były też przypadki wyciekania arkuszy egzaminacyjnych dzień przed egzaminem.

Sprawy te dotychczas nie były nagłaśniane. Tym razem jest inaczej, gdyż władze chcą zniechęcić innych do podobnego zachowania - komentuje AP, przypominając, że rząd Raula Castro zintensyfikował walkę z korupcją na wyspie.

Czytaj więcej w Money.pl
"Twitter" nielegalny i wywrotowy Powołując się na prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych, władze kubańskie zaapelowały do USA o zaprzestanie nielegalnych i wymierzonych w Kubę tajnych operacji.
Nowa ustawa o inwestycjach zagranicznych Dokument jest ukierunkowany na przyciągnięcie obcego kapitału. Analitycy i dyplomaci powątpiewają jednak, czy postanowienia ustawy idą wystarczająco daleko.
Członek kubańskiej siatki szpiegowskiej zwolniony po odbyciu kary Członkowie grupy, zwanej Kubańska Piątka lub Siatka Os, zostali aresztowani i osądzeni w Miami pod zarzutem konspiracji i niezarejestrowania się w charakterze obcych agentów działających w Stanach Zjednoczonych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)