Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pozew zbiorowy przeciwko Credit Agricole

0
Podziel się:

Pierwsza rozprawa już w nowym roku. Klienci mogą jeszcze przyłączać się do pozwu. O co chodzi?

Pozew zbiorowy przeciwko Credit Agricole
(Stanisław Kowalczyk / East News)

Pozew zbiorowy przeciwko bankowi Credit Agricole prawomocnie przyjęty przez sąd okręgowy we Wrocławiu. Wszystkie osoby, które w latach 2004 - 2009 zaciągnęły tam kredyt hipoteczny i musiały podpisać ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, będą miały możliwość odzyskania zapłaconych składek. Wraz z odsetkami.

_ - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznał nam rację. Stwierdził, że zapisy, w umowie ubezpieczenia były niekorzystne dla klientów banku - _ podkreśla prawnik Krzysztof Jaworski, reprezentujący poszkodowanych. Chodziło o takie rozwiązania, w których płatnikiem ubezpieczenia był kredytobiorca, a uposażonym bank.

Pierwsza rozprawa już w nowym roku. Klienci mogą jeszcze przyłączać się do pozwu zbiorowego. Z kolei podpisujący umowy z bankiem powinni sprawdzać ich zapisy w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych na stronie UOKIK.

Mecenas Jaworski wyjaśnia, że powodem złożenia skargi nie jest samo ubezpieczenie, tylko niekorzystna dla konsumentów forma umowy, co zostało potwierdzone przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

_ - Bank zawarł z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę, a składki płacili klienci. Inaczej mówiąc, podobnie gdybyśmy ubezpieczali dom, a w razie kradzieży odszkodowanie dostałby sąsiad - _ tłumaczy mecenas.

Jaworski podkreśla, że klienci banku domagają się zwrotu niesłusznie pobranych od nich pieniędzy. _ - Składka niskiego wkładu własnego była pobierana z góry. W momencie gdy klient osiągnął odpowiedni poziom wkładu, składki mu jednak nie zwracano. Domagamy się zwrotu tych sum _.

Na razie do pozwu przystąpiło kilkanaście osób, których roszczenia wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poszkodowani mogą się jeszcze dopisywać, a niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej pozywamzbiorowo.pl

Pozew zbiorowy. Jak to działa?

Powództwo w postępowaniu grupowym wytacza reprezentant grupy, którym co do zasady jest członek grupy. Ustawa przewiduje jednak możliwość wystąpienia jako reprezentant grupy przez rzecznika konsumentów.

Należy zauważyć, że spośród organów, które mogą występować z powództwami na rzecz innych osób (prokurator, organizacje społeczne, Państwowa Inspekcja Pracy)
, jedynie rzecznik konsumentów ma legitymację do występowania z pozwami w postępowaniu grupowym.

W dotychczasowej praktyce rzecznik konsumentów występował m.in. w sprawie przeciwko bankowi z tytułu pobierania od członków grupy wyższych kwot tytułem oprocentowania kredytu, niż pobierałby, gdyby wykonywał swoje zobowiązania w sposób należyty, co doprowadziło do powstania szkody u członków grupy (tak wyrok SA w Łodzi z dnia 30 kwietnia 2014 r., sygn. Sygn. akt I ACa 1209/13) to orzeczenie jest już prawomocne.

W innych toczących się sprawach rzecznik konsumentów podjął się roli reprezentanta grupy występującej przeciwko towarzystwom ubezpieczeniowym pobierającym rażąco wygórowane opłaty likwidacyjne (zwanych także opłatą od wykupu) w przypadku likwidacji polisy (rzecznik konsumentów w Szczecinie), czy też w sprawie zawyżania kursu franka szwajcarskiego przez kredytujący konsumenta bank (rzecznik konsumentów w Poznaniu).

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejni nabici przez bank? Jest pozew Klienci banku domagają się zwrotu niesłusznie pobranych od nich pieniędzy.
Pozew zbiorowy przeciwko rządowi w sprawie OFE Osoby, które przyłączyły się do pozwu twierdzą, że zmiany doprowadziły do ich wywłaszczenia. Przewrócą reformę?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)