wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Praca w Szwajcarii. Wynagrodzenia są tam dwa razy wyższe od średniej globalnej

Praca w Szwajcarii. Wynagrodzenia są tam dwa razy wyższe od średniej globalnej

Fot. Glion Institute of Higher Education / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)
Jedne z najwyższych pensji na świecie i doskonała kultura pracy - tego mogą oczekiwać cudzoziemcy, w tym również Polacy, zatrudnieni w Szwajcarii. Jak wynika z badań banku HSBC, ten niewielki kraj, to najbardziej perspektywiczne miejsce do budowania kariery.

Szwajcaria już drugi rok z rzędu znalazła się na szczycie rankingu krajów najlepszych dla pracowników. Z danych HSBC Holdings Plc. wynika, że średnia płaca jest tam dwukrotnie wyższa od średniej światowej.

Blisko 70 proc. ankietowanych zagranicznych pracowników stwierdziło, że w Szwajcarii równowaga między życiem zawodowym a prywatnym uległa znacznej poprawie, a ponad 60 proc. potwierdziło, że kultura pracy jest tam lepsza niż w rodzimym kraju.

Chociaż Szwajcaria zajmuje pierwsze miejsce wśród emigrantów zarobkowych pod względem finansowych aspektów, to jednocześnie znajduje się w ogonie krajów pod względem warunków życia społecznego i kultywowania relacji towarzyskich.

Od lat rosną również koszty życia w Szwajcarii. Jak zauważa szwajcarska gazeta "Neue Zurcher Zeitung", średnie ceny żywności w tym kraju są o 70 proc wyższe od tych w całej Europie, a koszty opieki zdrowotne ponad dwukrotnie.

Pod względem pakietów socjalnych prym wiodą kraje Bliskiego Wchodu – Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jeśli wziąć pod uwagę ranking ogólny HSBC, który obejmuje kryteria stawkę znów otwiera Szwajcaria. Na drugiej i trzeciej pozycji krajów w najbardziej atrakcyjnych dla emigrantów zarobkowych znalazła się Szwecja i Niemcy.

Podczas gdy PKB krajów przyjmujących stale rośnie, Polska wraz z grupą państw Bałtyckich traci na odpływie wykwalifikowanych pracowników, którzy szukają lepszego życia za granicą. Im dłużej przebywają poza krajem, tym trudniej liczyć na ich powrót.

Jak pisaliśmy wcześniej, aż o 7 pkt proc. stracił PKB krajów Europy Centralnej i Wschodniej przez emigrację zarobkową ich mieszkańców (dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego).

Od przystąpienia do Wspólnoty nowych państw członkowskich w 2004 roku, emigracja na Zachód wzrosła średnio o 180 proc. Jak wynika z raportu CEED Institute, najwyższy procentowo wzrost odnotowały Łotwa (450 proc.) dalej Litwa (400 proc.) i Rumunia (340 proc.). W najmniejszym stopniu problem ten dotknął Słowenii (25 proc.) i Czech (40 proc.). W Polsce natomiast wskaźnik ten wyniósł 210 proc.

Każdego roku tracimy młodych, wykształconych pracowników, specjalistów wielu branż. Na rekordowe 2 mln 320 tys. Polaków GUS oszacował wielkość emigracji, tej czasowej i tej stałej. Jak wynika z raportu Work Service i CEED Institute, najgęściej wybieranymi kierunkami wyjazdu Polaków są: Niemcy, Wielka Brytania oraz Holandia.

Czytaj także
Polecane galerie
qaz
2017-01-05 07:59
A jak ma nie być emigracji, skoro u nas nie ma ani dobrych ani kultury pracy? U nas "nikt nie jest niezastąpiony", pracodawcy płacą zwykle minimum, a ludzie którzy pracują po kilkanaście lat w takich firmach myślą że tak już musi być. Zapotrzebowanie na pracowników jest, ale co z tego jak oferują głodowe pensje? Jak się nauczą szanować pracownika i płacić mu/jej tyle ile jest warty/-a to może coś się zmieni, o podatkach nie wspominając. Ja w Polsce żyję i pracuję na średnim poziomie, bo kocham ten kraj i wbrew pozorom jest on jednym z lepszych do życia, zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa i relatywnie niskich cen. Nie podoba mi się jednak to, że nic się nie zmienia właśnie jeśli chodzi o kulturę pracy. Nowy zawsze będzie tym nowym, przełożeni będą zawsze kraść pomysły, a nasi ambitni absolwenci, którzy nie znają języka i dlatego zostają w kraju, myślą że w każdym zawodzie to jest jakaś "Gra o Stołki".
Maja
2017-01-05 03:06
Mieszkam i pracuję w Szwajcarii 7lat. Oczywiście legalnie. Przyznaję, że to dobry kraj do życia i pracy. Przyjechałam tu do pracy zaraz po ukończeniu studiów inżynierskich, znałam język. Od razu rozpoczełam pracę w swojej specjalności. W tym roku z moim partnerem- Szwajcarem zamierzamy się pobrać. Wcale nie odczuwam tu żadnej obcości, czy złego traktowania przez mieszkańców. Fakt ceny są tu drogie, ale zarobki za to duże.
TTR
2017-01-04 23:24
Zawsze, ale to zawsze, emigrując jest się w nowym miejscu obcym i doświadcza się tego na każdym kroku, choćby nie wiem jaką polityczną poprawnością szczycił się kraj, dla autochtonów będziesz obcy i to uczucie stale towarzyszy emigrantowi. Warto o tym pamiętać.
Pokaż wszystkie komentarze (86)