Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Większa ochrona pracowników tymczasowych. Rząd wprowadza zmiany

5
Podziel się:

Czy nowe prawo będzie faktycznie skuteczne?

Większa ochrona pracowników tymczasowych. Rząd wprowadza zmiany
(Goodluz)

Senat przyjął w piątek bez poprawek rządową nowelizację ustawy dot. pracowników tymczasowych, zakładającą m.in. większą ochronę pracownic w ciąży. Czy nowe prawo będzie faktycznie skuteczne?

Zmienione przepisy mają obowiązywać od 1 czerwca, oprócz przepisów dotyczących kontroli opłacania składek, które wejdą w życie z początkiem 2018 r. Ustawę poparło 61 senatorów, 22 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu

Nowe przepisy mają wprowadzać większą ochronę ciężarnych wykonujących pracę tymczasową. Ustawa zakłada bowiem, że ich umowy będą przedłużane przez daną agencję pracy tymczasowej do dnia porodu, jeżeli pracownica ma co najmniej 2-miesięczny łączny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej. Dzięki temu taka pracownica otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński.

O ewentualnych skutkach takiej regulacji WP money pisało już w lipcu 2016.Efekt może być taki, że 300 tys. kobiet pracujących tymczasowo może mieć przez to problem z zatrudnieniem, a kobiety w ciąży nie będą miały żadnych szans na pracę. Drugi scenariusz to wykończenie agencji pracy tymczasowej, czego chcieliby związkowcy. Więcej czytaj TUTAJ.

Zakres prac

W ustawie doprecyzowano przepisy dotyczące prac, których nie można powierzać pracownikom tymczasowym. Chodzi o ten sam rodzaj pracy, który wcześniej wykonywał pracownik zatrudniony na stałe przez ostatnie 3 miesiące, a który został zwolniony przez pracodawcę z przyczyn od pracownika niezależnych.

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umów o pracę oraz na podstawie umów prawa cywilnego. "Rozwiązanie to istotnie ułatwi kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących limitów czasowych korzystania z pracy tymczasowej przez pracodawcę użytkownika (pracodawcę zatrudniającego pracownika tymczasowego) oraz podejmowanie skutecznych kontroli przez inspektorów pracy" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Pracownik tymczasowy będzie mógł zostać wysłany przez agencję pracy tymczasowej do jednej firmy na dłużej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat - zapisano w ustawie. Zmiana przywraca także obowiązek posiadania lokalu przez agencje zatrudnienia. Ma to ułatwić kontrolowanie agencji przez Państwową Inspekcję Pracy.

Kary za zbyt niskie wynagrodzenie

Nowelizacja zakłada, że za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę PIP może założyć mandat do 5 tys. zł; obecnie grzywna może wynosić do 2 tys. zł. Rozszerza też "ochronę procesową" pracowników tymczasowych - będą oni mogli, tak jak inni pracownicy, wybrać sąd pracy właściwy do rozpatrzenia ich roszczeń wobec agencji pracy tymczasowej - więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Ustawa zobowiązuje też marszałków województw do sprawdzania raz na kwartał za pośrednictwem systemów teleinformatycznych prowadzonych przez ministra ds. pracy, czy agencje pracy tymczasowej nie zalegają z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Mrozu
7 lat temu
Jak na dłużej niż 18 miesięcy , ustawa przewiduje maksymalnie 18 u jednego pracodawcy
Mrozu
7 lat temu
Jak na dłużej niż 18 miesięcy chyba nie dłużej niż 18 miesięcy u jednego pracodawcy . .
obywatel
7 lat temu
Do dowolnej oferty wystarczy dopisać biegły ukraiński i roboty nie znajdziesz we własnym kraju.
zxc
7 lat temu
Przede wszystkim każdy rodzaj stosunku pracy powinien być obciążony takimi samymi kosztami by nie opłacało się kombinować bo to zawsze jest kosztem pracowników (oczywiście te obciążenia powinny być znacznie niższe niż obecnie).
dziadek
7 lat temu
Na stażu dostaje 860 na ręke.