Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prasa krytykuje decyzję EBC o skupie obligacji

0
Podziel się:

Europejskie media komentują zapowiedziany skup obligacji zadłużonych państw strefy euro.

Prasa krytykuje decyzję EBC o skupie obligacji
(ec.europa.eu)

Niemiecka prasa krytykuje decyzję EBC o skupowaniu bez ograniczeń obligacji krajów strefy euro, wskazując na negatywne skutki takiej polityki. Media chwalą natomiast prezesa Bundesbanku Jensa Weidmanna za publiczny sprzeciw wobec tej decyzji. Brytyjski Financial Times wypowiada się mniej krytycznym tonie, ale podkreśla ryzykowne zagranie Mario Dragieho.

Aktualizacja, godz. 11.30

Największa opiniotwórcza gazeta niemiecka, _ Sueddeutsche Zeitung _, podkreśla, że dzięki _ nieugiętej postawie _ Weidmanna udało się przynajmniej _ podnieść wysoko poprzeczkę _, którą EBC będzie musiał uwzględnić. _ SZ _ wyjaśnia, że program skupowania obligacji ma dotyczyć tylko papierów dłużnych krótkoterminowych, a EBC ma pomagać tylko tym krajom, które zobowiążą się do reform. _ - Sprzeciw Weidmanna przyniósł rezultaty _ - ocenia komentator.

Za złą wiadomość gazeta uznała czwartkową zapowiedź szefa EBC Mario Draghiego, że będzie ratował euro za wszelką cenę. Przytaczając jego słowa, że _ Euro jest nieodwracalne _, _ SZ _ ocenia: _ Taka wypowiedź nie przystoi najwyższemu rangą bankierowi. Tak może powiedzieć jedynie przedstawiciel rządu, który odpowiada przed narodem _.

Ratowanie euro jest ważnym celem - zgadza się komentator. Jednak ratowanie wspólnej waluty za wszelką cenę może skończyć się gospodarczą katastrofą - ostrzega, dodając: _ Istnieją granice, których nie wolno przekraczać. Należy do nich także prawo. Nie można postępować tak, jakby cel uświęcał wszystkie środki _.

Zdaniem _ SZ _ skup obligacji oznacza, że EBC _ toleruje, a nawet nagradza złe zarządzanie _. Jeśli EBC pomaga _ bez ograniczeń _, to znaczy, że finansuje niesolidne kraje, dodrukowując coraz to nowe pieniądze. - _ Na końcu grożą nam bańka spekulacyjna, kryzys, inflacja _, na których _ zyskają hazardziści, a straci większość obywateli _.

_ SZ _ wzywa EBC do wycofania się z tej polityki. Podkreśla, że Draghi wie, iż euro nie można uratować wbrew Niemcom - najważniejszej gospodarki Europy. EBC i inni _ ratownicy _ nie powinni doprowadzić do tego, że Niemcy _ pójdą na barykady _. - _ A może do tego dojść już wkrótce _ - ostrzega _ Sueddeutsche Zeitung _.

_ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ przyłącza się do krytyki pod adresem EBC, twierdząc, że bank centralny stał się _ więźniem polityki _. _ Odgrywając chętnie narzuconą mu rolę +ratownika euro+, którego zadaniem jest sprzątanie po politykach, którzy zawiedli, bank nie będzie mógł już wycofać się z programu skupowania obligacji _ - czytamy w konserwatywnej gazecie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/3/m47107.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szczyt;ue;grozny;dla;niemiec;ekonomisci;pisza;list,253,0,1119485.html) *160 ekonomistów ostrzega Merkel. A ona... * 160 niemieckich ekonomistów podpisało się pod listem otwartym, w którym skrytykowali uzgodnienia szczytu UE. Jak pisze _ FAZ _, szefowie rządów południa strefy euro mogą cieszyć się: _ będą mogli nadal zaciągać kredyty przy niskich odsetkach i nie muszą troszczyć się o inwestorów _. Zdaniem gazety zadowoleni mogą być także politycy z północy, gdyż mogą _ skryć się za plecami EBC i nie muszą nękać Bundestagu wnioskami o dalsze podwyższanie kwot na pomoc dla zadłużonych krajów _.

_ - W strefie euro zatarła się granica między polityką pieniężną i fiskalną. Nie da się tego ukryć nawet za pomocą naciąganego argumentu, że skupowanie obligacji mieści się w mandacie EBC _ - czytamy w _ FAZ _.

_ - Rynki świętują śmierć Bundesbanku _ - pisze _ Die Welt _, podkreślając, że Draghi _ złamał żelazne zasady niemieckiej polityki pieniężnej _. Gazeta przewiduje, że bank centralny będzie teraz _ pompował bez ograniczeń _ pieniądze na rynki obligacji. _ - Giełdy cieszą sie, dla Niemiec zaczyna się koszmar _ - stwierdza komentator. Gazeta zwraca uwagę, że Bundesbank zdecydował się na niecodzienny krok, wydając własne oświadczenie, z którego wynika, że Weidmann wypowiedział się przeciwko skupowaniu obligacji.

Gazeta kół gospodarczych _ Handelsblatt _ zwraca uwagę na ogromny wzrost wpływów _ pozbawionego legitymacji demokratycznej _ EBC. _ - Kryzys dał radzie EBC taką władzę, że żaden narodowy rząd i żadna europejska instytucja nie są w stanie dotrzymać mu kroku _ - ocenia gazeta. _ Podejmując decyzje większością głosów, rada EBC może w każdej chwili obalić lub podtrzymać pół tuzina rządów _ - czytamy w _ Handelsblatt _.

Gazeta _ Stuttgarter Nachrichten _ nazywa decyzję EBC _ ostatnim atutem _, jaki mu jeszcze pozostał, _ miotając się pomiędzy determinacją a rozpaczą _. _ Dla niemieckiego rządu wszystko stało się teraz jasne: ze swoją polityka oszczędzania został zupełnie sam _ - ocenia komentator, dodając, że rząd _ będzie robił dobrą minę do gry w euro, która od dawna toczy się nie na niemieckich zasadach _.

Największy niemiecki tabloid _ Bild _ pisze, że EBC przestawił zwrotnicę na zły tor. _ To czarny dzień dla euro i dla nas wszystkich _ - uważa gazeta. Z jednolitego frontu krytyków wyłamał się lewicowo-liberalny dziennik _ Frankfurter Rundschau _, który uważa, że dzień 6 września może stać się historyczną datą dla Stanów Zjednoczonych Europy. _ - Stany Zjednoczone Europy? Z pewnością czeka nas jeszcze do nich daleka droga, jednak bez odwagi i perspektywicznego myślenia Mario Draghiego dni euro, a tym samym dni wspólnej Europy byłyby policzone _.

- _ Jednak dopiero przyszłość pokaże, czy plan będzie skuteczny, gdyż zawiera on wiele niewiadomych _- pisze piątkowy _ Financial Times _.

_ - Gra toczy się o najwyższą stawkę _ - wybija brytyjski dziennik w komentarzu redakcyjnym. Wskazuje, że rynkowi finansowemu strefy euro grozi fragmentaryzacja i powszechne są obawy przed rozpadem strefy, podsycane przez różnice w oprocentowaniu obligacji różnych państw wchodzących w jej skład.

_ FT _ ocenia, że ogłoszony przez szefa EBC Mario Draghiego plan nieograniczonej interwencji banku na wtórnym rynku obligacji _ daje nadzieję, że będzie skuteczniejszy od poprzednich wysiłków _ zmniejszenia rentowności papierów dłużnych krajów takich jak Hiszpania czy Włochy.

Gazeta wskazuje jednak, że jeden z warunków pomocy stanowi też słabość całego planu. Draghi ogłosił, że skup obligacji zostanie uruchomiony pod warunkiem, że państwo w potrzebie wystąpi o pomoc do jednego z unijnych funduszy ratunkowych (EFSF lub EMS), a więc zobowiąże się do daleko idących cięć wydatków i gruntownych reform. EBC może wstrzymać skup papierów dłużnych takiego kraju, jeśli odstąpi on od rygorystycznej polityki uzdrowienia finansów publicznych.

Zdaniem gazety warunek ten naraża EBC na straty finansowe oraz polityczne. _ - Jeśli EBC przestanie skupować obligacje danego państwa, choć wcześniej nafaszeruje się jego papierami dłużnymi, to tak, jakby przyłożył pistolet do własnej głowy i groził, że pociągnie za spust _ - uważa _ FT _. Taki krok wywołałby także panikę na rynkach i mógłby doprowadzić do wyjścia takiego kraju ze strefy euro, czego dotychczas z dużym samozaparciem unikano - dodaje brytyjska gazeta.

Nie wiadomo ponadto, czy _ korzyści (dla państwa, którego obligacje skupowałby EBC) wystarczą, by wynagrodzić straty związane z warunkiem ich uzyskania _ - podkreśla cytowany przez dziennik Simon Tilford z Centre for European Reform. Chodzi tu o obawy, że radykalne cięcia wydatków i podwyżki podatków mogą zdławić anemiczny wzrost gospodarczy kraju.

Wyegzekwowanie od państw kwalifikujących się do pomocy realizacji programów sanacyjnych jest ważne również dlatego, że bez tego Draghi nie uzyska poparcia największej potęgi gospodarczej w strefie euro, Niemiec, które na razie sprzeciwiają się skupowaniu obligacji zagrożonych państw - pisze _ FT _.

Rynki bardzo pozytywnie zareagowały na ogłoszenie nowego programu EBC, jednak europejscy przywódcy nie powinni dać się ponieść fali entuzjazmu. Włochy i Hiszpania na razie sygnalizują, że nie zamierzają ubiegać się o pomoc dlatego też _ odważny ruch - Draghiego pozostaje na razie tylko ryzykownym zagraniem _ - pisze _ Financial Times _.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy przestrzegają Greków Guido Westerwelle jasno dał do zrozumienia, co muszą zrobić Grecy, aby nie stanąć w obliczu bankructwa.
Ponad połowa Niemców chce je nadal mieć Wśród respondentów, którzy przedstawiali się jako osoby zainteresowane polityką, blisko 60 proc. opowiedziało się za pozostaniem Niemiec w strefie euro.
Indeksy w górę. Będzie odbicie? Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza rozwój w sektorze usług, a poniżej 50 punktów - spowolnienie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)