Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawa do trucia rozdzielone

0
Podziel się:

Decyzją rządu firmy mogą rocznie wyemitować 208,5 mln ton CO2. Sprzedać możemy prawa do emisji 32 mln ton.

Prawa do trucia rozdzielone
(Marcopolo/Dreamstime)

Rada Ministrów przyjęła krajowy plan rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012. Polskie przedsiębiorstwa otrzymają prawo do emisji ok. 208,5 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

Plan rozdziału uprawnień do emisji, przygotowany w 2006 roku, został odrzucony przez Komisję Europejską w grudniu ub.r. Zdaniem Komisji, Polska przeszacowała wówczas plany produkcyjne polskich przedsiębiorstw i dlatego wnioskowała o zbyt dużą - zdaniem KE - liczbę uprawnień do emisji CO2.

Zdaniem rządu nowy plan uprawnień do emisji uwzględnia sytuację gospodarczą oraz realizuje zalecenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego dotyczące handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie.

W połowie ubiegłego roku Sejm, a prezydent podpisał ustawę o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych, która pozwala na sprzedaż polskich nadwyżek ograniczeń emisji CO2.

Na handlu prawami do emisji zarabiamy miliony.

Na początku marca br. minister środowiska Andrzej Kraszewski podpisał umowę na sprzedaż Japonii uprawnień do emisji CO2. Przyniesie ona Polsce blisko 30 mln euro na ochronę klimatu. To kolejna, sfinalizowana przez Polskę transakcja, która powiększa kwotę dotychczasowego zarobku na sprzedaży jednostek emisji CO2 do 55 mln euro łącznie.

Zgodnie z zatwierdzonym we wtorek planem, całkowita liczba uprawnień do emisji dwutlenku węgla w okresie 2008-2012 wynosi ponad 1 mld 42 mln ton.

Polska należy do światowej czołówki producentów CO2. Chińczycy emitują blisko dwa razy tyle co cała Unia Europejska. Amerykanie niewiele mniej, kolejne Indie 640 mln ton rocznie. Polska zajmuje w tym rankingu 11 miejsce.

źródło: Carbon Monitoring

Krajowa rezerwa uprawnień wynosi ponad 37 mln ton CO2 na 5 lat. W latach 2008-2009 z krajowej rezerwy wydano instalacjom ok. 5,3 mln uprawnień, co oznacza, że obecna rezerwa wynosi ponad 32 mln ton CO2.

Jak informują służby prasowe rządu, przy rozdziale uprawnień do emisji wzięto pod uwagę m.in. zobowiązania przyjęte przez Radę Europejską w marcu 2007 r. dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do roku 2020.

Skąd się wzięły nasze nadwyżki?

Po 1989 roku zamknięto część najbardziej trujących zakładów, a w tych które przetrwały zainwestowano w technologie przyjazne dla środowiska.

Po 1988 roku Polska została zobowiązana do obniżenia emisji o 6 proc. z ówczesnego poziomu 560 mln ton. Ale już w 1989 roku emisja spadła u nas do 448 mln ton.

W kolejnych latach redukowano ją jeszcze bardziej. W sumie po 1989 roku emisja CO2 spadła u nas o około 30 procent. W 2000 roku wyemitowaliśmy do atmosfery 320 mln ton. W kolejnych latach poziom zanieczyszczeń nieznacznie wzrósł. Ale od kilku lat nie przekracza 330 mln ton.

źródło: GUS

Zgodnie z postanowieniami unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego, od 2013 roku polskie przedsiębiorstwa wytwarzające energię elektryczną część uprawnień do emisji CO2 będą musiały kupować na aukcjach.

Raporty Money.pl
*Trucie coraz droższe. Miliardy na środowisko * Co roku w Polsce powstaje ponad 130 mln ton odpadów. Pod względem emisji CO2 zajmujemy 11 miejsce na świecie.
( ../../i/h//44/75564.jpg ) *Ile kosztuje globalne ocieplenie? * Do walki z globalnym ocieplenieniem przyłączyło się amerykańskie lobby przedsiębiorców. Poskutkowało - prezydent zapowiedział we wczorajszym orędziu do narodu, że zamierza doprowadzić do obniżenia zużycia benzyny o jedną piątą w ciągu 10 lat.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)