Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier za utworzeniem środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego

0
Podziel się:

Premier Leszek Miller popiera budowę środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego, w którym mogłyby wziąć udział firmy z Polski, Węgier, Słowacji i Czech. Zdaniem premiera mogłoby to uchronić te firmy od wchłonięcia przez duże zachodnie koncerny.

"Konsolidacja jest odpowiedzią na wyzwania konkurencyjne. Jesteśmy za tym, aby budować koncern środkowoeuropejski. Polski Orlen jest już bardzo zaawansowany w negocjacjach z węgierskim MOL-em. Są też prawdziwe rozmowy z przedsiębiorstwami paliwowo-energetycznymi ze Słowacji i Czechach" - powiedział Miller dziennikarzom po poniedziałkowym szczycie Grupy Wyszehradzkiej.

"Jeżeli tej konsolidacji nie będzie, to nasze przedsiębiorstwa mogą zostać po prostu połknięte przez wielkie koncerny zachodnie" - dodał.

Premier powiedział, że o kwestii koncernu środkowoeuropejskiego rozmawiał z premierami: Czech, Vladimirem Spidlą, i Słowacji, Mikulaszem Dzurindą.

Dodał, że "stanowisko czeskiego rządu w tej sprawie nie jest do końca określone", ale "jest w nim wiele zrozumienia i życzliwości w stosunku do takiego właśnie podejścia".

Pod koniec lutego również Jan Kulczyk, który poprzez Kulczyk Holding posiada około 5 proc. akcji PKN Orlen SA, opowiedział się za fuzją polskiego koncernu z węgierską firmą paliwową MOL.

W listopadzie ubiegłego roku MOL i PKN Orlen rozpoczęły rozmowy w sprawie współpracy, która może mieć formę fuzji koncernów, utworzenia joint venture albo też wymiany akcji pomiędzy firmami.

Koncerny mają podjąć decyzję, jaką opcję wybrać, do kwietnia.

MOL, wspólnie z zależnym od siebie Slovnaftem, i PKN biorą też udział w prywatyzacji czeskiego koncernu Unipetrol.

W styczniu Royal Dutch/Shell, PKN Orlen i MOL zostały wpisane na krótką listę i dopuszczone do dalszej fazy przetargu na nabycie akcji Unipetrolu. 63-procentowy pakiet akcji czeskiej firmy wyceniany jest na 7,7 mld koron.

PKN Orlen jest gotów zapłacić 9 do 10 mld koron, a węgierski MOL zaoferował 7 do 9 mld koron. Shell oferował we wstępnej ofercie 11 do 13 mld koron (429-507 mln USD).

Dzięki nabyciu Unipetrolu PKN chce uzyskać wiodącą rolę w procesie konsolidacji sektora przetwórstwa paliw w Europie Środkowej, rozszerzyć geograficzny zasięg działalności, wejść na czeski rynek oraz wzmocnić swoją pozycję na południu Polski.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)