Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent przed szczytem NATO: Gwarancje przełożyć na rozwiązania

0
Podziel się:

Prezydent ocenił, że kryzys ukraińsko-rosyjski radykalnie pogorszył warunki bezpieczeństwa na wschodniej granicy NATO.

Prezydent przed szczytem NATO: Gwarancje przełożyć na rozwiązania
(Patryk Ptak/REPORTER)

Na szczycie NATO gwarancje bezpieczeństwa dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej trzeba zmienić w konkretne ustalenia i rozwiązania, które wzmocnią wschodnią flankę Sojuszu - ocenił wczoraj prezydent Bronisław Komorowski na briefingu przed spotkaniem w Newport.

Prezydent udaje się dziś na dwudniowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport w Walii. Zdaniem Komorowskiego, _ wszystko wskazuje na to, że będzie to najważniejszy szczyt _ od momentu przystąpienia Polski do Sojuszu 15 lat temu, a także od czasu upadku Układu Warszawskiego.

Dlatego - jak mówił prezydent na briefingu w Warszawie - istotne jest, by na szczycie w Walii zaprezentowane zostało stanowisko krajów ze wschodniej flanki NATO. Przypomniał, że prezydenci państw członkowskich Sojuszu z regionu Europy Środkowej i Wschodniej kilkukrotnie spotkali się, by _ zbudować wspólny pogląd dotyczący stanowiska na szczyt NATO _.

_ Istotne znaczenie miało też budowanie poparcia dla wschodnioeuropejskiego punktu widzenia w liczących się krajach NATO _ - ocenił Komorowski. Zwrócił także uwagę na _ głębokie zaangażowanie _ prezydenta USA Baracka Obamy i _ udzielenie publicznych gwarancji bezpieczeństwa _. _ Chcemy, by szczyt w Newport te gwarancje bezpieczeństwa krajów naszego regionu zamienił w konkretne ustalenia, konkretne rozwiązania istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności wschodniej flanki Sojuszu _ - powiedział prezydent.

To musi doprowadzić do wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu - zaznaczył Komorowski. Jak podkreślił, powinno się to dokonać m.in. poprzez stałą obecność wojsk państw NATO w krajach ze wschodniej granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego, czy (obecność)infrastruktury takiej jak magazyny ze sprzętem, a także podwyższenie gotowości sił odpowiedzi NATO.

Zdaniem prezydenta, możliwe są decyzje o budowie niezbędnej infrastruktury, _ by siły wsparcia (...) mogły pojawić się na terytorium Polski _. Zwrócił również uwagę na wzmocnienie roli Wielonarodowościowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

Ważne, że będzie zapewniona ciągła obecność sił zbrojnych NATO, także w Polsce, jako element odstraszania i demonstracji jedności Sojuszu w obliczu zmieniającej się sytuacji na wschód od jego granic - mówił Komorowski. Według niego, agresja Rosji na Ukrainę i ostatnie działania wojsk rosyjskich _ muszą oznaczać konieczność określenia nowych warunków i adaptacji do nich całego Sojuszu _.

Prezydent ocenił, że kryzys ukraińsko-rosyjski _ radykalnie pogorszył _ warunki bezpieczeństwa na wschodniej granicy NATO. Jak zaznaczył, planowane są wspólne ćwiczenia z Ukrainą w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Jak mówił Komorowski, wszystkie kraje NATO i UE powinny zdecydowanie reagować powstrzymując Rosję poprzez sankcje, a także techniczno-wojskowe wsparcie dla Ukrainy. Według prezydenta _ Ukraina toczy dramatyczny bój, a jej zasoby są ograniczone _.

_ Normalną rzeczą jest, by wspomagać kraje, którym się życzy dobrze, także w zakresie zwiększenia ich odporności na zagrożenia militarne z zewnątrz _ - mówił Komorowski.

Prezydent przewiduje, że podczas dyskusji na temat relacji NATO-Rosja _ dadzą o sobie znać odmienne wrażliwości krajów członkowskich Sojuszu _. _ Musimy przekonać naszych sojuszników do polskiego punktu widzenia, ale musimy być też gotowi do szukania kompromisu _ - zaznaczył.

Prezydent pytany był o doniesienia dotyczące porozumienia Ukrainy i Rosji w sprawie rozejmu w Donbasie. _ Zobaczymy, czy to jest wpisanie się w kalendarz szczytu NATO, czy to będzie droga do rzeczywistego zawieszenia działań wojennych na wschodniej Ukrainie _ - powiedział Komorowski. _ Życzymy z całego serca, by działania zbrojne ustały. Życzymy stronom konfliktu, by znalazły sposób na powstrzymanie spirali agresji. Życzymy Ukrainie utrzymania jej niepodległości i integralności terytorialnej _ - dodał.

Kijów ogłosił wczoraj rano, że prezydenci Ukrainy i Rosji porozumieli się w sprawie rozejmu w Donbasie. Kreml zaprzeczył tym informacjom, wskazując, że Petro Poroszenko i Władimir Putin rozmawiali przez telefon jedynie o sposobach wstrzymania rozlewu krwi.

Rezultaty szczytu - jak zapowiedział prezydent - zostaną omówione na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego 9 września. Komorowski dodał także, że odczuwa satysfakcję z faktu, iż premier Donald Tusk zapowiedział podwyższenie poziomu finansowania wojsk do 2 proc. PKB, o co - jak przypomniał - zabiegał. Premier Donald Tusk zapowiedział w ubiegłym tygodniu w Sejmie, że od 2016 r. będzie to 2 proc. PKB. Komorowski podkreślił, że muszą to być pieniądze _ mądrze wydane _.

Jak zaznaczył, użyje tego argumentu w dyskusji podczas szczytu NATO. Nie można tolerować, że Rosja zwiększa finansowanie swoich sił zbrojnych, a kraje NATO obniżają poziom finansowania - dodał prezydent.

Czytaj więcej w Money.pl
Piloci będą patrolować państwa bałtyckie _ Dzisiaj rozpoczynamy nie tylko symboliczne gesty, ale również twardą pracę, aby Sojusz Północnoatlantycki mógł zawsze znajdować odpowiednią odpowiedź na pojawiające się zagrożenia wokół naszych granic _ - powiedział Komorowski.
_ Musimy mieć plan działania wobec Rosji _ Ale skoro Rosja uważa NATO za przeciwnika, musimy to zaakceptować i przygotować plan działania.
NATO obawia się cyberataku. Sprawdź, gdzie NATO i brytyjskie służby wywiadowcze zostały postawione w stan najwyższej gotowości.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)