Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Problemy z kredytami we frankach. Ekonomiści sceptycznie o pomocy

0
Podziel się:

Specjaliści tłumaczą, że pomocy potrzebuje tak naprawdę inna grupa kredytobiorców.

Problemy z kredytami we frankach. Ekonomiści sceptycznie o pomocy
(MichaelDeLeon/iStockphoto)

Eksperci sceptycznie podchodzą do pomysłu polityków, aby banki renegocjowały udzielone kredyty we frankach szwajcarskich. Polskie Stronnictwo Ludowe zaproponowało, aby instytucje finansowe na nowo uregulowały umowy na zasadach korzystniejszych dla zadłużonych.
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że faworyzowanie spłacających kredyty we frankach byłoby nieuczciwe wobec osób zadłużonych w innych walutach obcych oraz w złotych. Ekspert podkreśla, że tak zwani frankowicze nie należą do osób, które mają największe problemy z regulowaniem zadłużenia:

- _ Jeżeli porównujemy spłacalność tych kredytów we franku szwajcarskim i w polskim złotym, to teraz spłacalność kredytów we frankach jest dużo lepsza niż złotowych. Dla porównania niespłacalność kredytów we franku szwajcarskim to jest około 2,5 procent, a w złotym 4 procent. Zatem być może należałoby pomyśleć, czy nie należy pomóc osobom, które zaciągnęły kredyty w złotym. _ Monika Kurtek przypomina, że większość kredytów we frankach została zaciągnięta przed kryzysem. Wówczas były one znacznie tańsze niż te w polskiej walucie:_ - Ci, którzy brali kredyty na mieszkania w tamtym czasie, patrzyli przede wszystkim na koszty tego kredytu. Rzeczywiście przed kryzysem koszt kredytu we franku szwajcarskim był dużo niższy niż w złotym, ponieważ złoty był generalnie bardzo silną walutą. To zachęcało gospodarstwa domowe do tego, aby kredyty w tej walucie zaciągać, a banki aby tych kredytów udzielać, ponieważ dostęp do franka szwajcarskiego globalnie był bardzo dobry. _

Ludowcy zmierzają zwrócić się do wielu instytucji o sprawdzenie sytuacji kredytobiorców, między innymi do Komisji Nadzoru Finansowego, Generalnego Inspektora Informacji Bankowej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

O tym, że renegocjowanie umów kredytowych byłoby szkodliwe dla sektora bankowego przekonuje też ministerstwo finansów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)