Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Produkcja przemysłowa w Polsce. Dane nieznacznie lepsze od oczekiwań

0
Podziel się:

Te dane przeczą scenariuszom kreowanym przez największych pesymistów. Ale to nie znaczy, że wszystkie kłopoty są już za nami.

Produkcja przemysłowa w Polsce. Dane nieznacznie lepsze od oczekiwań
(Jakub Orzechowski/Reporter)

W lipcu produkcja przemysłowa polskiej gospodarki wzrosła o 2,3 procent w ujęciu rocznym. Wynik jest nieco lepszy od prognoz, które zakładały zwyżkę o 2,2 procent. _ - Przeczą one scenariuszom zakładanym przez najbardziej pesymistycznych makroekonomistów _ - uważa analityk Paweł Homiński.

[Aktualizacja godzina 15:16]

W porównaniu do odczytu z poprzedniego miesiąca, mamy do czynienia z nieznacznym poprawieniem się koniunktury. W czerwcu dynamika wzrostu rok do roku wyniosła 1,7 procent. Dzisiejsze dane przełamały negatywną passę, gdyż tempo zmian malało od kwietnia tego roku. W ujęciu miesięcznym produkcja wzrosła o 2 procent.

- _ Nie są to złe dane. Przeczą one scenariuszom, które kreowane są przez najbardziej pesymistycznych makroekonomistów. Moim zdaniem pozytywnie zaskoczyło przetwórstwo przemysłowe, zwłaszcza że ciągnęły je w dół górnictwo i przemysł wydobywczy - _ tłumaczy analityk.

Zdaniem eksperta, nie oznacza to, że polska gospodarka ma za sobą największe kłopoty.

- _ Wydaje nam się, że wrzesień albo październik przyniosą spadek dynamiki przemysłowej w okolice zera. Spowolnienie, które obserwujemy w gospodarce niemieckiej może mieć wpływ na dane w przetwórstwie przemysłowym. W okolicach końca roku spodziewamy się odbicia w produkcji przemysłowej _- uważa Homiński.

_ - Lipcowe dane nie były jeszcze bowiem "obciążone" embargiem Rosji na m.in. warzywa i owoce, drób, mleko, nabiał, ryby. Embargo ujawni się już prawdopodobnie w danych sierpniowych i widoczne będzie przede wszystkim w przypadku przemysłu spożywczego. Dodatkowo negatywny wpływ rosyjskiego embarga na i tak bardzo kruche ożywienie w strefie euro może się w dalszej perspektywie przełożyć na zmniejszenie produkcji także w innych gałęziach polskiego przemysłu _ - oceniła.

Jej zdaniem w efekcie tempo wzrostu PKB w III kwartale może wyhamować do poziomu poniżej 3 proc. rdr. Według Kurtek istotnie wzrosnąć może natomiast skłonność Rady Polityki Pieniężnej do cięcia stóp procentowych.

_ - Spodziewam się, że we wrześniu Rada zakomunikuje rynkom finansowym chęć zmiany poziomu stóp i dokona dwóch obniżek po 25 punktów bieżących - w październiku i listopadzie. Cięcie stóp już na wrześniowym posiedzeniu jest jednak także możliwe _ - zaznaczyła.

Wojciech Matysiak z banku Pekao SA uważa, że ostatnie dane z sektora przemysłowego w strefie euro, w tym z Niemiec - największego partnera handlowego Polski, nie dają podstaw do optymizmu przy prognozowaniu przyszłej kondycji krajowego sektora.

_ - Świadczą bowiem o wyraźnym spadku popytu oraz spowolnieniu aktywności w sektorze. Pewnym wsparciem dla polskich przetwórców może być nieco słabszy złoty, zwiększający konkurencyjność polskich wyrobów na rynkach zagranicznych _ - ocenił Matysiak.

W jego opinii, wśród ważnych zagrożeń dla dynamicznej poprawy sytuacji należy wymienić przede wszystkim nasilający się konflikt ukraińsko-rosyjski i ewentualne jego reperkusje w postaci ograniczeń w handlu zagranicznym.

Co z produkcją budowlano-montażową?

GUS opublikował dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej. W stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego, wzrosła ona o 1,1 procent. W stosunku do odczytu za zeszły miesiąc, dane są znacznie gorsze, gdyż w czerwcu wzrost wyniósł 8 procent.

Produkcja przemysłowa w lipcu 2014 roku wzrosła w ujęciu rocznym w 24 działach gospodarki na 34 klasyfikowane przez GUS. Odnotowano je m.in. w produkcji mebli - o 14,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 14,0 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 11,1 proc., maszyn i urządzeń - o 6,1 proc., urządzeń elektrycznych i napojów - po 4,0 proc., wyrobów z metali - o 3,4 proc. oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 3,3 proc.

Natomiast spadek produkcji wystąpił m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 13,3 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 13,1 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 4,2 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 3,7 proc. oraz w produkcji artykułów spożywczych - o 2,3 proc.

GUS podał, że w okresie styczeń-lipiec produkcja sprzedana przemysłu była o 4,2 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, kiedy notowano wzrost o 0,6 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)