Wyższe wynagrodzenia, nadal spadające bezrobocie, solidny wzrost gospodarczy, umocnienie się złotego - taki scenariusz gospodarczy na 2016 rok przewidują analitycy i eksperci. Jednocześnie wielką niewiadomą są skutki kontrowersyjnych reform gospodarczych nowego rządu, które mogą spowodować, że powyższe kalkulacje zostaną wywrócone do góry nogami.

Złoty

Jak oceniają analitycy, obecnie największy wpływ na notowania polskiej waluty ma sytuacja polityczna w Polsce i reakcja rynków na plany gospodarcze nowego rządu. Umocnienie się złotego oznacza niższe raty kredytów denominowanych w walutach obcych czy tańsze towary z importu, za to słabszy złoty to dobra wiadomość dla polskich eksporterów.

- W przypadku złotego największą niewiadomą jest budżet. W moim scenariuszu problemy budżetowe zaczną się dopiero w 2017 roku, co będzie mieć negatywne przełożenie na złotego - mówi money.pl Marcin Kiepas, główny analityk Admiral Markets.

Zakłada on, że w drugiej połowie roku, gdy rynki oswoją się z ryzykiem politycznym, a oczekiwana w I kwartale 2016 roku obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej będzie już zdyskontowana, złoty umocni się do euro (do 4,15 zł na koniec 2016) i szwajcarskiego franka (do 3,70 zł). Jednocześnie osłabi się do dolara, za którego przez większość roku trzeba będzie płacić ponad 4 zł (4,15 zł na koniec roku).

- Niewiadomą pozostaje zaś funt. Wszystko zależeć będzie od tego, na ile będzie poważne ryzyko "Brexitu" - ocenia Kiepas. - W zależności od tego, za funta na koniec 2016 roku będziemy płacili bądź grubo powyżej 6 zł, bądź nawet poniżej 5 zł.

Monika Krzywda, analityk firmy Akcenta, liczy na stopniowe umacnianie się złotego w trakcie bieżącego roku, dzięki pozytywnemu wpływowi parytetu stopy procentowej na zainteresowanie naszą walutą przez inwestorów zagranicznych. Drugim czynnikiem może być też odreagowanie nie mającej oparcia w danych fundamentalnych przeceny złotego po jesiennych wyborach parlamentarnych.

- Warto zaznaczyć, że inwestycje w polską walutę mają wciąż najwyższą stopę zwrotu pośród walut Europy Środkowej - podkreśla w rozmowie z  money.pl Monika Krzywda. Jak ocenia, występują sprzyjające okoliczności do tego, by do końca 2016 kurs euro spadł do 4 zł, dolara do 3,33 zł, a funta do 5,71 zł.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
m-53
213.108.152.* 2016-10-11 00:37
Na jednej stronie (pierwszej) mamy dwie prognozy dla dolara. Jedna 4,15 i druga 3,33. A mamy 3,85. Jeżeli "analitycy" inwestują na podstawie własnych prognoz to dawno są dziadami, zbankrutowali. Na dodatek analityk pierwszy prognozował zrównanie euro z dolarem a żaden nie przewidział zrównania euro z funtem. Dalej już nie czytałem.
Tomasz772
94.254.231.* 2016-10-10 17:42
jeśli spojrzeć na dzisiejszenotowania funta to już spadla poniżej 5 zł, skad zatem przewidywania ze pod koniec roku "spadnie" do 5,75? czy to piszą analitycy czy wrózbici? nic dziwnego ze banki u nas stoją tak jak stoja...
Jerzy774
188.252.41.* 2016-08-27 19:51
To jest wszystko lipa. Cała gospodarka już padła a jak Niemcy nas przegonią to będzie nędza. Wszystkie firmy giełdowe straciły na wartości 40% więc jak się odbiją od dna? Morawiecki to lipny facet wszyscy o tym wiedzą.
Zobacz więcej komentarzy (57)