Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prognozy dla koniunktury w Polsce coraz lepsze

0
Podziel się:

W marcu wskaźnik wyprzedzający wzrósł o 0,5 punktu - podał instytut BIEC.

Prognozy dla koniunktury w Polsce coraz lepsze
(Kadmy/Dreamstime)

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w marcu wzrósł o 0,5 punktu - podał instytut BIEC.

- Od blisko roku wskaźnik sygnalizuje wzrost aktywności. Gospodarka nie powróciła jednak jeszcze na ścieżkę długookresowego wzrostu gospodarczego sprzed 2007 roku - napisali w komentarzu autorzy raportu. _ _

_ - Najsilniejszy wpływ na wzrost wskaźnika miały dane dotyczące ocen sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Zdecydowaną poprawę kondycji finansowej w firmach obserwujemy od drugiej połowy ubiegłego roku, jednak ostatnie miesiące charakteryzują się wyjątkowo silnym wzrostem optymizmu wśród badanych menedżerów. W 2009 roku przedsiębiorstwa silnie redukowały koszty, ograniczając przede wszystkim tempo wzrostu płac oraz zatrudnienie, wyzbywając się zbędnych zapasów i środków trwałych _ - podaje BIEC._ _

Zdaniem analityków instytutu, już w drugiej połowie ubiegłego roku zaczęła poprawiać się wydajność pracy. Jej wzrost w ostatnich miesiącach był szczególnie silny. Miało to istotny wpływ na kondycję finansów w przedsiębiorstwach. - _ W lutym w stosunku do sytuacji sprzed roku ponad trzykrotnie wzrósł odsetek firm odczuwających poprawę kondycji finansowej. Jednocześnie bardzo szybko zmniejszał się odsetek tych przedsiębiorstw, w których sytuacja finansowa pogarszała się _ - piszą analitycy.

Kryzys w raportach Money.pl
*Polskie firmy deklarują, że nie będą zwalniać * 84 procent firm nie planuje zmniejszenia zatrudnienia, dwie na trzy chcą pozostawić je na tym samym poziomie.
*Wzrost płac to fikcja dla większości Polaków * Jak wynika z tegorocznego badania Money.pl, mediana płac w Polsce jest niższa o ponad 530 złotych niż podają oficjalne statystyki.
*Deficyt 2010. Kwota rekordowa, ale było gorzej * W 1992 roku w budżecie zabrakło ponad 6,91 mld złotych, a więc 6 procent ówczesnego PKB.
*Koniec kryzysu w nieruchomościach? Chcemy kupować * Blisko 30 procent internautów, którzy wypełnili ankietę Money.pl zamierza w najbliższym półroczu kupić nieruchomość lub wybudować dom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)