Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Program "szklanka mleka". Będzie nowa edycja

0
Podziel się:

118 mln zł przeznaczy budżet państwa na dopłaty do unijnego programu szklanka mleka dla uczniów podstawówek w roku szkolnym 2012/2013.

Program "szklanka mleka". Będzie nowa edycja
(skynesher/iStockphoto)

118 mln zł przeznaczy budżet państwa na dopłaty do unijnego programu _ szklanka mleka _ dla uczniów podstawówek w roku szkolnym 2012/2013. Szkoły zainteresowanie akcją powinny do 30 czerwca złożyć wnioski do oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego.

Dyrektorzy oddziałów terenowych ARR wydadzą decyzje o wysokości przyznanego limitu do 30 sierpnia, a dostawy mleka i przetworów mlecznych do szkół podstawowych rozpoczną się w październiku 2012 r. - poinformowała rzeczniczka ARR Iwona Ciechan.

Zaznaczyła, że w następnym roku szkolnym nie zmienią się zasady programu. Dziecko w ramach akcji dostanie jednorazowo 0,25 litra mleka lub jogurtu, przez trzy dni w tygodniu.

Program _ szklanka mleka _ jest dobrze oceniany przez rodziców i nauczycieli. Uczniowie najchętniej wypijają mleko białe (ok. 82 proc. ogółu mleka i przetworów mlecznych spożywanych w placówkach oświatowych), następnie - mleko smakowe (stanowi ok. 16 proc.), a jogurty i sery (to ok. 2 proc.) W mijającym roku szkolnym prawie 2,4 mln dzieci spożywało mleko i przetwory mleczne w ok. 14,5 tys. placówek oświatowych.

Celem unijnego programu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. W Polsce konsumpcja mleka i jego przetworów jest niższa od średniej UE.

Akcja _ szklanka mleka _ prowadzona jest w Polsce od ośmiu lat. Program nabrał tempa w roku szkolnym 2007/2008, po wprowadzeniu dopłaty krajowej, dzięki której dzieci w podstawówkach dostają mleko bezpłatnie. Od tamtego czasu Polska stała się liderem programu wśród krajów UE i wyprzedza państwa _ starej _ Unii, np. Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, w których akcja trwa od ponad 20 lat.

Polskie dzieci wypiły - w ramach tego programu - około 322 tys. ton mleka i jego przetworów, czyli ponad 1,25 mld szklanek.

Czytaj więcej w Money.pl
Mleko się psuje? Powiadomi cię o tym SMS Koniec wąchania kartonu! Teraz o zepsutym mleku poinformuje nas telefon. Wszystko dzięki temu dzbankowi.
Mleko matki może niszczyć wirusa HIV Nieznany składnik mleka matki niszczy wirusa HIV oraz zainfekowane nim komórki, a także blokuje przenoszenie wirusa u myszy z ludzkim układem odpornościowym.
Nauczyciele zaniepokojeni. Ministerstwo uspokaja - Ministerstwo Edukacji Narodowej nie pracuje obecnie nad projektem zmian w ustawie Karta Nauczyciela - zapewnił wiceminister edukacji Maciej Jakubowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)