Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt zmian w refundacji leków już gotowy

0
Podziel się:

Kluczowa ustawa pakietu zdrowotnego zapowiadanego przez Ewę Kopacz trafiła do rządu.

Projekt zmian w refundacji leków już gotowy
(jorgeantonio/iStockphoto)

Wprowadzenie urzędowych cen i marż leków finansowanych przez NFZ - to główne założenie projektu ustawy refundacyjnej, który trafił dziś do Rady Ministrów.

Jest to jeden z kluczowych projektów pakietu ustaw zdrowotnych, przygotowanego przez minister Ewę Kopacz. Ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zakłada m.in. wprowadzenie urzędowych cen i marż leków finansowanych przez NFZ. Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być wyższe ani niższe od tych, które zostaną ustalone przez producentów w wyniku negocjacji z Ministerstwem Zdrowia.

Projekt przewiduje, że stałą cenę leku refundowanego MZ będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc.

Za stosowanie wyższych marż i cen od tych, które ustali Ministerstwo Zdrowia, będzie obowiązywała kara pieniężna o wartości detalicznej brutto leków sprzedanych z naruszeniem przepisów, powiększona o 10 proc. wartości kwoty refundacyjnej otrzymanej w poprzednim roku kalendarzowym.
Zgodnie z projektem ustawy 17 proc. wydatków NFZ na świadczenia zdrowotne będzie musiało być przeznaczane na refundację leków. Bezpłatne będą leki mające udowodnioną skuteczność w leczeniu nowotworu złośliwego, choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego, zaburzenia rozwojowego, choroby zakaźnej o szczególnym zagrożeniu epidemicznym oraz leki z programów terapeutycznych i chemioterapii.

Za opłatą ryczałtową dostępne będą leki refundowane wymagające stosowania dłużej niż 30 dni oraz te, których koszt miesięczny, przy odpłatności 30 proc., przekracza 5 proc. minimalnego wynagrodzenia. Na tej samej zasadzie dostępne będą leki, które trzeba stosować krócej niż 30 dni, ale ich koszt, przy odpłatności 50 proc., przekracza 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Podstawą limitu finansowania leku będzie najwyższa spośród najniższych cen hurtowych, które pokrywają co najmniej 15 proc. miesięcznego obrotu ilościowego zrealizowanego w danej grupie finansowania.

Projekt wprowadza przepisy dotyczące dzielenia ryzyka związanego z ponoszeniem przez NFZ wydatków na refundację leków. Możliwe będzie uzależnienie wielkości przychodu producenta leku od uzyskanych efektów zdrowotnych.

Decyzje refundacyjne będą wydawane w oparciu m.in. o stanowisko Komisji Ekonomicznej i Agencji Oceny Technologii Medycznych. Projekt wprowadza obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, w których zobowiążą się one do przestrzegania cen ujętych w obwieszczeniach zawierających wykazy produktów refundowanych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t85191.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/balicki;samorzady;wpadna;w;pulapke;przez;dlugi;szpitali,157,0,689309.html) Balicki: Samorządy wpadną w pułapkę przez długi szpitali
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t85796.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/samorzady;splaca;dlugi;szpitali;nikogo;nie;strasze,241,0,688625.html) Samorządy spłacą długi szpitali? "Nikogo nie straszę" Minister zdrowia zapowiada, że w przyszłym tygodniu rząd rozpocznie prace nad pakietem ustaw zdrowotnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t111399.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bolesnymi;reformami;po;nie;zaszkodzi;sobie;w;wyborach,243,0,680179.html) Bolesnymi reformami PO nie zaszkodzi sobie w wyborach Platforma Obywatelska zasypie Sejm pięcioma dużymi pakietami ustaw. - Już było kilka tego typu inicjatyw, a potem mało z tego wynikało - komentuje opozycja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)