Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty na Ukrainie. Koncentracja milicji i ostrzeżenia przed atakiem

0
Podziel się:

Na miejscu są już Tygrysy ze specnazu, zamknięto też metro. Kliczko wzywa Ukraińców na barykady.

Protesty na Ukrainie. Koncentracja milicji i ostrzeżenia przed atakiem
(PAP/EPA)

3/8

fot: PAP/EPA

Ukraińska milicja, oddziały specjalne Berkut i wojska wewnętrzne otoczyły centrum Kijowa, gdzie odbywają się antyrządowe protesty. Opozycjoniści prowadzą negocjacje z funkcjonariuszami. Do centrum miasta przybyły dodatkowe oddziały MSW w tym specnaz. Witalij Kliczko, lider opozycji wezwał mężczyzn na barykady. Jednocześnie pojawiła się informacja, że prezydent Wiktor Janukowycz zgodził się na rozmowy przy okrągłym stole z opozycją.

Aktualizacja: 14:30

Mimo silnej koncentracji oddziałów MSW w centrum Kijowa i wbrew obawom zgromadzonych uczestników demonstracji antyrządowych, do godzin popołudniowych nie doszło do ataku milicji na Majdan Niepodległości. Sytuacja pozostaje spokojna, ale napięta.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz poparł propozycję byłego prezydenta kraju Leonida Krawczuka w sprawie uregulowania konfliktu między władzami a opozycją przy okrągłym stole - poinformowała administracja prezydencka. _ Wiktor Janukowycz poparł tę inicjatywę. W przekonaniu prezydenta okrągły stół może służyć osiągnięciu porozumienia _ - czytamy w komunikacie.

Administracja Janukowycza przekazała też, że we wtorek szef państwa spotka się ze swoimi trzema poprzednikami (Leonidem Krawczukiem, Leonidem Kuczmą i Wiktorem Juszczenką), by omówić najważniejsze kwestie, stojące dziś przed państwem ukraińskim. Gotowość do rozmów z prezydentem wyraził jeden z przywódców ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko. Oświadczył, że jest gotów przeprowadzić - wraz z innymi liderami opozycji - _ kompromisowe rozmowy _ z szefem państwa.

W wypowiedzi dla agencji Reutera Kliczko dodał, że obawia się jednak, iż akcja milicji, mająca na celu stłumienie pokojowych protestów, jest bardzo bliska.

Podkreślił, że w rozmowach z Janukowyczem będzie się domagał ustąpienia rządu. _ Jestem pewien, że obecny rząd musi ustąpić. Ogłosiliśmy nasze żądania więcej niż jeden raz i w związku z tym jesteśmy gotowi rozmawiać z Janukowyczem, ponieważ nikt inny nie podejmuje decyzji _ - powiedział.

Milicja i specnaz otoczyła demonstrantów

Do centrum Kijowa przybyły dodatkowe wojska MSW, w tym jednostka specnazu Tyhr (Tygrys); Dziesięć pojazdów milicyjnych znajdowało się na Placu Michajłowskim, z którego do ratusza można dotrzeć pieszo w 15 minut. Jednocześnie, w związku z alarmem bombowym, zamknięto trzy stacje metra, położone najbliżej budynku władz miejskich.

Na główną ulicę Kijowa, Chreszczatyk, wjechały milicyjne autobusy, a obok siedziby władz miasta strażacy rozwijali węże. Według opozycji mogło to świadczyć o przygotowaniach do ataku na ratusz. W stronę ratusza ruszyli protestujący, którzy zabarykadowali się wcześniej na Majdanie Niepodległości. Aktywiści, którzy pozostali w ratuszu, poprosili przebywających w nim ludzi, by przeszli na pierwsze piętro.

Po chwili z autobusów zaczęli wychodzić milicjanci w kaskach i z tarczami, którzy utworzyli podwójny kordon na skrzyżowaniu Chreszczatyka i ulicy Chmielnickiego. Odcięło to Majdan od dojazdu od zachodu.

Jeden z przywódców opozycji Arsenij Jaceniuk oświadczył wówczas, że Majdan przygotowuje się do obrony. Witalij Kliczko, znany bokser, który stoi na czele partii Udar, zaapelował do mieszkańców Kijowa, by natychmiast stawili się w tym miejscu.

Kliczko oświadczył, że koncentracja sił milicyjnych wokół miejsca, gdzie protestują przeciwnicy rządu, to element nacisku psychologicznego na uczestników protestu. _ Apelujemy o bezzwłoczne stawienie się na Majdanie. Im więcej nas będzie, tym szybciej zniweczymy plany władz! _ - nawoływał.

Następne minuty wypełnione były informacjami o ruchach kolumn wojsk wewnętrznych i milicji, które odcięły drogi prowadzące do Majdanu od północy, a następnie zablokowały dojazd od wschodu. Do żadnych starć z tłumem nie doszło. Jaceniuk oświadczył wówczas, że działania milicji to próba odcięcia protestujących od pomocy z zewnątrz, a przede wszystkim od dostaw żywności. Polityk zaapelował także do zgromadzonych o spokój.

Wiceszef sztabu wojsk wewnętrznych MSW Ołeksandr Ołeszczenko powiedział dziennikarzom, że jego podwładni nie otrzymali rozkazu _ oczyszczenia _ Majdanu, a ich zadaniem jest wyłącznie zapewnienie porządku publicznego.

Nerwowe konsultacje w Unii

Szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał przed południem z szefową dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton o sytuacji na Ukrainie - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

_ Dziś w godzinach przedpołudniowych doszło do rozmowy telefonicznej wysokiej przedstawiciel ds. stosunków zewnętrznych UE i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton z ministrem Radosławem Sikorskim. Tematem rozmowy był rozwój wydarzeń na Ukrainie. Do rozmowy doszło z inicjatywy Wysokiej Przedstawiciel. Lady Ashton poinformowała o planach swojej wizyty w Kijowie w najbliższym czasie, w kontekście niedzielnej rozmowy przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso z prezydentem Wiktorem Janukowyczem _ - napisał Wojciechowski w komunikacie.

Rzecznik MSZ podkreślił, że Ashton i Sikorski położyli nacisk na _ konieczność poszukiwania pokojowego rozwiązania konfliktu i rozmów między władzą a opozycją _. _ Opowiedzieli się zdecydowanie przeciwko rozwiązaniom siłowym. Lady Ashton poinformowała o gotowości przedstawienia władzom w Kijowie propozycji unijnej mediacji w rozwiązaniu obecnego konfliktu _ - poinformował rzecznik MSZ.

Jak relacjonował Wojciechowski, Sikorski i Ashton zgodzili się, że unijna oferta zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą pozostaje wciąż aktualna, tak samo jak możliwość negocjacji warunków jej implementacji. Minister Sikorski poinformował ponadto Ashton o swoich rozmowach przeprowadzonych w czwartek w Kijowie z przedstawicielami ukraińskich władz i opozycji oraz możliwych scenariuszach pokojowego rozwiązania konfliktu.

_ Minister Sikorski oraz Lady Ashton zadeklarowali, że pozostaną w stałym kontakcie na rzecz wsparcia pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie _ - czytamy w oświadczeniu rzecznika MSZ.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso poinformował w niedzielę, że Ashton uda się w tym tygodniu do Kijowa, by _ wesprzeć poszukiwania drogi wyjścia z kryzysu politycznego _ na Ukrainie. Z kolei w poniedziałek szef KE poinformował, że rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem i zaapelował do niego o okazanie powściągliwości, nieużywanie przemocy wobec ludzi, którzy demonstrują pokojowo, o poszanowanie swobód, _ które są tak ważne dla nas wszystkich w Europie _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)