Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty w Kambodży. Pracownicy fabryk odzieżowych wywalczyli podwyzki?

0
Podziel się:

Osiem największych firm odzieżowych produkujących swe wyroby w Kambodży zapewnia, że po rozmowach trójstronnych zwiększy swym pracownikom dotychczasowe wynagrodzenie.

Protesty w Kambodży. Pracownicy fabryk odzieżowych wywalczyli podwyzki?
(PAP/EPA)

Giganci przemysłu odzieżowego wytwarzający swe produkty w Kambodży skłonni są zwiększyć wynagrodzenie kambodżańskim pracownikom. To efekt kolejnej fazy protestów, które wybuchły w Kambodży w ostatnim tygodniu.

Osiem największych firm odzieżowych produkujących swe wyroby w Kambodży zapewnia, że po rozmowach trójstronnych rządu, przedstawicieli biznesu oraz związków zawodowych zwiększy swym pracownikom dotychczasowe wynagrodzenie. Wynosiło ono równowartość stu dolarów miesięcznie.

Robotnicy, którzy demonstrowali w tym tygodniu na ulicach Phnom Penh żądali podwyżki płac do 177 dolarów. Światowe organizacje broniące praw pracowniczych od dawna alarmowały, iż zarówno wynagrodzenia płacone osobom zatrudnionym w fabrykach w Kambodży, jak i panujące w nich warunki pracy są nie do zaakceptowania.

Podobnie dzieje się także w krajach Azji południowej. W zeszłym roku w pożarze źle zaprojektowanej w Bangladeszu fabryki zginęło niemal 1200 osób. Ponadnarodowe koncerny osiągają gigantyczne zyski przenosząc produkcję do krajów Azji Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Dzieje się to jednak kosztem miejscowej ludności.

Odzież z tej części świata jest sprzedawane po znacznie wyższych cenach w znanych sieciach handlowych pod markami słynnych światowych firm i nie przynosi godziwych zysków bezpośrednim wytwórcom. Część komentatorów wskazuje jednak, że gdyby nie zlecenia od firm odzieżowych, wielu ludzi w ogóle nie miałoby pracy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)