Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja Lotosu. Budzanowski dementuje

0
Podziel się:

Czy zatrzymanie prywatyzacji Lotosu zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju?

Prywatyzacja Lotosu. Budzanowski dementuje
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prywatyzacja Grupy Lotos została zakończona w grudniu 2011 roku - powiedział w Sejmie minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Dodał, że obecnie nie ma planu powrotu do prywatyzacji tej spółki.

Dzisiaj nastąpiło pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez państwo większościowego pakietu akcji Grupy Lotos. Zgodnie z nim, państwo jest zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Lotosu, a nadzór nad tym pakietem spoczywa na Radzie Ministrów. Podpisy pod projektem zgromadził Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Polski Lotos, na czele którego stali m.in. obecni działacze Solidarnej Polski. Dzisiaj w Sejmie przedstawiciele Komitetu argumentowali, że realizacja projektu zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

Jak zaznaczył Budzanowski, rząd nie popiera tego projektu. - _ Ten projekt jest o tyle bezprzedmiotowy, że dzisiaj nie ma prywatyzacji Grupy Lotos. Prywatyzacja została zakończona 20 grudnia 2011 roku _ - zaznaczył. Dodał, że obecnie nie ma pomysłu powrotu do sprzedaży spółki. _ - W nowym planie prywatyzacji na rok 2012 i 2013 ta spółka nie jest przeznaczona do prywatyzacji _ - powiedział.

Skrytykował też zapisy projektu, zgodnie z którymi zaangażowanie kapitałowe Skarbu Państwa w spółce ma być zwiększone (ok. 46 proc. akcji należy do inwestorów prywatnych). Jak podkreślił, byłoby to obciążeniem dla budżetu. - _ Nie popieramy tego projektu. Uważamy, że w zupełnie inny sposób możemy zabezpieczać dostawy ropy, gwarantować przerób ropy naftowej w Polsce dla polskich odbiorców _ - powiedział.

W grudniu ubiegłego roku proces prywatyzacji Lotosu zakończył się bez rozstrzygnięcia, po tym, gdy do resortu skarbu nie wpłynęła żadna oferta wiążąca w sprawie zakupu akcji gdańskiej rafinerii.

Lotos to spółka akcyjna, której akcje notowane są od czerwca 2005 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka działa na terenie całej Polski oraz poza jej granicami. Należą do niej m.in. spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło mające siedzibę na południu Polski, Lotos Petrobaltic, która poszukuje i wydobywa ropę naftową i gaz spod dna Morza Bałtyckiego.

Dwie spółki-córki mają siedziby za granicą - na Litwie - Lotos Baltija - oraz w Norwegii - Lotos Exploration and Production Norge AS. Obie prowadzą prace poszukiwawczo-wydobywcze - odpowiednio na Bałtyku oraz na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Czytaj więcej o prywatyzacji w Money.pl
Wielu zainteresowanych sprzedażą Lotosu Według Aleksandra Grada decyzje w sprawie sprzedaży akcji koncernu powinny zapaść nie wcześniej niż na przełomie 2011 i 2012 r.
Rząd tworzy plan. Co dalej z Lotosem? Plan prywatyzacji na lata 2012 i 2013 powstaje w Ministerstwie Skarbu Państwa.
10 mld złotych dla budżetu. Jeśli będą kupcy Resort Mikołaja Budzanowskiego podsumował wyniki prywatyzacji w tym roku i plany na 2012.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)