Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyjazny VAT, ale tylko dla wybranych

0
Podziel się:

Prawo do zryczałtowanego VAT-u chce dać resort finansów małym firmom. Oferta dotyczyć ma tych przedsiębiorców, których nie stać na wysokiej klasy doradców podatkowych. Żeby przejść na ryczałt, trzeba zmieścić się w pułapie 35 tys. euro rocznych przychodów i świadczyć usługi wyłącznie dla zwykłych konsumentów na terytorium Polski.

Przyjazny VAT, ale tylko dla wybranych

Prawo do zryczałtowanego VAT-u chce dać resort finansów małym firmom. Oferta dotyczyć ma tych przedsiębiorców, których nie stać na wysokiej klasy doradców podatkowych. To jedna z głównych zmian w podatkach z zaproponowanych przez minister Zytę Gilowską.

Według „Gazety Wyborczej” wybór - ryczałt czy rozliczanie na zasadach ogólnych - będzie należał do przedsiębiorcy. Żeby przejść na ryczałt, trzeba zmieścić się w pułapie 35 tys. euro rocznych przychodów i świadczyć usługi wyłącznie dla zwykłych konsumentów na terytorium Polski. Ci, którzy świadczą usługi dla firm, ryczałtu nie dostaną. Podobnie jak firmy zatrudniające podwykonawców na zlecenie. VAT-owskimi ryczałtowcami będą wyłącznie usługodawcy. Sprzedawcy towarów, w tym cała masa drobnych sklepikarzy, nie skorzystają z tego udogodnienia.

Lista przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z ryczałtu, jest długa i resort finansów podzielił ją na dwie grupy. W pierwszej znalazły się bardziej popłatne zawody - prawnicy, komputerowcy, architekci, projektanci budowlani i tłumacze. Dla nich ryczałt wyniesie 500 zł miesięcznie.

Druga grupa jest znacznie większa - to szewcy, szklarze, fryzjerzy, kosmetyczki, taksówkarze, naprawiacze rowerów, naprawiacze sprzętu RTV-AGD, malarze pokojowi i jeszcze kilka innych zawodów. Ci zapłacą 200 zł miesięcznie – szacuje „Gazeta Wyborcza”

Wysokość podatków resort obliczył na podstawie średnich wpływów z VAT dla danej branży. Podatek będzie wyższy o 20 proc., jeśli firmy zatrudniają jednego pracownika, a o 40 proc. - gdy dwóch. A jeżeli więcej? Wtedy w ogóle nie będą mieli prawa do ryczałtu.

”Gazeta Wyborcza” zastanawia się ilu przedsiębiorców może skorzystać na zmianie prawa? Trudno powiedzieć. Wszystkich firm, które mają mniej niż 35 tys. euro rocznych obrotów, jest 570 tys. Biorąc pod uwagę wszystkie ograniczenia, które wymyślił resort finansów, VAT-owskich ryczałtowców będzie od kilkudziesięciu do 100 tys.

Przypomnijmy, że resort finansów chce "w zamian" zlikwidować uproszczone formy w podatku dochodowym - ryczałt i kartę. Ryczałtowców jest ok. 600 tys., kartowiczów 200 tys. Przeciw ich zniesieniu protestują większość organizacji przedsiębiorców oraz PO i LPR.

podatki
vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)