Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rating dla Polski. Jakie perspektywy?

0
Podziel się:

Zawieszenie progu ostrożnościowego obniżyło wiarygodność Polski - twierdzi agencja ratingowa Fitch. Resort finansów się z tym nie zgadza.

Rating dla Polski. Jakie perspektywy?
(Reporter)

Agencja ratingowa Fitch obniżyła perspektywę ratingów Polski z pozytywnej na stabilną, jednocześnie potwierdziła ratingi Polski na poziomie A minus dla walut zagranicznych i A dla waluty krajowej. Zdaniem agencji to m.in. skutek podpisanej na początku tygodnia przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Dokument zakłada zawieszenie progów ostrożnościowych. Z taką opinią nie zgadza się wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

aktualizacja: 20:58

Wśród kluczowych czynniki rewizji Fitch wymieniał _ poślizg fiskalny. _ Fitch prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych (według europejskiej metodologii ESA 95) wyniesie 4,2 proc. PKB w 2013 r., co jest odzwierciedleniem głównie słabszego wzrostu PKB. - _ Deficyt sektora nie spadnie poniżej 3 proc. PKB do 2015 r., ze względu na wyższą bazę w latach 2012-13 oraz nasze oczekiwanie, że polityczny apetyt na silniejszą redukcję deficytu będzie słabnąć przed cyklem wyborczym 2014-15 - _ napisano w komunikacie.

Agencja zaznaczyła, że korekta w górę prognoz deficytu sektora finansów publicznych pociąga za sobą opóźnienie osiągnięcia szczytu wysokości długu publicznego wobec wcześniejszych jej prognoz. _ - Obecnie Fitch przewiduje, że dług publiczny (wg. metodologii ESA) osiągnie szczyt na poziomie około 56 proc. PKB w latach 2013-14, a nie w 2011 r. _ - wskazano.

Agencja dodaje, że do rewizji perspektywy ratingów przyczyniła się także obniżona wiarygodność fiskalna związana z zawieszeniem progu ostrożnościowego. _ - W opinii Fitch, zawieszenie - choć tymczasowe - pierwszego progu dla długu publicznego, co było warunkiem koniecznym do rewizji budżetu, obniżyła wiarygodność systemu fiskalnego w Polsce. Mogłoby to podważyć zaufanie do przyszłej, stabilizującej reguły wydatkowej, którą rząd zamierza objąć znacznie szerszą część wydatków publicznych niż obecne _ - napisano.

Fitch jednocześnie potwierdził ratingi Polski na poziomie _ A minus _ dla walut zagranicznych i _ A _ dla waluty krajowej, co jest efektem odporności gospodarki, poprawy w finansach zewnętrznych oraz solidności systemu bankowego.

_ - Mimo spowolnienia w latach 2012-13, polska gospodarka uniknęła recesji i rozpoczęła stopniowe ożywienie od połowy roku. Fitch prognozuje, że po wzroście na poziomie 1,2 proc. w 2013 r., PKB wzrośnie do 2,4 proc. w 2014 r. oraz do 3 proc. w 2015 roku _ - napisano.

Fitch zaznacza, że stabilna perspektywa odzwierciedla ocenę, że pozytywne i negatywne ryzyka dla ratingu są obecnie dobrze wyważone. Według agencji, pozytywne działania mogą wywołać: istotny postęp w konsolidacji fiskalnej, który obniży deficyt budżetowy i spowoduje wyraźny spadek wskaźnika długu publicznego oraz wyraźne zmniejszenie wskaźników zadłużenia zewnętrznego.

Agencja zaznacza, że wyraźne rozluźnienie polityki fiskalnej, które zagraża realizacji średniookresowych celów jeśli chodzi o deficyt budżetowy i redukcję zadłużenia oraz słabe wyniki gospodarcze, wynikające zarówno z szoków zewnętrznych i krajowych są z kolei czynnikami negatywnymi, które mogłyby wywołać działania po stronie ratingu.

Resort finansów nie zgadza się z opinią Fitch

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk twierdzi, że zmiana reguł fiskalnych związana z zawieszeniem 50-proc. progu dla długu i wprowadzeniem reguły wydatkowej, wcale nie osłabia wiarygodność Polski.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/45/m275757.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dziura;w;budzecie;minister;wskazal;winnych,11,0,1347595.html) *Dziura w budżecie. Minister wskazał winnych * Szef resortu finansów obiecuje, że pożyczone dodatkowo pieniądze, odda _ w lepszych czasach . Jego zdaniem nowa reguła wydatkowa służyć będzie trwałemu utrzymywaniu dyscypliny finansów publicznych. - 23 sierpnia agencja ratingowa Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie A- (A w walucie krajowej), obniżając jednocześnie perspektywę (tzw. outlook) z pozytywnej na neutralną. Tym samym perspektywa powróciła do poziomu sprzed 25 lutego br., kiedy to agencja dokonała jej zmiany z neutralnej na pozytywną. Nastawienie neutralne oznacza, że w najbliższym czasie agencja nie przewiduje zmian ratingu Polski i potwierdza stabilne fundamenty polskiej gospodarki. Polska
pozostaje w elitarnym gronie państw UE, których rating od początku kryzysu nie został obniżony _ - napisał Kowalczyk w komentarzu do piątkowego komunikatu agencji Fitch.

_ _

Kowalczyk ocenia, że trudno zgodzić się z uwagą agencji dotyczącą zmian reguł fiskalnych (zawieszenia progu 50 proc. i wprowadzenia reguły wydatkowej) jako potencjalnie osłabiających wiarygodność Polski.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych przewiduje zawieszenie do końca roku sankcji nakładanych na finanse publiczne po przekroczeniu tzw. pierwszego progu ostrożnościowego, gdy relacja długu publicznego do PKB przekracza 50 proc.

_ - Nowa reguła wydatkowa ze względu na swój antycykliczny charakter służyć będzie trwałemu utrzymywaniu dyscypliny finansów publicznych, wymuszając oszczędności również podczas dobrej koniunktury, kiedy takie oszczędności mają ekonomicznie największy sens _ - napisał.

_ - Należy podkreślić, że równocześnie konstytucyjny limit długu został utrzymany, podobnie jak progi z ustawy o finansach publicznych, a działanie progu 50 proc. zostało jedynie czasowo zawieszone. Konstrukcja nowej reguły wymusza obniżenie długu publicznego docelowo poniżej 40 proc. _ - dodał.

Obniżka perspektywy ratingowej _ to sygnał dla rządu _

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że zmiana może być pewnym zaskoczeniem, ale jednak jest uzasadniona, bo rząd zawiesił próg oszczędnościowy i tak naprawdę nie wiadomo, na jak długo. _ - Minister Rostowski wskazywał wcześniej na wysokie notowania Polski u agencji ratingowych i taka zmiana oznacza jednak, że agencje przywiązują dużą wagę do sytuacji fiskalnej _ - dodała.

W ocenie ekonomisty Banku Pekao Adama Antoniaka, zmiana perspektywy to z jednej strony zaskoczenie, bo agencje nie wskazywały wcześniej na możliwość ruchu. _ Ale z drugiej strony wszystkie argumenty wymienione przez Fitch'a rzeczywiście są podstawą do zmiany ratingu _ - zauważył. Na pewno to jakieś ostrzeżenie dla rządu, że ostatnie działania, a w szczególności zawieszenie progu ostrożnościowego, nie są bez wpływu na postrzeganie kraju - dodał Antoniak.

Główny analityk Xelionu Piotr Kuczyński ocenił z kolei, że decyzja nie pogorszy sytuacji Polski, natomiast to kolejny przejaw, że agencje ratingowe, zamiast działać z wyprzedzeniem działają reaktywnie. _ W lutym przyznali nam perspektywę pozytywną, a zmienili ją teraz, gdy ministerstwo znowelizowało budżet, i to w sytuacji, kiedy wszyscy wiedzieli co najmniej od początku roku, że będzie go nowelizować _ - podkreślił Kuczyński.

Czytaj więcej w Money.pl
80 tysięcy złotych długu na głowę. Co nam grozi? Rządząca koalicja zawiesiła próg ostrożnościowy by nas dodatkowo zadłużyć. Gdy policzymy wszystkie zobowiązania państwa, jest znacznie gorzej niż w Grecji.
Tak chcą obniżyć dług publiczny o 6,8 mld zł Rząd zajmie się różnicami między kosztem wykupu papierów wartościowych przez Skarb Państwa a oprocentowaniem lokat, na których jednostki te lokują niewykorzystane środki.
_ Ogromny dług publiczny to wina OFE _ Minister Jacek Rostowski przekonuje, że gdyby nie te obciążenia to Polska byłaby jednym z najmniej zadłużonych krajów w Unii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)