Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Referendum w Szwajcarii. Są już oficjalne wyniki

0
Podziel się:

Osoby posiadające kredyt we frankach mogą odetchnąć z ulgą.

Referendum w Szwajcarii. Są już oficjalne wyniki
(PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER)

Szwajcarzy odrzucili wszystkie trzy poddane pod głosowanie inicjatywy - zwiększenia rezerw złota, zaostrzenia kwot imigracyjnych, a także zniesienia ulgi podatkowej dla zamożnych cudzoziemców. Wyniki przedstawił publiczny nadawca SRF. Oznacza to, że osoby posiadające kredyt we frankach mogą odetchnąć z ulgą.

Aktualizacja: 19:55

Inicjatywie _ Ratujmy nasze szwajcarskie złoto _ przeciwnych było aż 77,3 proc. wyborców. Przeciwko ograniczeniu imigracji zagłosowało 74,1 proc. Większości nie zdobyła też trzecia kwestia, która była przedmiotem referendum - zniesienie przywilejów podatkowych dla zamożnych cudzoziemców. Głosowało przeciwko temu 59,2 proc. wyborców.

W latach 90-tych Szwajcaria posiadała prawie 2600 ton złota. W 2000 roku przepisy dotyczące rezerw zostały zmienione i dlatego Narodowy Bank mógł sprzedać część zmagazynowanego złota. Obecnie Szwajcaria posiada 1040 ton złota, co odpowiada 10-ciu procentom rezerw finansowych tego kraju. W przeliczeniu na pojedynczego mieszkańca kraj ten i tak plasuje się w czołówce światowej. Jednak inicjatorzy dzisiejszego głosowania uważają, że to za mało.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/40/m325672.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/referendum-w-szwajcarii-male-szanse-na,70,0,1667398.html) *Co dalej z kursem franka? * Analitycy uspokajają i przedstawiają swoje prognozy dotyczące kursu szwajcarskiej waluty.
Inicjatywa zakładała, że minimum 20 procent rezerw Narodowego Banku musi być w złocie i że ma być ono składowane wyłącznie w Szwajcarii. Rezerw tych nie wolno by też nigdy sprzedać. Obecnie 70 procent rezerw finansowych znajduje się Szwajcarii, 20 procent w Banku Angielskim i 10 procent w Centralnym Banku Kanady.

Przyjecie zapisu o zwiększeniu limitu złota oznaczałoby znaczne ograniczenie wolności Narodowego Banku. Nie mógłby on odpowiednio reagować na zmiany związane ze stabilizacją franka szwajcarskiego, czyli w razie potrzeby sprzedawać obcej waluty bądź ją kupować.

Na straży stabilności szwajcarskiej waluty stoi Narodowy Bank Szwajcarii i tak powinno pozostać - uważa jego prezes Thomas Jordan. Przeciwny zwiększeniu rezerw złota jest także szwajcarski rząd.

Z kolei propozycję bardzo restrykcyjnego ograniczenia liczby imigrantów zgłosiło stowarzyszenie Ekologia i Populacja (Ecopop). Referendum w tej sprawie zwołano pod hasłem _ Stop przeludnieniu. Tak dla zachowania zasobów przyrodniczych _. Ecopop domagał się ograniczenia liczby imigrantów o trzy czwarte, do 16 tys. rocznie.

Zniesienie przywilejów podatkowych, z których korzystają mieszkający w Szwajcarii bardzo bogaci cudzoziemcy, mogłoby być ciosem dla reputacji tego kraju jako raju podatkowego. Przeciwnicy tej inicjatywy wskazywali, że mogłoby to doprowadzić do _ ucieczki milionerów _ i w konsekwencji spadku wpływów z tytułu podatków.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)