Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Erdogan postawił na swoim – może zostać dyktatorem. Rynki się ucieszyły, a turecka lira gwałtownie się umocniła

8
Podziel się:

W niedzielnym referendum Turcy zdecydowali o wzmocnieniu władzy prezydenta Recepa Erdogana. Zdaniem opozycji to oznacza, że w praktyce może on zostać dyktatorem i rządzić aż do 2029 roku. Ale rynki na tę wiadomość się ucieszyły. W pierwszej reakcji turecka lira gwałtownie się umocniła.

Erdogan postawił na swoim – może zostać dyktatorem. Rynki się ucieszyły, a turecka lira gwałtownie się umocniła
(Pixabay.com/Domena publiczna)

W niedzielnym referendum Turcy zdecydowali o wzmocnieniu władzy prezydenta Recepa Erdogana. Zdaniem opozycji, oznacza to że w praktyce może on zostać dyktatorem i rządzić aż do 2029 roku. Ale rynki na tę wiadomość się ucieszyły. W pierwszej reakcji turecka lira gwałtownie się umocniła.

Turcy w niedzielę zdecydowali, że chcą zmiany systemu politycznego z parlamentarnego na prezydenckie. "Za" zagłosowało 59,4 proc. wyborców, "przeciw" – 40,6 proc. – wskazują wstępne wyniki referendum.

Ale obywatele nie odpowiadali tylko na jedno pytanie, głosowali w sprawie 18 poprawek do konstytucji. Zmiany dotyczą również likwidacji urzędu premiera, zmian w Najwyższej Radzie Sędziów i Prokuratorów (HSYK) oraz wzrostu liczby posłów z 550 do 600.

To da znacznie większą władzę prezydentowi Erdoganowi. Po co? Według rządzących, żeby usprawnić działanie państwa i zwiększyć jego znaczenie na arenie międzynarodowej.

Jednak część opozycji oraz opinii międzynarodowej uważa, że zmiany w systemie politycznym spowodują, że Erdogan stanie się w praktyce dyktatorem, który mógłby rządzić nawet do 2029 roku.

To jednak nie wystraszyło rynków. Przeciwnie, wzmocnienie władzy Erdogana oznacza dla nich większą stabilność i przewidywalność, dlatego po ogłoszeniu wyników referendum turecka lira umocniła się.

W pierwszych minutach handlu na wieść o wynikach referendum lira skoczyła wręcz wobec dolara o 2,5 proc. Jest to największe umocnienie tureckiej waluty od 30 stycznia. Potem jednak nastroje zaczęły nieco stygnąć. W okolicach 8.00 rano wzrost tureckiej liry wobec dolara wynosił 2 proc., a w okolicach 10.00 już tylko 0,29 proc.

Gwałtowne umocnienie liry z samego rana widoczne było również w stosunku do euro, jednak ten ruch został już niemal zupełnie zredukowany w okolicach 10.00. Jedna lira wyceniania była na 0,2560 euro (+0,06 proc.)

Podobnie zachowała się para walutowa lira/złoty. Polska waluta początkowo straciła do tureckiej liry, ale już ok. 10.00 za jedną lirę na rynku płaciło się 1,086 zł (+0,09 proc.)

Agencja Bloomberg zwraca uwagę, że wynik referendum może zwiększyć zainteresowanie lirą ocenianą do tej pory jako najgorsza waluta rynków wschodzących od początku 2017 roku. Jednak prawdopodobnie nie na długo.

Tatha Ghose, starszy ekonomista rynków wschodzących w Commerzbank AG podkreśla w rozmowie z agencją Bloomberg, że ruch liry w górę prawdopodobnie nie potrwa długo, bo rynki mogą zwrócić uwagę na większe wyzwania polityczne Turcji takie jak jej relacje z USA i Rosją oraz stosunki z UE.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Bogdan
7 lat temu
Osobiście też wolalbym inwestowac w Iraku Saddama, Libii Kadafiego czy Syrii Asada, a nie teraz gdy USA wprowadzilo tam demokrację. Co się dziwic rynkom. To sa pieniądze ludzi - inwestują tam hdzie spodziewaja sie zysków.
AJO
7 lat temu
Rynki reaguja zgodnie z oczekiwaniami. Dyktatura oznacza najczęściej stbilizacje na dligie lata i rozwój jak w Kuwejcie, Libii czy Syrii. Demokracja gdy tam nastała...
koliberek
7 lat temu
Kolejna lekcja dla lewackiej unii, tylko, że tych pijaków nic nie nauczy. Brawo dla PiS-u jak u nas dojdzie do zmiany konstytucji i również do umocnienia władzy prezydenta Dudy, to wzmocni się złoty i frank szwajcarski spadnie do 2 złotych, a wówczas zniknie problem kredytów frankowych. :)
sid 77
7 lat temu
to co w Polsce czas na nowego hitleria lub salina,ostatnio w Polsce są sympatie skrajnymi ideami
ja28
7 lat temu
"Ciekawie" brzmiący nagłówek. :'