Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Referendum w sprawie 6-latków. Twój Ruch zajął stanowisko

0
Podziel się:

Generalnie jesteśmy za obniżeniem wieku szkolnego, ale uważamy, że rząd źle przygotował tę reformę - nie przekonał rodziców, ani nie przygotował szkół - mówi jeden z posłów TR.

Referendum w sprawie 6-latków. Twój Ruch zajął stanowisko
(Reporter)

Klub Twój Ruch zdecydował, że zagłosuje za obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków - poinformował poseł Łukasz Gibała. TR twierdzi, że rząd źle przygotował reformę edukacji.

_ - Generalnie jesteśmy za obniżeniem wieku szkolnego, ale uważamy, że rząd źle przygotował tę reformę - nie przekonał rodziców, ani nie przygotował szkół na przyjęcie sześciolatków. Dlatego uważamy, że referendum powinno się odbyć _ - powiedział Gibała.

W piątek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego, w którym jedno z pytań dotyczy m.in. obniżenia obowiązkowego wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Zmiana ta ma wejść w życie 1 września 2014 r.

Inicjatorzy referendum - Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców - zebrali prawie milion podpisów pod wnioskiem o jego przeprowadzenie. Choć we wniosku o przeprowadzenie referendum znajduje się kilka pytań, to jego autorzy eksponują głównie pierwsze z nich dotyczące obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

W ocenie Karoliny i Tomasza Elbanowskich ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców polskie szkoły nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków. Z kolei MEN przekonuje, że referendum oznaczać będzie _ niepewność nauczycieli i uczniów co do ich przyszłości _. Minister Krystyna Szumilas podkreśla, że już dzisiaj, w 90 proc. szkół uczą się sześciolatki. Przeciwko przeprowadzaniu referendum opowiada się też Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Sejm przyjmuje wniosek o referendum bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów; niepodjęcie uchwały w sprawie przyjęcia wniosku oznacza jego nieuwzględnienie. Zakładając 100 proc. frekwencję (460 posłów) w głosowaniu nad wnioskiem ws. referendum, jego zwolennicy musieliby zebrać 231 głosów. Koalicja PO-PSL liczy 232 posłów.

PSL w czwartek podejmie decyzję, czy w klubie będzie obowiązywać dyscyplina w głosowaniu nad wnioskiem o referendum. W PSL opinie w sprawie referendum są podzielone, choć większość posłów przychyla się do głosowania wspólnie z PO przeciw wnioskowi. Dwóch posłów PSL: Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski, zadeklarowało poparcie dla referendum. Poseł Mirosław Pawlak zapowiedział, że decyzję podejmie na posiedzeniu klubu.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)